Արմեն Սարգսյանը տեսակապով զրուցել է Լիտվայի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռավար զրույց է ունեցել Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Բարեկամական զրույցի ընթացքում Հայաստանի և Լիտվայի նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված երկու երկրներում տիրող իրավիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ: Առանձին անդրադարձ է եղել համավարակի տնտեսական հետևանքների հաղթահարմանն ուղղված միջոցառումներին:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների համագործակցությունը համավարակի դեմ պայքարում: Այս համատեքստում նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Լիտվայի կառավարության կողմից Հայաստանին տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը՝ որպես օժանդակություն կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարման գործընթացում: Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նաև Լիտվայի շարունակական աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն՝ ընդգծելով ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության նոր հնարավորությունները:
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ պարբերաբար հեռավար զրույցներ է ունենում իր գործընկերների՝ տարբեր երկրների նախագահների հետ՝ տեղեկանալու, թե ինչպիսի գործողություններ են ձեռնարկվում, և դրանցից հատկապես որոնք են առավել արդյունավետ:«Այս իրավիճակում շատ կարևոր է հատկապես հիվանդանոցների և հենց բուժաշխատողների պաշտպանության ապահովումն ու վարակից նրանց հնարավորինս զերծ պահելը: Կարևոր է նաև թույլ չտալ, որ վարակից բուժելու վայրերը դառնան վարակ տարածող վայրեր»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ համատեղ ջանքերով նպաստելու հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացմանն ու հետագա խորացմանը: Նրանք ընդգծել են, որ երկու երկրները համագործակցության լուրջ ներուժ ունեն ինչպես տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, այնպես էլ՝ կրթության ու մշակույթի ոլորտներում: Նշվել է, որ երկու բարեկամ երկրների արվեստն ու մշակույթը կապող յուրատեսակ խորհրդանիշ է Լիտվայում հայտնի սոպրանո Հասմիկ Գրիգորյանը, որը երկու հանրահայտ օպերային երգիչների՝ Գեղամ Գրիգորյանի և Իռենա Միլկյավիչույտեի դուստրն է:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են հետագայում ևս պարբերաբար տեղեկատվություն փոխանակել ինչպես համավարակով պայմանավորված իրավիճակի, այնպես էլ այլ հարցերի շուրջ:

YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian had a video talk today with President of Lithuania Gitanas Nausėda, the Armenian President’s Office told Armenpress.
During the talk the Armenian and Lithuanian Presidents exchanged views on the situation in the two countries caused by the novel coronavirus, as well as the actions taken to prevent and overcome the disease. The officials in particular discussed the measures aimed at eliminating the economic consequences of the novel coronavirus pandemic.
The sides highlighted the cooperation of the two countries in fighting the pandemic. In this context President Armen Sarkissian highly valued the humanitarian aid provided by the Lithuanian government to Armenia as an assistance to fighting the coronavirus. President Sarkissian attached importance to Lithuania’s constant support to the Armenia-EU partnership, highlighting new cooperation opportunities within the frames of the Eastern Partnership.
Armen Sarkissian said he is holding regular video talks with his foreign counterparts to get informed what actions are being taken and which ones are the most effective. “In this situation ensuring the protection of hospitals and medical staff is of particular importance”, he said.
The two Presidents reaffirmed their commitment to contribute to the development and further deepening of the Armenian-Lithuanian relations with joint efforts. They stated that the two countries have a serious potential for cooperation both in economic, high-tech, educational and cultural areas.
The Armenian and Lithuanian Presidents agreed to continue exchanging information about the COVID-19 situation and other issues.