Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կատարի Պետության Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կատարի Պետության էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հայաստանի նախագահը և Կատարի էմիրը տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ։ Նրանք համաճարակի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից կարևոր են համարել ջանքերի համատեղումը և, համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ։ Քննարկվել է նաև այդ ուղղությամբ միմյանց գործնական աջակցության հնարավորությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի հանդեպ բարեկամական վերաբերմունքի և աջակցության պատրաստակամության համար՝ նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ուժերով հնարավոր կլինի ավելի արդյունավետ պայքար ծավալել:
Նախագահ Սարգսյանը և Կատարի էմիրը մտքեր են փոխանակել նաև հայ-կատարական երկկողմ հարաբերությունների, և դրանց զարգացման ու ամրապնդման հեռանկարների վերաբերյալ:

Армен Саркисян провел телефонный разговор с эмиром Катара Тамимом бин Хамадом Аль Тани
Президент Армении Армен Саркисян провел телефонный разговор с эмиром Катара Тамимом бин Хамадом Аль Тани. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Президент Армении и эмир Катара обменялись информацией о состоянии распространения в своих странах нового коронавируса на данный момент, шагах, предпринимаемых в направлении предотвращения и преодоления инфекции. С точки зрения повышения эффективности борьбы с эпидемией они сочли важным совмещение усилий и сотрудничество с международными партнерами. Обсуждалась также и возможность взаимного практического содействия в этом направлении.
Выразив благодарность за дружественное отношение и готовность содействовать Армении, президент Саркисян выразил уверенность, что совместными усилиями возможно будет развернуть более эффективную борьбу с коронавирусом.
Президент Саркисян и эмир Катара обменялись мнениями также и об армяно-катарских двусторонних отношениях, перспективах их развития и укрепления.