ԱՄՆ Կոնգրեսում առաջարկում են Թուրքիային հանել ՆԱՏՕ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգրեսական Թուլսի Գաբարդը Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով է ներկայացրել բանաձև, որով ԱՄՆ նախագահին կոչ է արվում սկսել գործընթաց՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից հանելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բանաձևը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի հարձակումը ԱՄՆ ուժերի, դաշնակիցների և գործընկերների վրա, պահանջում է դադարեցնել Թուրքիայի աջակցությունը ահաբեկչական խմբավորումներին, ինչպիսիք են օրինակ «Ալ-Քաիդա»-ն, ISIS-ը և այլ կազմակերպություններ: Բանաձևը կոչ է անում նախագահին աշխատել ՆԱՏՕ-ի հետ՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից հեռացնելու համար անհրաժեշտ գործընթաց սկսելու համար:
Բանաձևում նշվում է նաև, որ Թուրքիան ներգրավվել է Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտում, նախկինում քաղաքական աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին, այսօր էլ ապահովում է անմիջական ռազմական օգնություն: Նշվում է նաև, որ Թուրքիան փակ է պահում սահմանը Հայաստանի հետ, մի երկրի, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի ԱՄՆ-ի հետ: Թուրքիան բազմիցս սպառնալիքներ է հնչեցրել ՀՀ-ի, Լեռնային Ղարաբաղի և աշխարհի տարբեր հատվածներում ապրող հայերի դեմ:
Բանաձևում նաև հիշատակվում է այն մասին, որ ըստ հրապարակումների՝ Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ է ուղարկել սիրիացի վարձկանների, որոնցից շատերը կապված են «Ալ-Քաիդա»-ի և ISIS-ի հետ: Նշվում է նաև մարտերում Թուրքիայի F-16-երի ներգրավվածության մասին, որոնք օգտագործվում են ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
Բանաձևվում նաև ասվում է, որ ՆԱՏՕ-ն անհապաղ հրադադարի կոչ է արել, մինչդեռ Թուրքիան հակառակվում է ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանը՝ հրապարակավ աջակցելով Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիային: Նշված է նաև այն մասին, որ Թուրքիայի կողմից S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգ է օգտագործվել Միացյալ Նահանգների արտադրության F-16 կործանիչների դեմ:

Congresswoman Tulsi Gabbard calls for U.S. to with work allies in removing Turkey from NATO
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. In a strongly worded resolution introduced this week condemning Turkey's attacks on American forces and citing Ankara's ongoing support for terrorists, Rep. Tulsi Gabbard (D-HI) called for the U.S. to work with allies in removing Turkey from NATO, the Armenian National Committee of America (ANCA) reported.
Several of the resolutions clauses address Turkey’s hostility and aggression against Armenians:
-- Whereas Turkey has escalated its involvement in the conflict between Azerbaijan and Nagorno Karabakh, previously offering political support for Azerbaijan's position, but now providing direct military support;
-- Whereas Turkey maintains a closed border with the Republic of Armenia, a country with friendly relations with the United States, and has repeatedly issued threats against the Republic of Armenia, Nagorno Karabakh, and Armenian communities in other parts of the world, at times thinly veiling its threats with references to the genocide of Armenians in Turkey that took place in the early 20th century;
-- Whereas reports indicate that Turkey has sent Syrian fighters, many of whom have been associated with Al Qaeda and ISIS, to fight against the Armenians of Nagorno Karabakh;
-- Whereas it has been reported that Turkey has participated in or taken outright control of Azerbaijan's air command and military offensive against Nagorno Karabakh and that its F-16 fighters have been engaged in attacks against both Nagorno Karabakh and the Republic of Armenia;
-- Whereas NATO has called for the immediate cease-fire to hostilities in Nagorno Karabakh in response to Azerbaijan's military attack on Nagorno Karabakh while Turkey has contradicted NATO's position by publicly supporting and assisting with Azerbaijan's continued military aggression;
-- Whereas in response to Canada's decision to suspend arms exports to Turkey in response to its involvement in Azerbaijan's military offensive, Turkey cited the NATO relationship as the reason for its disappointment in Canada's decision, associating NATO with its actions in the Caucasus.