Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցում է ԵԱՏՀ խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
Նիստի օրակարգում են Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքի, 2019 թվականի համար Եվրասիական տնտեսական միության միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունների իրականացման, ինչպես նաև 2019 թվականի ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգետիկայի ընդհանուր շուկայի ձևավորման ծրագրի իրականացման արդյունքների վերաբերյալ հարցերը: Օրակարգում է նաև առաջիկայում կայանալիք Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի օրակարգի հաստատման հարցը:
Քննարկվելու է Եվրասիական տնտեսական միության գյուղատնտեսական արդյունաբերության զարգացման քարտեզի վերաբերյալ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի որոշման նախագիծը, ինչպես նաև հակաճգնաժամային և կայունացմանն ուղղված միջոցառումների մշակման և իրականացման գործում Եվրասիական զարգացման բանկի դերի բարձրացմանն առնչվող հարցը:
Նիստի մասնակիցները նաև քննարկելու են ԵԱՏՄ տարածքից ախտահանման միջոցների արտահանման սահմանափակումների վերացման հարցը:

Мгер Григорян посредством видеосвязи принимает участие в заседании Совета ЕЭК
Вице-премьер Армении Мгер Григорян посредством видеосвязи принимает участие в заседании Совета Евразийской экономической комиссии. Об этом «Арменпресс» сообщили в офисе вице-премьера Мгера Григоряна.
В повестке заседания - ход работы по устранению барьеров на внутреннем рынке Евразийского экономического союза, реализация основных направлений международной деятельности Евразийского экономического союза за 2019 год, а также результаты реализации программы формирования общего рынка электроэнергетики ЕАЭС за 2019 год. В повестке дня также вопрос утверждения повестки предстоящего заседания Высшего Евразийского экономического совета.
Будет обсужден проект решения Евразийского межправительственного совета по карте развития сельскохозяйственной промышленности Евразийского экономического союза, а также вопрос повышения роли Евразийского банка развития в разработке и осуществлении антикризисных и стабилизационных мер.
Участники заседания также рассмотрят вопрос об отмене ограничений на экспорт средств дезинфекции с территории ЕАЭС.