Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Չարչյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետությունում կորոնավիրուսի համավարակի կանխարգելման ու հաղթահարման հնարավորությունները քննարկելու նպատակով Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է հանդիպումները մասնավորապես առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նախագահն այսօր հանդիպել է երկրի խոշոր բուժհաստատություններից մեկի՝ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Չարչյանի հետ:
Հանդիպմանը խոսվել է համավարակի կանխարգելման հնարավորությունների և հնարավոր լուծումների, այդ համատեքստում՝ առողջապահական համակարգում առկա դժվարությունների մասին: Բժշկական կենտրոնի տնօրենը նախագահին տեղեկություններ է ներկայացրել իրենց բուժկենտրոնում իրականացվող միջոցառումների մասին, ներկայացրել համավարակը հաղթահարելու վերաբերյալ իր մոտեցումներն ու առաջարկները:
Կարևորելով համավարակին դիմակայելու խնդիրը՝ զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ ոլորտին վերաբերող ռազմավարությունը՝ զարգացման հստակ ուղենիշներով և կանխատեսումներով, կօգնի հետագայում առավել պատրաստ լինել նման համավարակներին: Նրանք ընդգծել են այս համավարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակից նվազագույն՝ թե մարդկային, թե տնտեսական կորուստներով դուրս գալու կարևորությունը: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ամեն ջանք և ռեսուրս պետք է ներդնել՝ համատեղ ու միասնական ուժերով իրավիճակը հաղթահարելու համար:

Армен Саркисян встретился с исполнительным директором МЦ “Измирлян” Арменом Чарчяном
С целью обсуждения возможностей предотвращения и преодоления эпидемии коронавируса в республике президент республики Армен Саркисян продолжает проводить встречи с представителями сферы здравоохранения. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении связям с общественностью аппарата президента Армении.
Президент сегодня встретился с исполнительным директором одного из крупных медицинских учреждений страны - Медицинского центра “Измирлян” Арменом Чарчяном.
На встрече речь шла о возможностях профилактики эпидемии, и о возможных решениях в этом контексте, о проблемах в системе здравоохранения. Директор медцентра представил президенту сведения о мероприятиях, проводимых в их медцентре, представил свои подходы и предложения по преодолению эпидемии.
Отметив важность противостояния проблеме, собеседники сошлись во мнении, что стратегия, касающаяся сферы, с четкими ориентирами развития и прогнозами, поможет в дальнейшем быть более готовыми к подобным эпидемиям. Они подчеркнули, насколько важно выйти из сложившейся ситуации с минимальными, как человеческими, так и экономическими потерями. Президент отметил, что необходимо приложить все усилия и ресурсы для преодоления ситуации совместными, объединенными усилиями.