Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ` մաղթելով Ձեր երկրին շարունակական առաջընթաց:
Ուրախությամբ եմ փաստում, որ մեր ժողովուրդների բազմադարյա կապերի ու բարեկամության հենքի վրա կառուցված հայ-ֆրանսիական առանձնահատուկ հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ բարեկամության և փոխըմբռնման ոգով:
Մեզ հաջողվել է հաստատել արդյունավետ համագործակցություն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող գրեթե բոլոր ոլորտներում: Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է ընդլայնելու և խորացնելու Ֆրանսիայի հետ փոխշահավետ գործակցությունը նոր նախաձեռնություններով և ծրագրերով՝ ի շահ մեր երկրների ու ժողովուրդների:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով երկկողմ օրակարգը կհամալրենք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող և ապագային միտված ծրագրերով: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կենսագործումը նոր ազդակ կհաղորդի տարբեր ոլորտներում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված՝ Ֆրանսիայի հետևողական ջանքերը:
Մեծարգո պարոն նախագահ,
Առանձնահատուկ գնահատականի են արժանի մարդկային կյանքերի փրկությանը և համավարակի հետևանքները մեղմելուն ուղղված՝ Ֆրանսիայի ջանքերը: Հատկապես այսօր՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված այս բարդ ժամանակաշրջանում, առավել պարզորոշ է զգացվում մեր բարեկամ երկրի հետ սերտ փոխգործակցության կարևորությունը։
Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Ձեզ, Ֆրանսիայի կառավարությանն ու բարեկամ ժողովրդին՝ Եվրամիության ֆինանսական օժանդակության մեջ ունեցած ներդրման, ինչպես նաև հայ գործընկերներին օգնելու նպատակով ֆրանսիական բժշկական առաքելության խմբեր Հայաստան ուղարկելու համար:
Սա կրկին վերահաստատում է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով կհաղթահարենք այս ճգնաժամը ևս:
Բոլորիս համար դժվարին այս ժամանակահատվածում մաղթում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին առողջություն և տոկունություն»:

Армен Саркисян направил поздравительное послание Эммануэлю Макрону
Президент Республики Армения Армен Саркисян по случаю Национального праздника Французской Республики направил поздравительное послание президенту Франции Эммануэлю Макрону. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
“Горячо поздравляю Вас и дружественный народ Франции с Национальным праздником Французской Республики, желая Вашей стране непрерывного прогресса.
Признаю с радостью, что особые армяно-французские отношения, построенные на основе многовековых связей и дружбы наших народов, продолжают развиваться в духе дружбы и взаимопонимания.
Нам удалось установить эффективное сотрудничество почти во всех сферах, представляющих взаимный интерес. Армения заинтересована в расширении и углублении взаимовыгодного сотрудничества с Францией, в новых инициативах и программах во благо наших стран и народов.
Уверен, что совместными усилиями мы дополним нашу двустороннюю повестку нацеленными на будущее программами, представляющими взаимный интерес. Реализация достигнутых договоренностей придаст новый импульс дальнейшему развитию и укреплению армяно-французских отношений в различных сферах.
Армения высоко ценит последовательные усилия Франции по мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы, а также установлению долгосрочного мира на Южном Кавказе.
Многоуважаемый господин президент!
Усилия Франции по спасению человеческих жизней и смягчению последствий эпидемии достойны особой оценки. Именно сегодня, в этот сложный период, обусловленный пандемией коронавируса, сильнее ощущается важность тесного взаимодействия с дружественной страной.
Выражаю свою глубокую признательность Вам, правительству и дружественному народу Франции за вклад в финансовое содействие Евросоюза, а также за отправку в Армению групп французской медицинской миссии с целью оказания помощи армянским коллегам.