Փոմպեոն կոչ է արել Իրանի իշխանություններին բանտերից ազատել ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն Իրանի իշխանություններին կոչ Է արել մարդասիրական նկատառումներով երկրի բանտերից ազատ արձակել Միացյալ Նահանգների քաղաքացիներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իրանի բանտերում COVID-19 կորոնավիրուսի տարածման վերաբերյալ հաղորդումները խորը տագնապ են առաջացնում եւ բոլոր ամերիկացի քաղաքացիների անհապաղ ազատում են պահանջում»,- ասված Է Փոմպեոյի հայտարարության մեջ, որը տարածել Է ԱՄՆ-ի Պետդեպատամենտը: Նա նախազգուշացրել Է, որ «Միացյալ Նահանգներն իրանական վարչակարգի վրա կդնի ուղղակի պատասխանատվությունը յուրաքանչյուր ամերիկացու մահվան համար, պատասխանը կլինի վճռական»:
Փոմպեոն նշել Է, որ Իրանի իշխանությունները վերջերս ազատ են արձակել 70 հազար բանտարկյալների կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով, ինչով «գթասրտություն հանդես բերելու ունակություն են դրսեւորել», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Помпео призвал иранские власти освободить из тюрем граждан США
Госсекретарь США Майк Помпео призвал власти Ирана из гуманитарных соображений незамедлительно освободить из иранских тюрем американских граждан, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Сообщения о распространении коронавируса COVID-19 в иранских тюрьмах, вызывают глубокую тревогу и требуют полного и немедленного освобождения всех американских граждан", - говорится в распространенном госдепом США заявлении Помпео.
Он предупредил, что "Соединенные Штаты возложат на иранский режим прямую ответственность за любую смерть американца, ответ будет решительным".
Помпео отметил, что власти Ирана недавно освободили 70 тыс. заключенных из-за эпидемии коронавируса, чем "продемонстрировали способность проявлять милосердие".