ԱՄՆ-ը դեմ է հանդես եկել Իրանի շուրջ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը դեմ Է հանդես Է եկել Իրանի շուրջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստին, որտեղ Ռուսաստանն առաջարկել Է քննարկել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները վերականգնելու Վաշինգտոնի մտադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՄԱԿ-ին առընթեր ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին:
Օգոստոսի 20-ին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն հանդիպում Է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահի հետ եւ խորհրդին բողոք Է ներկայացրել Իրանի կողմից Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) դրույթները չկատարելու համար, որպեսզի գործարկվի 2231 բանաձեւի շրջանակներում հակաիրանական պատժամիջոցների վերականգնման ընթացակարգը:
Ռուսաստանն օգոստոսի 21-ին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նիստ Է խնդրել այդ իրադրությունը քննարկելու համար: Գրեթե ամբողջ Անվտանգության խորհուրդը կարծում Է, որ ԱՄՆ-ն իրավունք չունի գործարկել պատժամիջոցների վերականգնման մեխանիզմը, քանի որ նա այլեւս ԳՀՀԾ-ի անդամ չԷ:
«Պատժամիջոցների վերականգնումը գործարկելու անհիմն պնդումից հետո մեր ամերիկացի գործընկերները դեմ են հանդես եկել Անվտանգության խորհրդի նիստի անցկացմանը, որը քննարկելու Էր, թե ինչ Է տեղի ունենում 2231 բանաձեւի կատարման հետ»,-գրել Է Պոլյանսկին Twitter-ում:
Այժմ նիստը, հավանաբար, չի կայանա օգոստոսի 21-ին, ինչպես դա խնդրել Էր Ռուսաստանը: «Մենք ափսոսում ենք, որ նրանք ոչ միայն փորձում են աշխարհին մոլորության մեջ գցել պատժամիջոցների վերականգնման իրավունքի առկայության վերաբերյալ, այլեւ խուսափում են այդ հարցի ազնիվ քննարկումից: Ոչ պատշաճ գործելակերպ մեծ երկրի համար»,-ընդգծել Է մշտական ներկայացուցչի առաջին տեղակալը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США выступили против заседания Совбеза ООН по Ирану
СШАвыступили против заседанияСБ ООН, на которомРоссияпредлагала обсудить намерение Вашингтона восстановить санкции противИрана, сообщил первый зампостпреда РФ при ООНДмитрий Полянский.
В четверг госсекретарь СШАМайк Помпеовстретился с председателем Совбеза ООН и передал в совет жалобу на неисполнение Ираном положенийСВПДдля запуска процедуры восстановления антииранских санкций в рамках резолюции 2231. Россия запросила заседание СБ ООН в пятницу для обсуждения этой ситуации. Почти весь Совет Безопасности полагает, что у США нет права запускать механизм восстановления санкций, так как они более не являются членами СВПД, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"После безосновательного утверждения, что они запустили восстановление санкций, наши американские коллеги выступили против проведения заседания Совета Безопасности для обсуждения того, что происходит с исполнением резолюции 2231", - написал Полянский вTwitter.
Теперь заседание, вероятно, не состоится в пятницу, как того просила Россия.
"Мы сожалеем, что они не только пытаются ввести мир в заблуждение относительно наличия права на запуск восстановления санкций, но и избегают честного обсуждения этого вопроса. Неподобающее поведение для великой страны", - подчеркнул первый зампостпреда.