Կովկասում Անկարայի գործողությունները սպառնալիք են ներկայացնում նաև ԵՄ-ի համար. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայտնի վերլուծաբան Բեն Յուդահը զրուցել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,
նաPOLITICOպարբերականում անդրադարձել է այդ հարցազրույցին՝ հոդված հրապարակելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Այն թարգմանաբար, մասնակի կրճատումներով ներկայացվում է ստորև.
Հայաստանի նախագահ Ամեն Սարգսյանն ասում է, որ Կովկասում Անկարայի գործողությունները սպառնալիք են ներկայացնում նաև Եվրամիության համար:
Հայաստանի նախագահը պատասխաններ է ակնկալում ՆԱՏՕ-ից՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին Թուրքիայի ներգրավման առնչությամբ: Արմեն Սարգսյանն ասում է, որ պատրաստ է մեկնել Բրյուսել՝ Կովկասում Անկարայի գործողությունների շուրջ տրանսատլանտյան դաշինքին դեմ առ դեմ ասելու և Եվրամիությանը նախազգուշացնելու այն սպառնալիքի մասին, որ դրանք ներկայացնում են դաշինքի անվտանգության համար:
«Եթե գնամ Բրյուսել, կցանկանամ խոսել ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության հետ, թե ինչո՞վ է պայմանավորված այս շատ տարօրինակ իրավիճակը, երբ ՆԱՏՕ-ի լիիրավ անդամ Թուրքիան ներքաշվում է մի պատերազմի մեջ, որը ոչ մի կապ չունի ՆԱՏՕ-ի հետ: Ինչպե՞ս է պատահում, որ ՆԱՏՕ-ի անդամը գործում է այդքան ազատ, իսկ ՆԱՏՕ-ն ոչինչ չի ձեռնարկում: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ ՆԱՏՕ-ն նրա առաջ կանաչ լույս է վառել»,- ասաց Հայաստանի նախագահը POLITICO-ին տված հարցազրույցում:
Թուրքիան աջակցեց իր ավանդական դաշնակից Ադրբեջանին, երբ անցյալ ամիս Լեռնային Ղարաբաղի սառեցված հակամարտությունը սրվեց: Մարտերը հարյուրավոր կյանքեր են խլել, երկու կողմերը միմյանց մեղադրել են խաղաղ բնակիչների սպանության մեջ:
Հայաստանը մեղադրում է Թուրքիային՝ Ադրբեջան կործանիչներ ու սիրիացի վարձկաններ ուղարկելու/բերելու մեջ: Անկարան հերքել է դա, չնայած մամուլում մի շարք հոդվածներ փաստել են սիրիացի զինյալների և F-16- ների առկայությունը: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոստովանել է, որ իր երկրում կան F-16 ինքնաթիռներ, բայց պնդել է, թե դրանք չեն օգտագործվել մարտերում:
Սարգսյանը նշեց, որ ցանկանում է այցելել Բրյուսելում գտնվող ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան՝«բացատրություններ ստանալու», թե ինչու են «հսկայական քանակությամբ թուրքական զենքեր, դրոններ և F-16 ներառված հայ խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելու գործընթացում: Դրանք ՆԱՏՕ-ի արտադրության զենքեր են. շարժիչներն Ավստրիայից են, ավիացիոն ռադիոտեխնիկան՝ Կանադայից, հրթիռային մասերը՝ Բրիտանիայից և այլն»:
Սարգսյանը նաև նշեց, որ պատրաստ է մեկնել Փարիզ, Լոնդոն և Բեռլին՝ Հայաստանի դիրքորոշումը Եվրոպայի ղեկավարներին ներկայացնելու համար.«Պատրաստ եմ Անգելա Մերկելին ասել, որ ես հասկանում եմ՝ Եվրոպան զբաղված է այլ գործերով, որ բոլորը զբաղված են COVID-19- ով, բայց, հարգելի տիկին կանցլեր, այն, ինչ դուք, հավանաբար, պարզ չեք տեսնում, Կովկասից դեպի ձեզ եկող մեկ այլ աղետ է, որը ոչ թե կենսաբանական, այլ անկայունության և պատերազմի վիրուս է»:
Սարգսյանն ասաց, որ ցանկանում է, որ հասկանալի լինի.«Թուրքիայի և Ադրբեջանի հրահրած պատերազմը մեկ այլ Սիրիա ստեղծելու վտանգ է պարունակում: Կամ՝ Թուրքիան Եվրոպայի էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծող և կառավարող է դառնում»:(ԵՄ-ի համար կարևոր նշանակություն ունեցող էներգետիկ խողովակաշարերը մոտ են գտնվում Լեռնային Ղարաբաղին):
Միևնույն ժամանակ, նա անհրաժեշտություն չի տեսնում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին հիշեցնել հակամարտության հնարավոր աշխարհաքաղաքական ճյուղավորումների մասին.«Կարծում եմ՝ Մակրոնը հասկանում է, որ Կովկասում անկայունությունը հարվածելու է տարածաշրջանի ավելի հեռու հատվածներին, իսկ հետո ազդեցություն կունենա Արևմտյան Եվրոպայի վրա,- ասաց Սարգսյանը:-Նա հասկանում է, որ Թուրքիայի ներկայությունն Ադրբեջանում նշանակում է, որ Հարավային Եվրոպան և Կենտրոնական Ասիան կախվածություն մեջ կլինեն Թուրքիայից, և Թուրքիան կդառնա տարածաշրջանային գերտերություն: Դա հենց այն է, ինչին ցանկանում է հասնել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը»:
Ֆրանսիայում, որտեղ բնակվում են բավականին մեծ թվով հայեր, օրինագիծ է ներկայացվել խորհրդարան՝ Արցախի Հանրապետությունը կամ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչելու մասին: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ակնկալում է, որ Ֆրանսիան ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը, բայց այն (օրինագիծը) ընդունելու հավանականությունը փոքր է:
Սարգսյանն ասում է, որ շատ ուրախ կլինի, եթե Ֆրանսիան ճանաչի առանձնացած տարածաշրջանը.«Մենք՝ հայերս, մշտապես հավատացել ենք, որ խնդրի լուծման պետք է հասնել խաղաղ բանակցությունների միջոցով, և իրավիճակն ավելի չբարդացնելու նպատակով մինչև հիմա զերծ ենք մնացել Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելուց»:Նա ավելացնում է. «Բայց իհարկե, եթե չտեսնենք լույս թունելի վերջում, մենք կճանաչենք Լեռնային Ղարաբաղը»:
Հայաստանը փորձում է ներկայիս պատերազմը Բրյուսելին ներկայացնել որպես Թուրքիայի աճող ինքնահաստատման մի մաս, որն Անկարային ԵՄ անդամ պետությունների հետ հակամարտության մեջ է դրել ողջ տարածաշրջանում: Լիբիայում Թուրքիան միջամտել է ՄԱԿ-ի աջակցությունն ունեցող կառավարության անունից՝ ընդդեմ Ֆրանսիայի աջակցությունն ունեցող ռազմական առաջնորդ Խալիֆա Հաֆթարի, իսկ Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում թուրքական նավերն էներգետիկ աղբյուրներ են որոնում այն ջրերում, որոնց նկատմամբ պահանջ ունեն Հունաստանը և Կիպրոսը:
«Այնպիսի տպավորություն է,- ասում է Սարգսյանը,-որ Էրդողանն իր շուրջն ամենուր անկայունություն է ստեղծում և ջարդում է ստատուս քվոն: Այս անկայունության ծովում Թուրքիան կարծես բավական հանգիստ լողում է, քանի որ դա նրան հնարավորություն է տալիս խաղալ բոլորի հետ»:
Սարգսյանն ասում է, որ տպավորությունը, թե Եվրոպան և ՆԱՏՕ-ն չեն կարողանում ազդեցություն գործել Անկարայի վրա, ռիսկի տակ է դրել այդ կառույցների վստահելիությունը.«Ես կոչ եմ անում Բրյուսելում բոլորին՝ ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա: Նախ և առաջ, նրանք պետք է որոշեն, թե ինչն է ընդունելի, քանի որ թուրքական գործողությունները վնասելու են ՆԱՏՕ-ին, նրա հեղինակությունն ու հիմնարար գաղափարը, թե այն դաշինք է, որը գոյություն ունի թշնամուց պաշտպանվելու համար»:
Նա նշում է, որ հավատացած է՝ թուրքական միջամտությունն այսուհետ կվերափոխի Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունն՝ Ադրբեջանը դարձնելու պլացդարմ դեպի ավելի լայն տարածաշրջան և նրա առանցքային խողովակային ցանցի վրա թուրքական ազդեցության համար:
Նա նաև նախազգուշացրեց, որ սիրիացի վարձկանները կարող են դառնալ տարածաշրջանում երկարաժամկետ ապակայունացման գործոն.«Նրանք այստեղ կստեղծեն մեկ այլ անկայունության գոտի, որը սպառնալու է Ադրբեջանին, Ռուսաստանին, Հայաստանին և Իրանին»:
Սարգսյանը ցավով է նշում, որ Եվրոպայից դուրս՝ երկրները զբաղված են այլ հարցերով, ինչպես՝ ԱՄՆ ընտրությունները:
Հայաստանի դաշնակից Ռուսաստանը, որն անցյալում զենքեր է մատակարարել նաև Ադրբեջանին, մինչև հիմա նախընտրել է ռազմական աջակցություն չցուցաբերել Երևանին: Այդուհանդերձ, Կրեմլը վերջին շաբաթների ընթացքում եղել է հակամարտության մեջ առաջատար դիվանագիտական ուժը, որը բանակցություններ էր վարում հրադադարի շուրջ, որը չի հաջողվել:
«Ես գնահատում եմ այն, ինչ անում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը»,- ասում է Սարգսյանը:
Հայ պաշտոնյաները պարբերաբար ասել են, որ հակամարտությունը դիտարկում են ոչ միայն որպես տարածքային վեճ, այլև որպես 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության շարունակություն, որի ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում սպանվեցին ավելի քան 1.5 մլն հայեր:
Սարգսյանը պնդում է, որ Թուրքիան ցանկանում է «ոչ միայն դաս տալ Հայաստանին և ասել, թե ինչ է տեղի ունեցել 105 տարի առաջ, այլև ասել՝ «ինչո՞ւ չեք լռում, հայեր, դուք ևս մեկ ցեղասպանության կենթարկվեք 2020 թվականին, և դա կարող է տեղի ունենալ միջազգային հանրության աչքերի առաջ»:
Թուրքիան և Ադրբեջանն ասում են, թե Բաքվի պատերազմը միտված է ազատագրելու օկուպացված տարածքները, որոնք միջազգայնորեն Ադրբեջանի մաս են ճանաչված:
Այդուհանդերձ, Սարգսյանը պնդում է.«Նրանք պատերազմ են մղում էթնիկ զտում իրականացնելու նպատակով՝ այդ տարածքը հայերից մաքրելու համար»:

Действия Анкары на Кавказе угрозу представляют и для ЕС: Армен Саркисян
Известный аналитик Бен Юда интервьюировал президента Армении Армена Саркисяна. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента, он коснулся этого интервью в статье о нагорно-карабахском конфликте, опубликованной в “POLITICO”.
Статья с частичными сокращениями переведена и представлена ниже.
“Президент Армении Армен Саркисян заявил, что действия Анкары на Кавказе представляют угрозу и для Евросоюза. Он ожидает от НАТО ответов по поводу участия Турции в войне в Нагорном Карабахе. Армен Саркисян сказал, что он готов поехать в Брюссель, чтобы самому заявить трансатлантическому блоку о действиях Анкары на Кавказе, а Европейский Союз предупредить об угрозе, которую они представляют.
“Если я поеду в Брюссель, я хотел бы поговорить с руководством НАТО об очень странной ситуации, Турция, полноправный член НАТО, вовлечена в войну, которая не имеет ничего общего с НАТО. Почему член НАТО действует так свободно, а НАТО ничего не делает? Означает ли это, что НАТО дало ему зеленый свет?” - сказал президент Армении в интервью “POLITICO”.
Турция поддержала своего традиционного союзника, Азербайджан, и в прошлом месяце, когда обострился замороженный нагорно-карабахский конфликт. Боевые действия уносят сотни жизней, обе стороны обвиняют друг друга в убийствах мирных жителей.
Армения обвиняет Турцию в отправке истребителей и сирийских наемников в Азербайджан. Анкара это отрицает, хотя ряд материалов в прессе подтвердили присутствие сирийских наемников и истребителей F-16. Президент Азербайджана Ильхам Алиев признал, что в его стране есть истребители F-16, но настаивал, что они не использовались в боевых действиях.
Саркисян сказал, что хотел бы посетить штаб-квартиру НАТО в Брюсселе, чтобы “получить объяснения” относительно того, почему “огромное количество турецкого оружия, беспилотников и F-16 задействовано в процессе бомбардировок мирного населения Армении”. Это оружие производства НАТО. Двигатели из Австрии, авиационное радиооборудование из Канады, детали ракет из Великобритании и т. д.
Саркисян также отметил, что он готов отправиться в Париж, Лондон и Берлин, чтобы представить позицию Армении европейским лидерам. “Я готов сказать Ангеле Меркель, что я понимаю, что Европа занята другими делами, что все заняты COVID-19, но, уважаемый канцлер, Вы, вероятно, не очень представляете, что то, что сейчас на Кавказе, придет и к Вам. Это катастрофа, не биологическая, это вирус нестабильности, вирус войны.
Саркисян сказал, что он хочет, чтобы все это поняли. “Война, спровоцированная Турцией и Азербайджаном, грозит созданием новой Сирии. Или же Турция станет создателем и менеджером европейского энергетического кризиса”. (Важные энергетические трубопроводы находятся рядом с Нагорным Карабахом).
В то же время он не видит необходимости напоминать президенту Франции Эмануэлю Макрону о возможных геополитических разветвлениях конфликта. “Я думаю, что Макрон понимает, что нестабильность на Кавказе ударит по всему региону, а затем затронет и Западную Европу”, - сказал Саркисян. Он понимает, что присутствие Турции в Азербайджане означает, что Южная Европа, Центральная Азия будут зависеть от Турции, Турция станет региональной сверхдержавой. “Именно этого и хочет добиться президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган”.
Во Франции, где проживает большое количество армян, в Парламент внесен законопроект о признании Республики Арцах или Нагорного Карабаха. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что он ожидает от Франции признания Нагорного Карабаха, но вероятность его принятия (законопроекта) мала.
Армен Саркисян также сказал, что будет очень рад, если Франция признает отделенный регион. “Мы, армяне, всегда считали, что вопрос должен решиться путем мирных переговоров, чтобы не усложнять ситуацию, поэтому мы пока воздерживались от признания Республики Арцах». Он добавил: “Но, конечно, если мы не увидим света в конце туннеля, мы признаем Нагорный Карабах”.
Армения пытается представить Брюсселю нынешнюю войну как часть возрастающего самоутверждения Турции, которое уже привело Анкару к конфликту со странами-членами ЕС по всему региону. В Ливии Турция от имени правительства, поддерживаемого ООН, вмешалась против поддерживаемого Францией военного лидера Халифы Хафтара, а в восточной части Средиземного моря турецкие корабли ищут газ в водах Греции и Кипра.
“Создается впечатление, - сказал Саркисян, - что Эрдоган, нарушая статус-кво, создает вокруг себя лишь нестабильность. Турция, кажется, довольно спокойно плавает в этом море нестабильности, поскольку позволяет себе играть со всеми”.
Армен Саркисян сказал, что создалось впечатление, что Европа и НАТО не могут повлиять на Анкару, и это поставило под угрозу доверие к этим структурам. “Я всех в Брюсселе призываю оказать давление на Турцию. Прежде всего, они должны решить для себя, что может быть приемлемо, потому что действия Турции наносят ущерб НАТО, ее репутации и основной идее о том, что это альянс, который существует для защиты от врага”.
Он считает, что вмешательство Турции отныне изменит геополитику Южного Кавказа, превратив Азербайджан в платформу для более широкого региона для турецкого влияния на его ключевую сеть трубопроводов.
Саркисян также предупредил, что сирийские наемники могут стать фактором долгосрочной дестабилизации в регионе. “Они создадут здесь еще одну зону нестабильности, которая будет угрожать Азербайджану, России, Армении и Ирану.
Саркисян сожалеет, что страны за пределами Европы заняты другими вопросами, например, выборами в США.
Россия, союзник Армении, которая в прошлом поставляла оружие и Азербайджану, до сих пор предпочитает не оказывать военную помощь Еревану. Однако в последние недели Кремль был ведущей дипломатической силой переговоров о неудавшемся прекращении огня.
“Я ценю то, что делают президент Владимир Путин и министр иностранных дел Сергей Лавров”, - сказал Саркисян.
Официальные лица Армении неоднократно заявляли, что они рассматривают конфликт не только как территориальный спор, но и как продолжение Геноцида армян 1915 года, в течение которого в Османской империи было убито более 1,5 миллиона армян.
Армен Саркисян утверждает, что Турция желает не просто преподать урок Армении, чтобы сказать то, что произошло 105 лет назад, будет продолжено, но и сказать: “Армяне, вы будете подвергнуты еще одному геноциду в 2020 году, и это произойдет на глазах всего международного сообщества”.
Хотя Турция и Азербайджан заявляют, что война направлена на освобождение оккупированных территорий, признанных во всем мире как часть Азербайджана. Тем не менее, Армен Саркисян настаивает: “Они ведут войну, чтобы провести этническую чистку, чтобы очистить эту территорию от армян”