Տիգրան Ավինյանը չի բացառել որոշ հավելյալ խստացումներ քննարկելու հավանականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտակարգ դրության ընթացքում ՀՀ պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ մարտի 25-ին տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից։
Տիգրան Ավինյանն ասել է.
Սկսում ենք պարետատան հերթական հավաքը: Բոլորդ տեղյակ եք, որ արդեն իսկ նոր սահմանափակումներ են ներդրվել ՀՀ ամբողջ տարածքում տնտեսական գործունեության տարբեր տեսակների, ինչպես նաև մարդկանց տեղաշարժի նկատմամբ: Ըստ այդ որոշումների տնից դուրս գալիս մարդիկ պետք է լրացնեն և իրենց հետ ունենան մի թերթիկ, որը կարող են ձեռագիր լրացնել, որտեղ գրված կլինեն տվյալները, թե որտեղից է դուրս գալիս մարդը, ուր է գնում, երբ է դուրս գալիս, երբ է վերադառնալու: Եվ, անպայման, կրեն իրենց հետ անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, որովհետև այսօրվանից ՀՀ-ում գտնվող բոլոր անձինք համարվում են ինքնամեկուսացված, բացառությամբ այն դեպքերի, որոնք սահմանվել են նույն որոշմամբ:
Այն է՝ եթե նրանք գնում են աշխատանքի՝ եթե իրենց աշխատանքի տեսակը արգելված չէ, եթե գնում են խանութ, եթե գնում են դեղատուն, եթե գնում են անձի մոտ, ով խնամքի կարիք ունի: Շատ կարևոր է, որ այդ տեղեկատվությունը թերթիկի վրա լրացված լինի և նույնականացման քարտը կամ անձնագիր լինի անձի մոտ, քանի որ այլ պարագայում ինքնամեկուսացման ռեժիմի խախտումը արդեն իսկ տուգանվում է Վարչական օրենսգրքով: Գիտեք, որ երկուշաբթի օրենքը ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ: Կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին անպայման հետևել այս սահմանափակումներին, լուրջ վերաբերվել այս իրավիճակին և մեզ տալ ժամանակ որպեսզի մենք ունենանք հնարավորություն արդիականացնելու մեր գործիքակազմը՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը էլ ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Երևի թե այսքանն եմ ուզում ասել, հարգելի՛ գործընկերներ: Այսօր միգուցե որոշ հավելյալ խստացումներ նույնպես քննարկվեն մինչև մարտի 31-ը: Արդեն իսկ գործում է սահմանափակումը, որ մարդատար ավտոմեքենաներում երկու անձից ավել չեն կարող տեղափոխվել և պետք է խնդրեմ, որպեսզի Ճանապարհային ոստիկանությունը խստորեն հետևի այս որոշմանը:
Մենք մինչև մարտի 31-ը հնարավորինս պետք է փորձենք նվազեցնել մարդկանց տեղաշարժը և շարունակենք արդյունավետ կերպով կանխարգելել, գտնել այդ շղթաները և այդ շղթաներով կարողանալ վիրուսի հետքը մեր տեսադաշտում պահել, որպեսզի նաև կարողանանք արդյունավետ պայքարել դրա հետագա տարածման դեմ»:
Նիստի մասնակիցները անդրադարձել են կիրառվող սահմանափակումների վերահսկողության մեխանիզմներին, քննարկել են մթերային խանութներում և սուպերմարկետներում կուտակումներից խուսափելուն վերաբերող հարցեր:

YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, who serves as the Superintendent in charge of the coronavirus response task force of Armenia amid the state of emergency, has chaired a meeting of theteam on March 25.
“As you are all aware, new nationwide restrictions have been imposed on various business activities, as well as the movement of people. According to these restrictions, people leaving their homes must have a document of permitted movement, which can be handwritten, mentioning information on the point of exit, destination, time of exit and return. And people must have passport or ID cards with them, because from today all people in Armenia are considered self-quarantined, with the exception of the cases prescribed by the same decision. That is, those who are going to work – if their type of work is not banned, if they are going to the store, to the pharmacy, or to someone who needs care. It is highly important for this information to be filled in the document and for people to possess ID cards or passports, because otherwise the violation of the self-quarantine regime is already penalized under the Administrative Code.
As you know, the law has been adopted by second reading on Monday. I am calling on our citizens to unconditionally adhere to these restrictions, to treat this situation seriously and give us time to have the chance to modernize our toolbox to make the fight against the coronavirus more effective. Perhaps this is all I wanted to say, dear colleagues. Today, perhaps certain additional restrictions until March 31 will also be discussed. The restriction that more than two people cannot travel in a passenger vehicle is already in force, and I have to ask the traffic police to strictly monitor this decision.
We must try to minimize people’s movement as much as possible until March 31 and continue effectively preventing, detecting the chains and through these chains be able to maintain the trace of the virus in our spotlight in order to be able to effectively fight against its further transmission,” the Deputy PM said.