Երևանում 2021թ. առաջին եռամսյակից աշխատանքը կսկսի նոր Պարեկային ծառայությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ օգոստոսի 20-ին կայացած խորհրդակցության շրջանակում քննարկվել է ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը: Անդրադարձ է եղել նոր Պարեկային ծառայության ստեղծման օրակարգին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը մանրամասներ է ներկայացրել նոր կառույցում աշխատանքի անցնել ցանկացող քաղաքացիների դիմումների ընդունման, տրանսպորտային միջոցների, տեխնիկական սարքավորումների ձեռքբերման, ուսուցումն անցկացնող դասընթացավարների ընտրության և մնացյալ աշխատանքների վերաբերյալ։ Նշվել է, որ արդեն 2020թ. հոկտեմբերի կեսերից Ոստիկանության կրթահամալիրում կմեկնարկի ընտրված քաղաքացիների ուսուցման գործընթացը, որի նպատակը համապատասխան պատրաստվածություն ունեցող՝ նոր գործառույթներով, սարքավորումներով, հմտություններով և մտածելակերպով ծառայողի կերպարի ձևավորումն է: Նախարարի խոսքով՝ բարեփոխումն ընթանում է բնականոն հունով, սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան. նախատեսվում է, որ Պարեկային ծառայությունը Երևանում իր աշխատանքները կմեկնարկի 2021թ. առաջին եռամսյակից, իսկ ամբողջ Հայաստանում՝ 2022թ. առաջին եռամսյակից:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են ստեղծվելիք ծառայության կառուցվածքային և կադրային համալրմանը, ինչպես նաև կառույցի տեղակայմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանում նոր Պարեկային ծառայության ձևավորման ու կայացման կարևորությունը և հանձնարարել շարունակել ակտիվ աշխատանքը՝ նախանշված ժամանակացույցին համապատասխան:

New police patrol service to be launched 2021 Q1 in Yerevan
YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan chaired on August 20 a consultation regarding the ongoing police reforms. The agenda of launching the new patrol service of the Armenian police force was discussed, the Prime Minister’s Office said.
Minister of Justice Rustam Badasyan presented details on the process, namely the admission of applications from citizens willing to serve in the new department, the procurement of police cruisers and other technical equipment, the selection of trainers who will work with the cadets, etc.
Selected applicants will start training at the Police Academy mid-October, 2020.
Badasyan said the patrol service will be commissioned in Q1 2021 in Yerevan, and will further expand nationwide from Q1 2022.
The new patrol service is expected to comprise highly trained officers with new equipment, new skills and new mentality.
The Prime Minister highlighted the importance of the new patrol service’s development and accomplishment in Armenia and tasked the authorities to continue active works in accordance to the outlined timeframes.