Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններում Թուրքիայի ակտիվությունը չի բխում Իրանի շահերից. իրանագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն առաջին իսկ օրվանից ուշադրությամբ հետևում է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի սրմանը, և Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններում Թուրիքայի ակտիվությունը բացարաձակ չի բխում Իրանի շահերից:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
«Իրանի շահերից չի բխում Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությունը: Թուրքիան ցանկանում է Կովկասում ունենալ մեծ ազդեցություն՝ նվազեցնելով Իրանի ազդեցությունը թե Կովկասում, թե ընդհանուր տարածշրջանում: Այս առումով տեսնում ենք Իրանի անհանգստությունը, ինչն ավելի մեծացավ, երբ շփման գծում գործողություններով պայմանավորված Իրանի տարածք հրթիռներ էին ընկել, ինչի կապակցությամբ Թեհրանն իր դժգոհությունն էր հայտնել: Եղավ տեղեկատվություն ԱԹՍ-ի խոցման մասին: Սա հստակորեն արվում է նաև նրա համար, որ կարողանան կանխել Թուրքիայի ծավալապաշտական նկրտումները՝ ցույց տալով, որ տարածաշրջանում միայն Թուրքիան չէ, Իրանն էլ ունի շահեր»,- ասաց Գոհար Իսկանդարյանը:
Իրանագետը նշեց, որ Իրանը հատկապես մեծ ուշադրություն է դարձնում Թուրքիայի ակտիվությանը Նախիջևանի ուղղությամբ: Նրա կարծիքով, եթե Նախիջևանի հատվածում Թուրքիան ցուցաբերի էական գործունեություն, ապա ականատես կլինենք Իրանի համարժեք քայլերին: Ինչ վերաբերում է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի սրմանը իրանական մամուլի արձագանքին, Գոհար Իսկանդարյանը նշեց, որ ի տարբերություն հուլիսյան դեպքերի, երբ Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանը կրկին դիմել էր սադրանքների, հիմնականում օգտագործում էին ադրբեջանական մամուլից ստացված տեղեկությունները, այս անգամ պատկերն այլ է: Իրանական մամուլը առավել հավասարկշռված է, օգտագործում են և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական աղբյուրները:
Փորձագետը նկատեց, որ Թուրքիայի նախագահը պարբերաբար խնդիրներ է ստեղծում տարածաշրջանում: Խոսվում է այն մասին, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններում ներգրավվելով՝ Թուրքիան փորձում է ժողովրդի ուշադրությունը շեղել անկումային տնտեսությունից: Այս խնդրում ներգրավվելուց հետո թուրքական լիրան ուղղակի գահավիժեց, որը բավական խոցելի վիճակում է դնում թուրքական իշխանություններին:

Активность Турции в провокационных действиях Азербайджана не исходит из интересов Ирана
Исламская Республика Иран с первого же дня внимательно следит за обострением ситуации на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, и за активностью Турции в провокационных действиях Азербайджана. Она не исходит из интересов Ирана.
Об этом на пресс-конференции в зале «Арменпресс» сказала иранист Гоар Искандарян.
“Турция хочет иметь большее влияние на Кавказе, сокращая при этом влияние Ирана как на Кавказе, так и в регионе в целом. В этой связи мы видим обеспокоенность Ирана, которая еще больше усилилась, когда в результате действий Азербайджана на линии соприкосновения, ракеты упали на территорию Ирана, в связи с чем, Тегеран выразил свое недовольство. Поступало сообщение о БПЛА. Очевидно, что это было сделано для того, чтобы иметь возможность предотвратить экспансионистские амбиции Турции, показывая, что не только Турция находится в регионе, но и у Ирана есть свои интересы”, - представила Гоар Искандарян.
Иранский эксперт отметила, что Иран уделяет особое внимание деятельности Турции в направлении Нахичевани. По ее мнению, если Турция проявит большую активность в Нахичевани, мы увидим и адекватные шаги Ирана. Что касается реакции иранской прессы на обострение ситуации на линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана, Гоар Искандарян отметила, что, в отличие от июльских событий, когда Азербайджан прибег к провокациям в направлении Тавуша, тогда в основном использовалась информацию из азербайджанской прессы, на этот раз картина иная. Иранская пресса более сбалансирована и использует как армянские, так и азербайджанские источники.
Гоар Искандарян отметила, что президент Турции регулярно в регионе создает проблемы. Говорятся, что, способствуя провокационным действиям Азербайджана, Турция пытается отвлечь внимание населения от падающей экономики. Турецкая лира просто рухнула, после того как Турция ввязалась в этот процесс, что ставит турецкие власти в довольно уязвимое положение.