Նախագահական անակնկալ ծննդյան օրվա առթիվ. Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է դպրոցական Ռոմիկ Արշակյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 4-ին, երբ նշվում էր Քաղցկեղային հիվանդությունների դեմ պայքարի համաշխարհային օրը, նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել էր Արագածոտնի մարզի Ապարան քաղաքում բնակվող Արշակյանների ընտանիքին:
10-ամյա Ռոմիկ Արշակյանի մոտ ախտորոշվել էր լեյկոզ և ոսկորների ախտահարում, երեխան գտնվում էր ռեմիսիայի շրջանում: Նախագահ Սարգսյանը զրուցել էր փոքրիկ Ռոմիկի և նրա ծնողների հետ, հետաքրքրվել երեխայի բուժման գործընթացով, հորդորել չընկճվել և հույսով ու հավատով վերաբերվել բուժման բոլոր փուլերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ռոմիկը մարտի 6-ին դարձավ 11 տարեկան: Ծննդյան օրվա առթիվ ստացած նվերներից բացի, նրա համար շատ հիշարժան կլինի նաև հեռախոսազրույցը Հանրապետության նախագահի հետ:
Անշուշտ, նախագահի կողմից չէր կարող ծննդյան օրվա անակնկալ չլինել: Եվ ահա այսօր ծննդյան օրվա առթիվ Հանրապետության նախագահից ստացած նվերը՝ հեռախոսը, կրկնապատկել է Ռոմիկի ուրախությունը. այժմ ավելի հաճախ կարող է զանգահարել իր ընկերներին ու բարեկամներին, որոնց թվում, վստահաբար, նաև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն է:
Ստանալով նախագահի ուղարկած նվերը՝ Ռոմիկը զանգահարել է Հանրապետության նախագահին և տեսազանգով զրուցել նրա հետ՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով նվերի և վերաբերմունքի համար: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է իր փոքրիկ բարեկամին ու բարեմաղթանքներ հղել ծննդյան օրվա առթիվ, հետաքրքրվել Ռոմիկի առողջությամբ, զրուցել նրա առօրյայի մասին: Ռոմիկն ասել է, որ ինքն էլ իր հերթին է նախագահի համար նվեր ուղարկում՝ Ախթամարի հայկական եկեղեցու նկարը և փոքրիկ հուշանվեր փղի տեսքով: Նախագահ Սարգսյանն իր շնորհակալությունը հայտնելով՝ կրկին հետաքրքրվել է, թե ինչ է ուզում դառնալ Ռոմիկը: Հիշեցնենք, որ նախագահի հետ հանդիպմանը երեխան ասել էր, որ ուզում է փրկարար և նախագահ դառնալ: Այսօր նույնպես Ռոմիկը հաստատել է.«Փրկարարի պաշտոնից բարձրանամ, դառնամ նախագահ»:«Ուրեմն, փրկարար, հետո պաշտոնով բարձրանաս, մի օր դառնաս նախարար, հետո նախագահ»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Անկեղծ ու անմիջական զրույցը նախագահի և փոքրիկ Ռոմիկի միջև ամրացրել է շուրջ մեկ ամիս առաջ ստեղծված նրանց բարեկամությունը:«Դու պինդ տղա ես, ուժեղ տղա ես և պետք է հաղթահարես հիվանդությունը»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը և առողջություն, հաջողություն մաղթել փոքրիկին ու Արշակյանների ընտանիքին:-Մի քիչ օրերը տաքանան, կհանդիպենք: Գուցե, ես Ապարան գամ»:

Президентский сюрприз: Армен Саркисян поздравил школьника Ромика Аршакяна
4 февраля, когда отмечался Всемирный день борьбы с раковыми заболеваниями, президент Армен Саркисян принял семью Аршакян, проживающих в городе Апаран Арагацотнской области.
У 10-летнего Ромика Аршакяна диагностирован лейкоз и повреждение костей, ребенок находится в состоянии ремиссии. Президент Саркисян пообщался с маленьким Ромиком и его родителями, поинтересовался процессом лечения ребенка, призвал не падать духом и с надеждой и верой относиться ко всем этапам лечения.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ромику 6 марта исполнилось 11 лет. Помимо подарков, полученных по случаю Дня рождения, для него будет очень памятным и телефонный разговор с президентом республики.
Несомненно, президент не мог не удивить в День рождения. И вот сегодня подарок, полученный от президента республики по случаю Дня рождения, телефон, удвоил радость Ромика: сейчас он все чаще может звонить своим друзьям и родственникам, в числе которых, несомненно, и президент республики Армен Саркисян.
Получив подарок президента, Ромик сразу же позвонил президенту и говорил с ним по видеосвязи, поблагодарил за подарок и за внимание. Президент Армен Саркисян поздравил своего маленького друга и высказал добрые пожелания по случаю Дня рождения, поинтересовался здоровьем Ромика, побеседовал о его буднях. Ромик сказал, что он тоже отправит президенту подарок - фотографию Армянской церкви Ахтамар и маленький сувенир в виде слоника. Президент Саркисян, выразив свою благодарность, вновь поинтересовался, кем все-таки хочет стать Ромик. Напомним, что на встрече с президентом ребенок сказал, что хочет стать спасателем и президентом. Сегодня Ромик вновь подтвердил: “С поста спасателя дойду до президента”. “Значит, спасатель, потом поднимешься по должности, однажды станешь министром, потом и президентом”, - сказал президент Саркисян.
Искренняя и непосредственная беседа между президентом и маленьким Ромиком укрепила их дружбу, сложившуюся около месяца назад. “Ты крепкий мальчик, сильный и ты должен преодолеть болезнь”, - сказал президент Саркисян и пожелал здоровья, успехов малышу и семье Аршакян”. “Чуть потеплеет, встретимся. Возможно, я приеду в Апаран”, - заключил президент.