Քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի օրենքն աշխատում է. Ռուստամ Բադասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի օրենքը գործնականում աշխատում է, և օրենքի նախագծի փուլում հնչող այն քննադատությունները, թե այն պրակտիկայում չի աշխատելու, ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հերյուրանքներ է որակում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախարարը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում անդրադարձել է լրատվամիջոցներից մեկի հրապարակմանը օրենքի առնչությամբ։
«Լրատվական միջոցներից մեկն այսօր մի հրապարակում է արել «Դատարանում չեն կարողանում ապացուցել՝ ովքեր են «օրենքով գողերը»» վերնագրով՝ նշելով, թե ԱԺ-ում իմ կողմից ներկայացված քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարին ուղղված օրենքի հիման վրա «իրավապահ համակարգը ռեալ կյանքում չի կարողանում դատարանում ապացուցել, թե ովքեր են «օրենքով գողերը» կամ քրեական հեղինակությունները, որպեսզի պատժեն»։
Այս հրապարակման հեղինակին հիշեցնեմ, որ սա այս օրենքի կիրառման առաջին դեպքը չէ։ Ընդամենը ամիսներ առաջ, ի դեպ նույն օրաթերթը հրապարակել էր քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու հիմնավոր կասկածանքով ԱԱԾ-ի կողմից բերման ենթարկված անձի մասին, որը, օրեր անց, հենց այս օրենքի կիրարկման արդյունքում, հիմնավոր կասկածը հաղթահարելու պայմաններում կալանավորվել էր։
Հետևապես, այս օրենքը գործնականում աշխատում է, և օրենքի նախագծի փուլում հնչող այն քննադատությունները, թե այն պրակտիկայում չի աշխատելու, հերյուրանքներ էին։
Եվ այսօր, երբ գրանցվել է դեպք, որ դատարանը քրեական ենթամշակույթին հարելու ապացույցները հիմնավոր չի համարել խափանման միջոց կալանք կիրառելու համար, առանց հասկանալու, առանց գործի մանրամասների մեջ խորանալու՝ լրատվամիջոցը մեղադրանք է հնչեցնում, թե օրենքը չի աշխատում։
Գնահատում եմ արդարադատության ոլորտի նկատմամբ լրատվամիջոցի այսքան կենտրոնացված լինելու հանգամանքը, միևնույն ժամանակ խորհուրդ եմ տալիս բարեփոխումների դեմ պայքարող որոշ մարդկանց փսփսոցները լսելիս՝ ավելի ուշադիր լինել։
Օրենքը գործնական կիրառման շատ քիչ ժամանակ է ունեցել, թեև արդեն իսկ պարզ է, որ օրենքի մակարդակում որևէ խնդիր չկա. այն բխում է միջազգային փորձից և որևէ խոչընդոտ այդ մակարդակում չկա։ Վստահ եմ՝ առաջիկայում կլինեն նորանոր բացահայտումներ»,-նշել է նախարարը։

Закон о борьбе с криминальной субкультурой работает: Рустам Бадасян
Закон о борьбе с криминальной субкультурой на практике работает, и критику, звучащую на этапе обсуждения проекта закона, что он не будет работать на практике, министр юстиции Армении Рустам Бадасян квалифицирует как клевету.
Как передает Арменпресс, министр на своей странице в Facebook коснулся публикации одного из СМИ в связи с этим законом.
“Некое средство массовой информации сегодня опубликовало статью “В суде не смогут доказать, что это “воры в законе”, отметив, что на основе закона, представленного мною в НС, направленного на борьбу с уголовной субкультурой, правоохранительная система в реальной жизни не сможет доказать в суде, что это “воры в законе” или криминальные авторитеты.
Напомню автору этой публикации, что это не первый случай применения этого закона. Всего несколько месяцев назад, кстати, та же газета опубликовала информацию о лице, подвергнутом приводу СНБ по обоснованному подозрению в создании и руководстве группировкой с уголовной субкультурой, которое, спустя несколько дней, в результате применения этого закона, в условиях обоснованного подозрения было арестовано.
Следовательно, этот закон на практике сработал, и критика, звучащая на этапе обсуждения проекта закона, что он не будет работать на практике, была клеветой.
Сегодня, был зарегистрирован случай, в котором доказательства причастия к уголовной субкультуре для применения меры пресечения в виде ареста суд, не вдаваясь в подробности дела, не счел обоснованными. И по этому делу СМИ озвучивает обвинение в том, что закон не работает.
Оцениваю, что СМИ настолько сконцентрировано на сфере правосудия, в то же время советую, прислушиваясь к разговорам некоторых людей, борющихся против реформ, быть более внимательными.
Закон имел очень мало времени для применения на практике, хотя уже ясно, что на уровне закона нет никаких проблем. Он основан на международном опыте и каких-либо проблем на этом уровне нет. Уверен, что в ближайшее время будут и новые разоблачения”, - отметил министр.