Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նիստի ընթացքում քննարկվել է մինչև 2025թ. եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների վերաբերյալ նախագիծը, ինչպես նաև դրա շրջանակներում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից ներկայացված առաջարկները:
Օրակարգում ընդգրկված էր նաև Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում փոխադարձ առևտրի ապրանքաշրջանառության ֆիսկալ մշտադիտարկման համակարգի ձևավորման հարցը: Հայկական կողմը հայտնել է իր պատրաստակամությունը մասնակցելու նշված համակարգի պիլոտային ծրագրում և ներդրում ունենալու դրա զարգացման գործում:
Քննարկվել և խորհրդի որոշման արդյունքում դյուրինացվել է ԵԱՏՄ անդամ պետություններում իրականացվող պետական գնումների գործընթացները, ինչի արդյունքում ԵԱՏՄ մեկ անդամ պետության արտադրող կարող է մասնակցել ԵԱՏՄ անդամ այլ պետությունում իրականացվող արդյունաբերական ապրանքներին առնչվող պետական գնումներին:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ քննարկվել և համաձայնեցվել է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում վարկային պատմությունների մեջ ներառված տվյալների փոխանակման կարգի վերաբերյալ համաձայնագրի նախագիծը, որը հնարավորություն է տալիս անդամ պետությունների ռեզիդենտներին հարցում կատարել ու ստանալ իրենց վարկային պատմությունները՝ այլ անդամ պետությունում վարկ վերցնելու նպատակով:

Вице-премьер Мгер Григорян принял участие в очередном заседании Совета ЕЭК
Вице-премьер Мгер Григорян посредством видеосвязи принял участие в очередном заседании Совета Евразийской экономической комиссии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Григоряна, на заседании был рассмотрен проект Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, а также представленные государствами-членами ЕАЭС в рамках проекта предложения.
В повестку дня также был включен вопрос о создании системы фискального мониторинга взаимного товарооборота на территории Евразийского экономического союза. Армянская сторона выразила готовность принять участие в пилотной программе указанной системы и внести свой вклад в ее развитие.
Были обсуждены и в результате решения Совета упрощены процессы государственных закупок, реализуемых в государствах-членах ЕАЭС, в результате чего производитель одного государства-члена ЕАЭС может участвовать в государственных закупках промышленных товаров в другом государстве-члене ЕАЭС.
В числе других вопросов был обсужден и согласован проект соглашения о порядке обмена включенными в кредитные истории данными в рамках Евразийского экономического союза, что позволит резидентам государств-членов запрашивать и получать свои кредитные истории для получения кредитов в другом государстве-члене.