Փոմպեոն կոչ է արել Իրանի իշխանություններին բանտերից ազատել ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն Իրանի իշխանություններին կոչ Է արել մարդասիրական նկատառումներով երկրի բանտերից ազատ արձակել Միացյալ Նահանգների քաղաքացիներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իրանի բանտերում COVID-19 կորոնավիրուսի տարածման վերաբերյալ հաղորդումները խորը տագնապ են առաջացնում եւ բոլոր ամերիկացի քաղաքացիների անհապաղ ազատում են պահանջում»,- ասված Է Փոմպեոյի հայտարարության մեջ, որը տարածել Է ԱՄՆ-ի Պետդեպատամենտը: Նա նախազգուշացրել Է, որ «Միացյալ Նահանգներն իրանական վարչակարգի վրա կդնի ուղղակի պատասխանատվությունը յուրաքանչյուր ամերիկացու մահվան համար, պատասխանը կլինի վճռական»:
Փոմպեոն նշել Է, որ Իրանի իշխանությունները վերջերս ազատ են արձակել 70 հազար բանտարկյալների կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով, ինչով «գթասրտություն հանդես բերելու ունակություն են դրսեւորել», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Secretary Pompeo calls for release of US citizens detained in Iran
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. US Secretary of State Mike Pompeocalled on Iran to release the US citizens who are currently detained, reports CNN.
“Reports that COVID-19 has spread to Iranian prisons are deeply troubling and demand nothing less than the full and immediate release of all American citizens”, Pompeo said.
“Our response will be decisive”, Pompeo warned in a statement.
At least four Americans are imprisoned inIran, which has had more than 8,000 coronavirus casesand nearly 300 deaths.
Courts across Iran have granted eligible inmates furlough as part of the measures to contain coronavirus in the country.
Pompeo said thefurlough of tens of thousands of prisonersdemonstrated Iran's “ability to grant clemency and show mercy”.