Շնորհակալ եմ բարեխիղճ լրագրողներին պրոֆեսիոնալիզմի համար. Ռուստամ Բադասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարդատաության նախարար Ռուստամ Բադասյանը զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին շնորհավորել է Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ և բարեխիղճ լրագրողներին շնորհակալություն հայտնել պրոֆեսիոնալիզմի ու կատարած անգնահատելի աշխատանքի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռուստամ Բադասյանը թեմային անդրադարձել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառմամբ՝ նկատելով, որ մամուլի ազատության համատեքստում Հայաստանը 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 61-րդ տեղը:
Արդարադատության նախարարը նաև նշել է. «Համեմատության համար նշեմ, որ 2018 թվականին «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության հրապարակած զեկույցում Հայաստանը 80-րդն էր: Սա Հայաստանում վերջին երկու տարիների ընթացքում ժողովրդավարության ամրապնդման լավագույն ցուցիչն ու արձանագրումն է:
Վերջերս Հայաստանի կառավարության կողմից մամուլի կարևորությունն ընդգծող հերթական քայլը կատարվեց և լրատվական գործունեություն իրականացնողների համար Պետռեգիստրի տվյալները դարձան հասանելի՝ անվճար հիմունքով: Այս բարեփոխումը նախաձեռնեցինք այն համոզումով, որ կամրապնդենք հետաքննող լրագրության և մամուլի ազատության երաշխիքները, կնպաստենք լրատվամիջոցների կողմից հանրությանն առավել ճշգրիտ և համապարփակ տեղեկատվություն տրամադրելուն: Այս նպատակին ուղղված մեր բարեփոխումները շարունակական են լինելու:
Միաժամանակ, չենք կարող չնկատել ոլորտում առկա խնդիրները, որոնց մասին բարձրաձայնում են նաև մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունները: Լուրջ անելիքներ ունենք ապատեղեկատվության դեմ պայքարի և մեդիագրագիտության բարձրացման ուղղությամբ: Վստահ եմ, սա ևս համատեղ ուժերով կհաղթահարենք և էլ ավելի կբարելավենք մամուլի ազատության վիճակը»:

Благодарю добросовестных журналистов  за профессионализм — Рустам Бадасян
Министр юстиции РА Рустам Бадасян поздравил представителей средств массовой информации по случаю Всемирного дня свободы прессы и поблагодарил добросовестных журналистов за их профессионализм и неоценимую работу.
Как передает Арменпресс, Рустам Бадасян затронул эту тему в сообщении на своей странице в Facebook, отметив, что в контексте свободы прессы Армения занимает 61-е место среди 180 стран.
Министр юстиции также отметил: «Для сравнения, в 2018 году Армения была 80-й в докладе организации «Репортеры без границ». Это лучший показатель укрепления демократии в Армении за последние два года.
Недавно правительство Армении сделало еще один шаг, чтобы подчеркнуть важность прессы, и данные Госрегистра стали доступны для новостных агентств – на бесплатной основе. Мы начали эту реформу с убежденностью в том, что мы укрепим гарантии журналистских расследований и свободы прессы и предоставим СМИ более точную и всестороннюю информацию. Наши реформы будут перманентными.
В то же время мы не можем игнорировать проблемы в этой сфере, которые поднимаются специализированными международными организациями. Нам предстоит серьезная работа по борьбе с дезинформацией и повышению медиаграмотности. Я уверен, что мы преодолеем это совместными усилиями и улучшим состояние свободы прессы».