Արմեն Սարգսյանը խրախուսել է մի շարք ոլորտներում ուսանողական աշխատանքների մրցույթի հաղթողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախաձեռնել էր առցանց դասախոսությունների շարք, որի նպատակն է ստեղծված իրավիճակում հեռավար ուսուցման մեթոդի կիրառմամբ ուսուցման շարունակականություն ապահովել ուսանողների համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դասախոսություն-դասաժամերն ավելի հագեցած դարձնելու, ինչպես նաև ուսանողների կրթական և գիտահետազոտական հմտություններն ու հետաքրքրությունները խթանելու նպատակով Արմեն Սարգսյանը նաև մրցույթի ձևով տնային հանձնարարություններ էր տվել մասնավորապես Երևանի պետական համալսարանի մաթեմատիկայի և մեխանիկայի, ֆիզիկայի, ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, ինչպես նաև արևելագիտության ֆակուլտետների ուսանողներին՝ առաջարկելով աշխատանքներ գրել տարբեր թեմաներով:
Նախագահ Սարգսյանի առաջարկին արձագանքել են ոչ միայն ԵՊՀ-ի, այլև՝ Հանրապետության մի շարք այլ բուհերի և արտերկրի համալսարանների ուսանողներ։ Նախագահի աշխատակազմ ներկայացված ավելի քան 50 աշխատանքները երեք հիմնական թեմաներով են՝ Մերձավոր Արևելքի դերը և նշանակությունը ժամանակակից աշխարհում, վարակների մաթեմատիկական մոդելավորումը և համավարակի պայմաններում բուժաշխատողների անվտանգության բարձրացման մեխանիզմները:
Մաթեմատիկական մոդելավորման և բժշկության ոլորտներում աշխատանքներ են ներկայացվել ինչպես անհատ ուսանողների, այնպես էլ խմբերի կողմից։ Նշված ոլորտներից ընտրվել են չորսական, իսկ արևելագիտության ոլորտից՝ երեք աշխատանք։ Ուսանողական աշխատանքներն ամփոփվել են Հանրապետության նախագահի աշխատակազմում ստեղծված հանձնախմբի կողմից: Ընտրված աշխատանքների հեղինակները հյուրընկալվել էին նախագահական նստավայրում։
Շնորհավորելով հաղթողներին և շնորհակալություն հայտնելով իր առաջարկն ընդունելու ու հետաքրքիր ուսումնասիրություններ ներկայացնելու համար՝ նախագահ Սարգսյանը նրանց է հանձնել նախատեսված մրցանակները՝ գրքեր և համակարգչային տեխնիկա։
Նախագահը հետաքրքրվել է ուսանողների հետագա ծրագրերով ու անելիքներով, հաջողություններ մաղթել նրանց՝ հորդորելով շարունակել ներկայացված թեմաների վերաբերյալ ուսումնասիրությունները և ձեռքբերումների մասին պարբերաբար տեղեկացնել իրեն։ Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել անհրաժեշտության դեպքում աջակցել երիտասարդներին։«Շարունակեք ստեղծագործել, աշխատանք կատարել։ Դա ոչ միայն հետաքրքիր և օգտակար կլինի ձեզ համար, այլև հաճույք կպատճառի ձեզ»,- ասել է նախագահը։
Ուսանողներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հաղթել նախագահ Սարգսյանին՝ նշելով, որ նման նախաձեռնություններն ու նախագահի կողմից մրցանակի արժանանալը ոգևորիչ են և խթան՝ ձգտելու նոր հաջողությունների։

Армен Саркисян поощрил победителей конкурса студенческих работ в ряде сфер
Президент Республики Армения Армен Саркисян инициировал цикл онлайн-лекций, цель которых в создавшейся ситуации обеспечить студентам непрерывность обучения с применением метода дистанционного обучения. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, чтобы лекции сделать более насыщенными, а также стимулировать образовательные и научно-исследовательские навыки и интересы студентов, Армен Саркисян студентам факультетов математики и механики, физики, информатики и прикладной математики и востоковедения Ереванского государственного университета дал домашние задания. Он предложил им написать работы для конкурса.
На предложение президента Саркисяна откликнулись студенты не только ЕГУ, но и ряда других вузов республики и зарубежных университетов. В администрацию президента было представлено более 50 работ, по трем основным темам: “Роль и значение Ближнего Востока в современном мире”, “Математическое моделирование инфекций” и “Механизмы повышения безопасности медработников в условиях эпидемии”.
Работы в области математического моделирования и медицины были представлены как отдельными студентами, так и группами. Из указанных сфер было выбрано по четыре, а из сферы востоковедения - три работы. Студенческие работы были обобщены комиссией, созданной при аппарате президента. Авторы отобранных работ побывали в президентском дворце.
Поздравив победителей и выразив благодарность за принятие его предложения и представление интересных исследований, президент Саркисян вручил им предусмотренные премии - книги и компьютерную технику.
Президент поинтересовался дальнейшими программами и делами студентов, пожелал им успехов, призвав продолжать исследования по представленным темам и периодически информировать о своих достижениях. Он также выразил свою готовность в случае необходимости оказать содействие молодым людям. Продолжайте творить, выполнять работы. Это будет интересно и полезно для Вас и доставит Вам удовольствие”, - сказал президент.
Студенты, в свою очередь, поблагодарили президента Саркисяна, отметив, что подобные инициативы и полученные от президента премии воодушевляют их и стимулируют стремление к новым успехам.