Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի նախագահին և հոգևոր առաջնորդին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին և Իրանի Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 41-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Իրանի նախագահին ուղղված շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հայաստանի և Իրանի միջև բարիդրացիական խոր ավանդույթների շնորհիվ այսօր էլ շարունակվում է սերտ քաղաքական և տնտեսական համագործակցությունը: Համոզված եմ, որ հայ-իրանական հարաբերությունները հաստատուն քայլերով կամրապնդվեն ու կզարգանան: Այսօր, երբ աշխարհը կանգնած է բազմաբնույթ մարտահրավերների առջև, կարևոր են Հայաստանի և Իրանի միջև կայուն և փոխշահավետ հարաբերությունների պահպանումն ու զարգացումը»:
Իրանի Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեին ուղղված շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հավատացած եմ, որ միմյանց կրոնի և մշակույթի նկատմամբ հարգանքը, զուգորդված քաղաքական երկխոսությամբ, նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը»:
Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ փաստել է Հայաստանի և Իրանի միջև տարբեր բնագավառներում հաստատված և հաջողությամբ զարգացող համագործակցությունը, որի գրավականը երկու ժողովուրդների դարերի փորձություն անցած իմաստությունն է:
Հանրապետության նախագահը Իրանի հոգևոր առաջնորդին մաղթել է քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն:

Armenian President sends congratulatory letters to Iran’s President and Supreme Leader
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian sent congratulatory letters to Iran’s President Hassan Rouhani and Supreme Leader Ali Khamenei on the 41st anniversary of the victory of the Islamic Revolution, the Armenian President’s Office told Armenpress.
“The close political and economic cooperation between Armenia and Iran continues also today thanks to the deep friendly traditions. I am confident that the Armenian-Iranian relations will steadily strengthen and develop. Today, when the world is facing numerous challenges, the preservation and development of stable and mutually beneficial relations between Armenia and Iran are important”, the Armenian President said in his letter addressed to his Iranian counterpart.
In the letter addressed to the Supreme Leader of Iran, the Armenian President said: “I believe that the respect towards each other’s religion and culture, accompanied with a political dialogue, contributes to the establishment of peace and stability in the region”.
President Armen Sarkissian praised the Armenia-Iran developing cooperation in numerous areas. He wished the Supreme Leader good health and success, and peace and prosperity to the good people of Iran.