Պետք է ունենանք հստակ տեսլական՝ համահունչ աշխարհի զարգացման տեսլականին․ Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Ազգ» թերթին, սփյուռքահայ «Պայքար» և Armenian Mirror-Spectator պարբերականներին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Բոլորին հորդորում եմ լինել չափազանց զգոն: Կորոնավիրուսը դեռ շարունակելու է մեզ հետ լինել։ Այսօր առաջնայինը պայքարն է մարդկանց կյանքի և առողջության համար: Մեզ համար կարևորագույն հարցեր են դառնում Covid-19-ի դեմ պայքարի ռազմավարության, ճգնաժամի կառավարման և բժշկական անձնակազմի համալրման հարցերը: Այսօր և կորոնավիրուսից հետո պետք է գիտակցենք, որ առողջապահությունը և առողջությունը համաշխարհային մասշտաբով և նաև Հայաստանում դառնում են առաջնահերթ»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Ինչ վերաբերում է հետկորոնավիրուսային աշխարհին, նախագահի խոսքով, ակնհայտ են դրա ինչպես բարոյական, այնպես էլ համաշխարհային տնտեսության համար օբյեկտիվ բացասական հետևանքները: Ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը՝ դիմագրավելու համավարակի տնտեսության ոլորտներում իր կրելիք նյութական հավանական կորուստներին։ Այս հարցին ի պատասխան՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այդ առումով նախագահականի կողմից քայլեր են արվել դեռևս անցյալ տարի, երբ 2019թ. նոյեմբերին ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովը (UNCTAD) հրապարակեց նախագահի խնդրանքով պատրաստած՝ Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության զեկույցը (IPR): Զեկույցը մատնանշում է տնտեսության արտահանման ենթակա և խոստումնալից մի քանի ճյուղ, որոնք հաջորդ 10-20 տարիների ընթացքում կարող են ապահովել միլիարդավոր դոլարի ներդրումներ:«Հետամուտ լինելով Ներդրումային քաղաքականության զեկույցի դրույթներին և հիմնվելով տեղեկությունների և վերլուծության վրա, որն արվել էր այն պատրաստելու համար, նշված զեկույցում UNCTAD-ը և ՀՀ նախագահի աշխատակազմը հանդես են գալիս նկատառումներով և առաջարկներով,- նշել է Հանրապետության նախագահը:-Առաջարկում ենք իրականացնել նաև նոր գործողություններ. ստեղծել մի կառույց՝ Ներդրողի արագ արձագանքման աշխատանքային խումբ (QIRT) -պայմանական անունով, որը կոչված է լինելու համալրել կառավարության որդեգրած բիզնեսին անհապաղ աջակցելու միջոցառումների շարքը: Այդ կառույցի հիմնական գործառույթներն են լինելու ներդրումների պաշտպանությունը, աջակցություն վերաներդրողներին և արդեն իսկ առկա ներդրողների/ներդրումների վերակողմնորոշումը, ներդրողների ռազմավարական թիրախավորումը և ռազմավարական գործընկերությունը: Այսինքն՝ մի կողմից լինելու է մի կառույց, որը դասական ընթացակարգերով կխթանի ներդրումները երկրում, աշխարհին կգովազդի Հայաստանը, մյուս կողմից՝ այդ կառույցը հայկական սկսնակ ընկերություններին պետք է օգնի։ Ամբողջ աշխարհը նաև այդ կազմակերպության ջանքերի միջոցով պետք է ծանոթանա Հայաստանին»:
Նախագահը նշել է, որ պետք է ունենանք հստակ տեսլական՝ համահունչ աշխարհի զարգացման տեսլականին։«Հայաստանում պետք է ամեն բան զարգացնել՝ գյուղատնտեսությունից մինչև ժամանակակից տեխնոլոգիաներ։ Օրինակ, կորոնավիրուսից հետո պետք է ավելի ջանասիրաբար աշխատել էլեկտրոնային կառավարման (eGovernment), էլեկտրոնային առողջապահության (eH) և էլեկտրոնային ուսուցման (EdTech) ներդրման ոլորտներում,-ասել է Արմեն Սարգսյանը:-Այն երկրները, որոնք հաջողությամբ կարողացել են խթանել, կիրառել, ներդնել այս գործիքները, շատ ավելի ուժեղ և դիմադրող են»։
Որպես առաջնահերթություն դիտարկելով երկրի պարենային անվտանգության խնդիրը՝ այդ համատեքստում Հանրապետության նախագահը էական է համարել Հայաստանը պարենի անվտանգության ոլորտում տարածաշրջանային հանգույց դարձնելու գաղափարը: Այդ ուղղությամբ նա քննարկումներ է ունեցել մի շարք երկրների ղեկավարների և մասնագիտացած միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնք մտադիր է շարունակել:
Կորոնավիրուսի համավարակի ավարտից հետո նախագահ Սարգսյանը մտադիր է վերադառնալ ATOM նախագահական նախաձեռնությանը, որը միտված է միջազգային կազմակերպություններ Հայաստան բերելուն, արհեստական բանականության զարգացման նպատակով լաբորատորիաներ ստեղծելուն:«Այն ապագայի հիմնարար գործիք է սննդի արտադրության, գյուղատնտեսության, միջպետական հարաբերությունների, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, կենսաբանական տեխնոլոգիաների զարգացման, առողջապահության և այլ ոլորտներում,-նշել է Հանրապետության նախագահը։-Աշխարհը գնում է դեպի նոր էլեկտրոնային բանկային համակարգ և էլեկտրոնային սպասարկում: Հետևաբար, անհրաժեշտ են լինելու բազմաթիվ գործիքներ, որպեսզի այդ համակարգերը լինեն արդյունավետ»:

У нас должно быть четкое видение, созвучное видению развития мира: Армен Саркисян
Президент Республики Армения Армен Саркисян дал интервью газете “Азг”, изданиям “Пайкар” и “Armenian Mirror-Spectator”. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
“Призываю всех быть очень бдительными. Коронавирус еще будет с нами. Сегодня на первом плане - борьба за жизнь и здоровье людей. Важнейшими вопросами для нас становятся вопросы стратегии борьбы с Covid-19, управления кризисом и пополнения медицинского персонала. И сегодня и после коронавируса мы должны осознавать, что здравоохранение и здоровье в мировом масштабе, а также в Армении становятся приоритетными”, - сказал президент Армении.
Что касается посткоронавирусного мира, по словам президента, уже очевидны как его моральные, так и объективные негативные последствия для мировой экономики. Что может сделать Армения, чтобы противостоять вероятным материальным потерям в секторах экономики? В ответ на этот вопрос президент Саркисян сказал, что в этом плане президентский дворец предпринял шаги еще в прошлом году, в ноябре 2019 году Конференция ООН по торговле и развитию (UNCTAD) опубликовала подготовленный по просьбе президента доклад об инвестиционной политике Армении (IPR). Доклад указывает на несколько перспективных и подлежащих экспорту отраслей экономики, которые в течение следующих 10 - 20 лет могут обеспечить инвестиции в миллиарды долларов. “Следуя положениям доклада инвестиционной политики и основываясь на сведениях и анализе, сделанном в указанном докладе, UNCTAD и аппарат президента Республики Армения выступают с соображениями и предложениями”, - отметил президент республики. “Мы предлагаем новое действие - создать структуру, рабочую группу быстрого реагирования инвестора (QIRT) - это условное название, призванную пополнить ряд мероприятий по немедленному содействию бизнесу, курсу принятому правительством. Основными функциями этой структуры будут защита инвестиций, поддержка переориентаторов и переориентация уже существующих инвесторов / инвестиций, стратегических целей инвесторов и стратегическое партнерство. То есть, с одной стороны, это будет структура, которая по классическим процедурам будет стимулировать инвестиции в стране, миру будет рекламировать Армению, с другой стороны, эта структура будет помогать армянским стартап компаниям. Весь мир будет узнавать Армению и посредством усилий этой организации”.
Президент отметил, что мы должны иметь четкое видение, созвучное видению развития мира. “В Армении развивать нужно все - от сельского хозяйства до современных технологий. Например, после коронавируса нужно будет усерднее работать в сферах электронного управления (eGovernment), электронного здравоохранения (eH) и внедрения электронного обучения (EdTech), - сказал Армен Саркисян. Те страны, которые сумели успешно стимулировать, применять, внедрить эти инструменты, намного сильнее и сопротивляются лучше”.
Рассматривая в качестве приоритета проблему продовольственной безопасности страны, президент республики идею превращения Армении в региональный узел в сфере безопасности продовольствия счел весьма существенной. В этом направлении он провел обсуждения с руководителями ряда стран и специализированными международными организациями, которые намерен продолжить.
После завершения эпидемии коронавируса президент Саркисян намерен вернуться и к президентской инициативе ATOM, направленной на привлечение в Армению международных организаций, создание лабораторий с целью развития искусственного интеллекта. “Это фундаментальный инструмент будущего в сферах производства продуктов питания, сельского хозяйства, межгосударственных отношений, борьбы с коронавирусом, развития биологических технологий, здравоохранения и других областей”, - отметил президент республики. Мир движется к новой системе электронного банкинга и электронных услуг. И поэтому для эффективности этих систем потребуется много инструментов.