Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Արցախի ԱԺ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Արցախի խորհրդարանի նորընտիր նախագահին և պատգամավորներին՝ նշելով, որ ընտրությունները հերթական անգամ ապացուցեցին, որ Արցախը որպես ժողովրդավարական պետություն կայացել է:«Արցախը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ երկիր է, որտեղ մարդիկ պետականորեն են մտածում և գործում»,-ընդգծել է նախագահը և ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահին մաղթել հետագա հաջողություններ՝ ի նպաստ Արցախի Հանրապետության զարգացման:
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, հավաստիացրել է, որ շարունակելու է Արցախի և Հայաստանի միջխորհրդարանական կապերը զարգացնելուն, համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելուն ուղղված քայլերը:«Այսօրվա հանդիպումն ավելի է մեծացնում իմ՝ որպես խորհրդարանի նախագահի պատասխանատվությունը»,-ասել է նա:
Խոսելով Արցախի զարգացման հեռանկարներ մասին՝ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է առաջնային խնդիրների հստակ ձևակերպումը: Նա հատկապես շեշտել է ժողովրդագրական խնդիրը, կարևորել հստակ ծրագրերի միջոցով մարդկանց աջակցել ու խրախուսել՝ հաստատվելու Արցախում: Նա նշել է, որ դա հսկայական ներդրում կարող է լինել ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի տնտեսության մեջ, ինչպես նաև պարենային անվտանգության առումով:

President of Armenia receives Artsakh’s Speaker of Parliament
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian hosted today Speaker of Parliament of Artsakh Artur Tovmasyan, the Presidential Office told Armenpress.
President Sarkissian once again congratulated the new Speaker and members of the Parliament of Artsakh, stating that the recent elections once again proved that Artsakh has been developed as a democratic state. “Artsakh once again proved that it’s a country where people think and act in a state way”, he said, wishing further success to the Speaker of Parliament.
In turn Artur Tovmasyan thanked for the reception and assured that he will continue the steps aimed at developing the inter-parliamentary ties and cooperation between Artsakh and Armenia. “Today’s meeting further increases my responsibility as a Speaker of Parliament”, he added.
Talking about the development prospects of Artsakh, the Armenian President highlighted clearly defining the priority tasks. He in particular mentioned the demographic issue and attached importance to supporting and promoting the people with various programs to settle in Artsakh.