Պուտինը ԼՂ հարցով Էրդողանի և Ալիևի հետ բանակցելու հստակ պլաններ դեռևս չունի. Դմիտրի Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության թեմայով Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահների հետ բանակցություններ վարելու հստակ պլաններ դեռևս չունի:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ նովոստի»-ն, Պեսկովը հավելել է, որ տարածաշրջանում պատերազմ է ընթանում և իրադարձություններն արագ են զարգանում, դրա համար դժվար է կանխատեսումներ անել:
«Եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի, ոչ մի կասկած չկա, որ նախագահ Պուտինն այդ թեման կքննարկի իր գործընկերների հետ»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին՝ մոտակա ժամանակահատվածում պլանավորվում են արդյոք բարձր մակարդակով բանակցություններ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ճշտող հարցին՝ կարելի է այդպիսի բանակցություններ ակնկալել այս շաբաթվա ընթացքում, Պեսկովը պատասխանել է, որ այս պահին հստակ պլաններ չկան: «Բայց դուք գիտեք, որ խոսքը պատերազմի մասին է: Եվ, իհարկե, այնտեղ՝ Ղարաբաղում, իրադարձություններն արագ են զարգանում, դրա համար դժվար է կանխատեսում անել: Կախված նրանից, թե ինչպես կզարգանան հանգամանքները, կձևավորվի նաև երկխոսության անհրաժեշտությունը, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակը:

Putin has “no concrete plans” yet for talks with Erdogan and Aliyev over Karabakh, says Kremlin
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. President Vladimir Putin’s spokesperson Dmitry Peskov has said that the Russian leader doesn’t yet have concrete plans on holding talks with the Azerbaijani and Turkish presidents regarding the Nagorno Karabakh conflict, RIA Novosti reported.
Peskov said it’s hard to make predictions due to rapid developments amid the war in the region.
“If such necessity would exist, undoubtedly, President Putin will discuss this subject with his colleagues,” Peskov said when asked if the Russian leader is planning to hold talks in the nearest future with Turkey’s Erdogan and Azerbaijan’s Aliyev.
Asked to clarify if such talks could take place this week, Peskov said they don’t have concrete plans at this moment.
“But you know that this is about war. And of course, there in Karabakh, rapid developments are taking place, that’s why it is difficult to make predictions. The necessity for dialogue will develop depending on how the circumstances will develop,” Peskov said.