Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ` մաղթելով Ձեր երկրին շարունակական առաջընթաց:
Ուրախությամբ եմ փաստում, որ մեր ժողովուրդների բազմադարյա կապերի ու բարեկամության հենքի վրա կառուցված հայ-ֆրանսիական առանձնահատուկ հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ բարեկամության և փոխըմբռնման ոգով:
Մեզ հաջողվել է հաստատել արդյունավետ համագործակցություն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող գրեթե բոլոր ոլորտներում: Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է ընդլայնելու և խորացնելու Ֆրանսիայի հետ փոխշահավետ գործակցությունը նոր նախաձեռնություններով և ծրագրերով՝ ի շահ մեր երկրների ու ժողովուրդների:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով երկկողմ օրակարգը կհամալրենք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող և ապագային միտված ծրագրերով: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կենսագործումը նոր ազդակ կհաղորդի տարբեր ոլորտներում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված՝ Ֆրանսիայի հետևողական ջանքերը:
Մեծարգո պարոն նախագահ,
Առանձնահատուկ գնահատականի են արժանի մարդկային կյանքերի փրկությանը և համավարակի հետևանքները մեղմելուն ուղղված՝ Ֆրանսիայի ջանքերը: Հատկապես այսօր՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված այս բարդ ժամանակաշրջանում, առավել պարզորոշ է զգացվում մեր բարեկամ երկրի հետ սերտ փոխգործակցության կարևորությունը։
Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Ձեզ, Ֆրանսիայի կառավարությանն ու բարեկամ ժողովրդին՝ Եվրամիության ֆինանսական օժանդակության մեջ ունեցած ներդրման, ինչպես նաև հայ գործընկերներին օգնելու նպատակով ֆրանսիական բժշկական առաքելության խմբեր Հայաստան ուղարկելու համար:
Սա կրկին վերահաստատում է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով կհաղթահարենք այս ճգնաժամը ևս:
Բոլորիս համար դժվարին այս ժամանակահատվածում մաղթում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին առողջություն և տոկունություն»:

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian has sent a congratulatory letter to President of France Emmanuel Macron on the National Day of France, the Armenian President’s Office told Armenpress.
“I warmly congratulate you and the good people of France on the French National Day, wishing a constant progress to your country.
I am happy over the fact that the unique Armenian-French relations, which were built on the base of centuries-old ties and friendship between our peoples, continue developing with the spirit of friendship and mutual understanding.
We managed to establish productive cooperation almost in all spheres of mutual interest. Armenia is highly interested in expanding and deepening the mutually beneficial partnership with France with new initiatives and programs for the benefit of our countries and peoples.
I am confident that we will enrich the bilateral agenda with programs of mutual interest through joint efforts. The implementation of the agreements reached will give a new signal to the further development and strengthening of the Armenian-French relations in different areas.
Armenia highly values the consistent efforts of France aimed at the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, as well as the establishment of lasting peace in South Caucasus.
The efforts of France aimed at saving human lives and mitigating the consequences of the pandemic deserve specific appreciation. Especially today, at this difficult period conditioned by the coronavirus pandemic, the importance of close partnership with our friendly country is felt more obviously.
I express my deepest gratitude to you, the French government and good people on the investment in the EU’s financial aid, as well as for sending French doctors to Armenia aimed at helping their Armenian colleagues.
This once again reaffirms the centuries-old friendship of the Armenian and French peoples. I am confident that we will overcome this crisis as well with joint efforts.
At this difficult period for all of us I wish you and the good people of France good health and tenacity”.