Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լատվիայի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լատվիայի նախագահ Էգիլս Լևիթսի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հայաստանի և Լատվիայի նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված երկու երկրներում տիրող իրավիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ իրենց երկրների փորձառությունների մասին:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է Լատվիայի աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն՝ ընդգծելով ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության նոր հնարավորությունները: Նախագահը բարձր է գնահատել փաստը, որ Լատվիան Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացրած` ԵՄ առաջին պետություններից է:
Խոսելով հայ-լատվիական փոխգործակցության հեռանկարների մասին՝ նախագահներն ընդգծել են, որ երկու երկրները համագործակցության լուրջ ներուժ ունեն ինչպես տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, այնպես էլ՝ գիտության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում: Նախագահ Լևիթսն ընդգծել է լատվիական կողմի հետաքրքրությունը Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, մասնավորապես ATOM (Advanced tomorrow) նախագահական նախաձեռնության նկատմամբ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև սննդի անվտանգության «միջանցքի» և դրան Լատվիայի հնարավոր մասնակցության մասին:
Հայաստանի նախագահը հրավիրել է Լատվիայի նախագահին՝ հարմար ժամանակ այցելել Հայաստան, ինչը սիրով ընդունվել է նրա կողմից:

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian held a telephone conversation with President of Latvia Egils Levits on July 7, the Armenian President’s Office told Armenpress.
The Armenian and Latvian Presidents exchanged views on the coronavirus-related situation in both countries, as well as the experience of their states in preventing and overcoming the pandemic.
President Sarkissian attached importance to Latvia’s support to the Armenia-EU partnership, highlighting the new cooperation opportunities within the frames of the EU’s Eastern Partnership. The President highly valued the fact that Latvia is one of the first EU states to ratify the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
Talking about the Armenian-Latvian mutual partnership prospects, the two Presidents noted that both Armenia and Latvia have a serious cooperation potential in the fields of economy, high technologies, telecommunication, science, education and culture. President Levits highlighted the interest of the Latvian side to the Armenian presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) on science and technology development in Armenia. The officials also exchanged views on the food safety “corridor” and Latvia’s possible participation to it.
The Armenian President invited his Latvian counterpart to visit Armenia at a suitable time which was approved by the latter with a great pleasure.