Տիգրան Ավինյանը չի բացառել որոշ հավելյալ խստացումներ քննարկելու հավանականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտակարգ դրության ընթացքում ՀՀ պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ մարտի 25-ին տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից։
Տիգրան Ավինյանն ասել է.
Սկսում ենք պարետատան հերթական հավաքը: Բոլորդ տեղյակ եք, որ արդեն իսկ նոր սահմանափակումներ են ներդրվել ՀՀ ամբողջ տարածքում տնտեսական գործունեության տարբեր տեսակների, ինչպես նաև մարդկանց տեղաշարժի նկատմամբ: Ըստ այդ որոշումների տնից դուրս գալիս մարդիկ պետք է լրացնեն և իրենց հետ ունենան մի թերթիկ, որը կարող են ձեռագիր լրացնել, որտեղ գրված կլինեն տվյալները, թե որտեղից է դուրս գալիս մարդը, ուր է գնում, երբ է դուրս գալիս, երբ է վերադառնալու: Եվ, անպայման, կրեն իրենց հետ անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, որովհետև այսօրվանից ՀՀ-ում գտնվող բոլոր անձինք համարվում են ինքնամեկուսացված, բացառությամբ այն դեպքերի, որոնք սահմանվել են նույն որոշմամբ:
Այն է՝ եթե նրանք գնում են աշխատանքի՝ եթե իրենց աշխատանքի տեսակը արգելված չէ, եթե գնում են խանութ, եթե գնում են դեղատուն, եթե գնում են անձի մոտ, ով խնամքի կարիք ունի: Շատ կարևոր է, որ այդ տեղեկատվությունը թերթիկի վրա լրացված լինի և նույնականացման քարտը կամ անձնագիր լինի անձի մոտ, քանի որ այլ պարագայում ինքնամեկուսացման ռեժիմի խախտումը արդեն իսկ տուգանվում է Վարչական օրենսգրքով: Գիտեք, որ երկուշաբթի օրենքը ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ: Կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին անպայման հետևել այս սահմանափակումներին, լուրջ վերաբերվել այս իրավիճակին և մեզ տալ ժամանակ որպեսզի մենք ունենանք հնարավորություն արդիականացնելու մեր գործիքակազմը՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը էլ ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Երևի թե այսքանն եմ ուզում ասել, հարգելի՛ գործընկերներ: Այսօր միգուցե որոշ հավելյալ խստացումներ նույնպես քննարկվեն մինչև մարտի 31-ը: Արդեն իսկ գործում է սահմանափակումը, որ մարդատար ավտոմեքենաներում երկու անձից ավել չեն կարող տեղափոխվել և պետք է խնդրեմ, որպեսզի Ճանապարհային ոստիկանությունը խստորեն հետևի այս որոշմանը:
Մենք մինչև մարտի 31-ը հնարավորինս պետք է փորձենք նվազեցնել մարդկանց տեղաշարժը և շարունակենք արդյունավետ կերպով կանխարգելել, գտնել այդ շղթաները և այդ շղթաներով կարողանալ վիրուսի հետքը մեր տեսադաշտում պահել, որպեսզի նաև կարողանանք արդյունավետ պայքարել դրա հետագա տարածման դեմ»:
Նիստի մասնակիցները անդրադարձել են կիրառվող սահմանափակումների վերահսկողության մեխանիզմներին, քննարկել են մթերային խանութներում և սուպերմարկետներում կուտակումներից խուսափելուն վերաբերող հարցեր:

Состоялось очередное заседание комендатуры
Под председательством коменданта Республики Армения Тиграна Авиняна 25 марта состоялось очередное заседание комендатуры.
Как сообщает Арменпресс, Тигран Авинян отметил:
“Здравствуйте, уважаемые коллеги,
Мы начинаем очередную встречу комендатуры. Вы все знаете, что введены новые ограничения на различные виды экономической деятельности на всей территории Республики Армения, а также на передвижение людей. В соответствии с этими решениями люди при выходе из дома должны заполнять и иметь с собой бланк, который могут заполнить от руки, где будет подробная информация о том, откуда и куда направляется человек, когда он покинул дом и когда он вернется. И, конечно, они должны иметь при себе паспорт или идентификационные карты, так как с сегодняшнего дня все люди в Республике Армения считаются самоизолированными, за исключением случаев, которые установлены тем же решением.
То есть, если они идут на работу (в том случае, если их работа не запрещена), если идут в магазин, если идут в аптеку, если идут к человеку, который нуждается в уходе. Очень важно, чтобы эта информация была заполнена на бланке, и чтобы у человека было удостоверение личности, так как в противном случае нарушение режима самоизоляции уже наказывается Административным кодексом. Вы знаете, что в понедельник во втором чтении был принят закон. Я призываю наших граждан соблюдать эти ограничения, серьезно относиться к этой ситуации и дать нам время, чтобы у нас была возможность модернизировать наш инструментарий для повышения эффективности борьбы с коронавирусом.
Мы до 31 марта должны максимально снизить мобильность людей и продолжать эффективно предотвращать, обнаруживать очаги и отслеживать траекторию вируса, чтобы мы могли эффективно бороться с их распространением. Уже действует ограничение, согласно которому на автомобилях можно перевозить не более двух человек, и я должен попросить дорожную полицию строго соблюдать это решение”.
Участники встречи коснулись применяемых механизмов контроля ограничений, вопросов предотвращения скопления людей в продуктовых магазинах и супермаркетах.