Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է ՎԶԵԲ Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեռավար կարգով հոկտեմբերի 7-ին կայացել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կառավարիչների խորհրդի լիագումար նիստը, որի ընթացքում որոշումներ են ընդունվել կառույցի2021-2025թթ. Ռազմավարական և կապիտալի շրջանակի վերաբերյալ և հաստատվել է Բանկի հաշվետվությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, լիագումար նիստում ՀՀ փոխվարչապետ, ՎԶԵԲ-ում Հայաստանի կառավարիչ Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող2020-2021թթ. համար: Բանկին Հայաստանի անդամակցությունից ի վեր առաջին անգամ երկրի ներկայացուցիչն ընտրվում է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող: 2021 թվականին Երևանը հյուրընկալելու է ՎԶԵԲ տարեկան ժողովը:
ՎԶԵԲ տարեկան ժողովում Հայաստանը ներկայացրել և2021-2025թթ. Ռազմավարական և կապիտալի շրջանակի ու ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության ուղղությունների վերաբերյալ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ, ՎԶԵԲ-ում Հայաստանի փոխկառավարիչ Ավագ Ավանեսյանը: Նա ներկայացրել է նաև Արցախի նկատմամբ Թուրքիայի աջակցությամբ ու ահաբեկիչների ներգրավմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակման մանրամասները, անդրադարձել ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորմանը: Նշվել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն արդեն իսկ երկարատև և խորը վնաս են հասցրել տարածաշրջանի տնտեսական կայունությանը և կարող են հանգեցնել հումանիտար ճգնաժամի:

Armenian deputy PM elected Vice Chair of EBRD Board of Governors for 2020-2021
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The plenary session of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) was held online on October 7 during which the participants adopted decisions on the Bank’s 2021-2025 Strategic and capital framework, as well as approved its report.
During the session Armenia’s Deputy Prime Minister, Governor at EBRD Tigran Avinyan has been elected vice chair of the Board of Governors for 2020-2021, the deputy PM’s Office told Armenpress.
For the first time Armenia’s representative is elected as vice chair of the Board of Governors since the country’s membership to the Bank.
In 2021 Yerevan will host the EBRD annual meeting.
Armenian deputy minister of economy, alternate at the EBRD Avag Avanesyan delivered remarks at the EBRD annual meeting this year over the cooperation directions with the Bank. He also introduced the details of the attack unleashed by Azerbaijan with the support of Turkey and the involvement of terrorists against Artsakh, presented the targeting of civilian settlements by Azerbaijan. The deputy minister stated that the Azerbaijani actions have already caused a deep damage to the economic stability of the region and can lead to humanitarian crisis.