Պուտինը ԼՂ հարցով Էրդողանի և Ալիևի հետ բանակցելու հստակ պլաններ դեռևս չունի. Դմիտրի Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության թեմայով Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահների հետ բանակցություններ վարելու հստակ պլաններ դեռևս չունի:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ նովոստի»-ն, Պեսկովը հավելել է, որ տարածաշրջանում պատերազմ է ընթանում և իրադարձություններն արագ են զարգանում, դրա համար դժվար է կանխատեսումներ անել:
«Եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի, ոչ մի կասկած չկա, որ նախագահ Պուտինն այդ թեման կքննարկի իր գործընկերների հետ»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին՝ մոտակա ժամանակահատվածում պլանավորվում են արդյոք բարձր մակարդակով բանակցություններ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ճշտող հարցին՝ կարելի է այդպիսի բանակցություններ ակնկալել այս շաբաթվա ընթացքում, Պեսկովը պատասխանել է, որ այս պահին հստակ պլաններ չկան: «Բայց դուք գիտեք, որ խոսքը պատերազմի մասին է: Եվ, իհարկե, այնտեղ՝ Ղարաբաղում, իրադարձություններն արագ են զարգանում, դրա համար դժվար է կանխատեսում անել: Կախված նրանից, թե ինչպես կզարգանան հանգամանքները, կձևավորվի նաև երկխոսության անհրաժեշտությունը, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակը:

У Путина пока нет конкретных планов переговоров с Эрдоганом и Алиевым по Карабаху: Дмитрий Песков
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что у президента России Владимира Путина пока нет конкретных планов вести переговоры с президентами Азербайджана и Турции по нагорно-карабахскому конфликту.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на “РИА Новости”, Песков добавил, что в регионе идет война, и события развиваются быстро, поэтому сложно делать прогнозы.
“Если в этом будет необходимость, нет никаких сомнений, что президент Путин обсудит эту тему со своими коллегами”,- сказал Песков, отвечая на вопрос, планируются ли в ближайшее время переговоры на высшем уровне с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
На уточняющий вопрос, можно ли ожидать таких переговоров на этой неделе, Песков ответил, что на данный момент конкретных планов нет. “Но вы же знаете, речь идет о войне. И, конечно, там, в Карабахе, события развиваются стремительно, поэтому прогнозировать их сложно. Необходимость в диалоге возникнет в зависимости от того, как будут развиваться события”, - сказал он.