Մհեր Գրիգորյանի Շոմբի Շարփի նախագահությամբ կայացել է աշխատանքային քննարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի նախագահությամբ Կառավարությունում կայացել է աշխատանքային քննարկում՝ նվիրված ՀՀ-ՄԱԿ առաջիկա Համագործակցությանշրջանակի վերաբերյալ առանցքային փաստաթղթերի նախագծերին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
Քննարկմանը մասնակցել են Կառավարության և ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև` առցանց կերպով քննարկմանն են միացել Հայաստանում ՄԱԿ-ի մի շարք գործակալությունների ղեկավարներ:
Օրակարգում էին 2021-2025 թթ․ համար ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման Համագործակցության շրջանակի նախագիծը, ինչպես նաև՝ ՄԱԿ-ի երեք գործակալությունների՝ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի և ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի 2021-2025 թթ. համագործակցության ծրագրերի նախագծերը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ օրակարգում այն առանցքային փաստաթղթերն են, որոնց շուրջ կշարունակեն զարգանալ ու խորանալ ՀՀ-ՄԱԿ հարաբերությունները:
«Հաշվի առնելով, որ մենք գտնվում ենք ոլորտային ռազմավարությունների և 2020-2050թթ. Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության մշակման և վերանայման փուլում՝ կարևորում եմ ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության փաստաթղթերի և մեր ազգային ռազմավարությունների ներդաշնակեցումը՝ կենտրոնանալով Կայուն զարգացման նպատակների 2030թ. օրակարգի վրա:
Ցանկանում եմ նաև, օգտվելով առիթից, նշել, որ վերջերս հրապարակվեց ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների վերաբերյալ Հայաստանի կամավոր ազգային գնահատման երկրորդ զեկույցը, որն իսկապես կարևոր է Կառավարության ու մեր միջազգային գործընկերների ներդրված համատեղ ջանքերը գնահատելու և առաջիկա անելիքներն ուրվագծելու համար», - նշել է փոխվարչապետը:
Շոմբի Շարփը, ներկայացնելով 2021-2025 թթ․ ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման Համագործակցության շրջանակը, նշել է.
«Այսօրվա հանդիպումը կարևոր հնարավորություն էր՝ ՄԱԿ-ի նոր՝ 2021-2025 Գործընկերության շրջանակի ռազմավարական ուղղությունները Կառավարության հետ համաձայնեցնելու համար։ Գործընկերության շրջանակը ՄԱԿ-ի բոլոր գործակալությունների առաջիկա հինգ տարիների համագործակցության ամբողջական առաջարկն է, որը բխում է Հայաստանի ազգային առաջնահերթություններից և կարիքներից:
Մենք կքննարկենք նաև ՄԱԿ-ի երեք գործակալությունների համագործակցության նոր ծրագրերը, որոնք, Հայաստանում գործունեություն ծավալող ՄԱԿ-ի բոլոր 12 գործակալությունների հետ համատեղ, կնպաստեն ՄԱԿ-ի Գործընկերության շրջանակի նպատակների իրագործմանը։ Ես վստահ եմ, որ մեր բոլոր գործընկերների հետ միասին մենք կարող ենք Հայաստանում իրագործել 2030 օրակարգը՝ երաշխավորելով էլ ավելի լավ կյանք և ապագա բոլորի համար»:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը երկուստեք կարևորել են նման ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպումը՝ համագործակցությունն առավել արդյունավետ և կառուցողական դարձնելու առումով:

Под председательством Мгера Григоряна и Шомби Шарпа состоялось рабочее обсуждение
Под председательством вице-премьера Мгера Григоряна и постоянного координатора ООН в Армении Шомби Шарпа в правительстве состоялось рабочее обсуждение, посвященное проектам ключевых документов Рамок предстоящего сотрудничества Армения-ООН.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в обсуждении приняли участие представители правительства и агентств ООН, а также в режиме онлайн к обсуждению присоединились руководители ряда агентств ООН в Армении.
В повестке дня был проект Рамок сотрудничества в области устойчивого развития ООН на 2021-2025 гг., а также проекты программ сотрудничества на 2021-2025 гг. с тремя структурами ООН: Программой развития ООН, Детским фондом ООН и Фондом ООН в области народонаселения.
В своей приветственной речи вице-премьер Мгер Григорян отметил, что в повестке дня такие ключевые документы, вокруг которых будут развиваться и углубляться отношения между Арменией и ООН.
С учетом того, что мы находимся на этапе разработки и пересмотра отраслевых стратегий и Стратегии трансформации Армении на 2020-2050 гг., считаю важным гармонизацию документов о сотрудничестве с ООН и наших национальных стратегий с акцентированием целей в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Пользуясь случаев, хочу отметить, что недавно был опубликован второй Национальный добровольный обзор достижения Арменией целей устойчивого развития, который действительно важен для оценки совместных усилий правительства и наших международных партнеров и определения дальнейших действий”, - отметил вице-премьер.
Представляя Рамки сотрудничества в области устойчивого развития ООН на 2021-2025 гг., Шомби Шарп отметил: “Сегодняшняя встреча является хорошей возможностью для согласования с правительством новых стратегических направлений Рамок сотрудничества ООН на 2021-2025 годы. Рамки сотрудничества - это комплексное предложение о сотрудничестве всех учреждений ООН на следующие пять лет с учетом национальных приоритетов и потребностей Армении.
Мы также обсудим новые программы сотрудничества с тремя агентствами ООН, которые вместе со всеми 12 агентствами ООН, действующими в Армении, будут способствовать достижению целей Рамок сотрудничества ООН. Уверен, что вместе со всеми нашими партнерами мы сможем реализовать в Армении повестку 2030, обеспечивая таким образом еще более хорошую жизнь и будущее для всех”.
Подводя итоги обсуждения, вице-премьер Мгер Григорян и постоянный координатор ООН Шомби Шарп подчеркнули важность организации встреч в таком формате, чтобы сделать сотрудничество более эффективным и конструктивным.