Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը շարունակում է անհանգստություն պատճառել Թուրքիային
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քրդական աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) զինյալները նոյեմբերի 4-ին հրթիռային զինատեսակներով հարձակում են գործել Թուրքիայի Հանրապետության Հաքքարի նահանգի Դերեջիք գավառի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Հաքքարիի նահանգապետարանը՝ նշելով, որ հարձակման ընթացքում սպանվել է 1, ծանր վիրավորում ստացել 2 հոգի: Տարածաշրջանում սկսվել են լայնածավալ գործողություններ:
Հաքքարին ՔԱԿ զինյալների և թուրքական զորքերի բախման ամենաթեժ կետերից մեկն է: Այն գտնվում է պատմական Վան քաղաքից մոտ 200կմ հեռավորության վրա: Տարածաշրջանում վերջին ամենամեծ բախումները տեղի են ունեցել 2017 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, որտեղ խաղաղ բնակիչների համար սահմանվել էր նաև պարետային ժամ:

РПК продолжает создавать проблемы для Турции
Боевики Рабочей партии Курдистана (РПК) 4 ноября атаковали местность Дереджик в районе Хаккари Турецкой Республики с применением ракет. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в муниципалитете Хаккари, отметив, что во время нападения 1 человек был убит и двое получили серьезные ранения. В области начались масштабные операции.
Хаккари - одна из горячих точек для боевиков РПК и турецких войск. Он расположен примерно в 200 км от исторического города Ван. Последние крупные столкновения в регионе произошли в октябре-ноябре 2017 года, когда для мирных жителей был введен комендантский час.