ԱՄՆ Կոնգրեսում առաջարկում են Թուրքիային հանել ՆԱՏՕ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգրեսական Թուլսի Գաբարդը Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով է ներկայացրել բանաձև, որով ԱՄՆ նախագահին կոչ է արվում սկսել գործընթաց՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից հանելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բանաձևը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի հարձակումը ԱՄՆ ուժերի, դաշնակիցների և գործընկերների վրա, պահանջում է դադարեցնել Թուրքիայի աջակցությունը ահաբեկչական խմբավորումներին, ինչպիսիք են օրինակ «Ալ-Քաիդա»-ն, ISIS-ը և այլ կազմակերպություններ: Բանաձևը կոչ է անում նախագահին աշխատել ՆԱՏՕ-ի հետ՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից հեռացնելու համար անհրաժեշտ գործընթաց սկսելու համար:
Բանաձևում նշվում է նաև, որ Թուրքիան ներգրավվել է Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտում, նախկինում քաղաքական աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին, այսօր էլ ապահովում է անմիջական ռազմական օգնություն: Նշվում է նաև, որ Թուրքիան փակ է պահում սահմանը Հայաստանի հետ, մի երկրի, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի ԱՄՆ-ի հետ: Թուրքիան բազմիցս սպառնալիքներ է հնչեցրել ՀՀ-ի, Լեռնային Ղարաբաղի և աշխարհի տարբեր հատվածներում ապրող հայերի դեմ:
Բանաձևում նաև հիշատակվում է այն մասին, որ ըստ հրապարակումների՝ Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ է ուղարկել սիրիացի վարձկանների, որոնցից շատերը կապված են «Ալ-Քաիդա»-ի և ISIS-ի հետ: Նշվում է նաև մարտերում Թուրքիայի F-16-երի ներգրավվածության մասին, որոնք օգտագործվում են ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
Բանաձևվում նաև ասվում է, որ ՆԱՏՕ-ն անհապաղ հրադադարի կոչ է արել, մինչդեռ Թուրքիան հակառակվում է ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանը՝ հրապարակավ աջակցելով Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիային: Նշված է նաև այն մասին, որ Թուրքիայի կողմից S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգ է օգտագործվել Միացյալ Նահանգների արտադրության F-16 կործանիչների դեմ:

В Конгрессе США предлагают исключить Турцию из НАТО
Конгрессмен Тулси Габбард представил в Комитете по иностранным делам Палаты представителей резолюцию, призывающую президента США начать процесс исключения Турции из НАТО.
Как сообщает «Арменпресс», резолюция решительно осуждает нападение Турции на войска, союзников и партнеров США, требует прекращения поддержки Турцией террористических группировок, таких как Аль-Каида, ИГИЛ и других организаций. Резолюция призывает президента к работе с НАТО для начала процесс исключения Турции из НАТО.
В резолюции говорится, что Турция вовлечена в нагорно-карабахский конфликт. Ранее она оказывала Азербайджану политическую помощь, а сегодня уже непосредственную военную помощь. Также напоминается, что Турция держит закрытой границу с Арменией, страной, которая поддерживает дружественные отношения с США. Турция неоднократно угрожала Армении, Нагорному Карабаху и армянам, проживающим в разных частях мира.
В резолюции также упоминается, что Турция, согласно некоторым публикациям, направила против Нагорного Карабаха сирийских наемников, многие из которых связаны с “Аль-Каидой” и ИГИЛ. Отмечается, что в боях участвуют турецкие F-16, которые используются как против Нагорного Карабаха, так и против Республики Армения.
В резолюции говорится, что хотя НАТО призвало к немедленному прекращению огня, но Турция выступила против позиции НАТО, публично поддерживая продолжающуюся агрессию Азербайджана. Также упоминается, что Турция использовала систему противовоздушной обороны С-400 против американских истребителей F-16.