Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել հայտնի գիտնական Յոզեֆ Բաբիկյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել հայտնի գիտնական, գենետիկայի ոլորտում ուսումնասիրություններով զբաղվող պրոֆեսոր Յոզեֆ Բաբիկյանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են պրոֆեսոր Բաբիկյանի՝ մարդու իմունային համակարգի բարձրացմանն ու վերականգնմանն ուղղված բնական և օրգանական նյութերին վերաբերող ուսումնասիրություններին, նրա կողմից Հայաստանում հիմնադրված «Ռեա ֆարմասյութիքլ» (Rhea Pharmaceutical) լաբորատորիայում հայ գիտնականների հետ համատեղ իրականացվող աշխատանքներին:
Նախագահ Սարգսյանը և անվանի գիտնականը քննարկել են կորոնավիրուսի գլոբալ համավարակի խնդիրները և Հայաստանում դրա դեմ պայքարի հարցում համագործակցության հնարավորությունները:
Պրոֆեսոր Բաբիկյանը ներկայումս «Չարոեն Պոկպհանդ Ինդոնեզիա» (Charoen Pokphand Indonesia) ընկերությունում առաջատար գիտնական է: «Չարոեն Պոկպհանդ Ինդոնեզիա»-ն խոշորագույն բազմաֆունկցիոնալ ընկերություն է, որը գործում է Թաիլանդում, Չինաստանում և Ինդոնեզիայում: Ամբողջ աշխարհով մեկ նրանց կողմից իրականացվող գործունեության արդյունքում ընկերության շրջանառությունը կազմում է ավելի քան 60 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

Армен Саркисян провел телефонный разговор с известным ученым Йозефом Бабикяном
Президент Республики Армения Армен Саркисян провел телефонный разговор с известным ученым, профессором, занимающимся исследованиями в области генетики Йозефом Бабикяном. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Собеседники коснулись исследований профессора Бабикяна по естественным и органическим веществам, направленным на повышение и восстановление иммунной системы человека, работ, проводимых совместно с армянскими учеными в основанной им в Армении лаборатории “Реа фармасютикл” (Rhea Pharmaceutical).
Президент Саркисян и известный ученый обсудили проблемы пандемии коронавируса и возможности сотрудничества в вопросе борьбы с ней.
Профессор Бабикян в настоящее время является ведущим ученым в компании “Чароен Покпханд Индонезия” (Charoen Pokphand Indonesia). “Чароен Покпханд Индонезия” - крупнейшая многофункциональная компания, действующая в Таиланде, в Китае и в Индонезии. В результате деятельности по всему миру оборот компании составляет более 60 млрд долларов США.