Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ՎԶԵԲ փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) փոխնախագահ Պիեր Հեյլբրոննի ղեկավարած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից:
Մինչ այդ փոխվարչապետը ֆինանսների նախարարությունում մասնակցել է ՎԶԵԲ-ի հետ «Մեղրիի սահմանային անցակետի ծրագրի» համաձայնագրերի ստորագրման արարողությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը գոհունակություն է հայտնել ՎԶԵԲ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության մակարդակի վերաբերյալ և կարևորել մասնավոր հատվածում ՎԶԵԲ ակտիվությունը, ինչը սերմանում է Հայաստանում ճիշտ բիզնես մշակույթ: Մհեր Գրիգորյանը շեշտել է, որ չկա կարևոր որևէ մի ոլորտ, որտեղ ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցություն չի ծավալվել: Փոխվարչապետը որպես առաջնահերթություն առանձնացրել է ՎԶԵԲ ծրագրերի կարևորությունը հետևյալ ուղղություններով՝ կապիտալի շուկայի զարգացում, էներգախնայողության և այլընտրանքային էներգիայի զարգացում և ՓՄՁ ոլորտի զարգացում:
ՎԶԵԲ փոխնախագահ Պիեր Հեյլբրոննը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ստեղծված կառուցողական համագործակցության համար և ուրախությամբ նշել, որ 2021 թվականին ՎԶԵԲ կառավարիչները խորհրդի նիստը անցկացվելու է հենց Երևանում և նշել, որ ակնկալում է կառավարության աջակցությունը բարձրաստիճան հյուրերի մասնակցությամբ միջոցառման բարձր մակարդակի կազմակերպման հարցում: Պիեր Հեյլբրոննը նշել է համատեղ իրականացվելիք ծրագրերի արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ քայլերը և հույս հայտնել, որ մասնավորապես ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում նախանշված ծրագրերը կնպաստեն Կառավարության բարեփոխումների իրականացմանը:

Вице-премьер Мгер Григорян принял вице-президента ЕБРР
Вице-премьер Мгер Григорян принял делегацию во главе с вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Пьером Хейлбронном
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, перед встречей вице-премьер в министерстве финансов принял участие в церемонии подписания соглашения с ЕБРР по "Программе Мегринского пропускного пункта".
Приветствуя гостей, Мгер Григорян выразил удовлетворение уровнем сотрудничества между Арменией и ЕБРР и придал важность активности банка в частном секторе, что способствует развитию в стране правильной бизнес-культуры. Мгер Григорян подчеркнул, что нет такой важной сферы, в которой не было бы налажено сотрудничество с ЕБРР. В качестве приоритета вице-премьер выделил программы ЕБРР по таким направлениям, как развитие рынка капитала, энергоэффективности и альтернативной энергетики, а также сферы МСБ.
Вице-президент ЕБРР Пьер Хейлбронн выразил благодарность за прием и налаженное конструктивное сотрудничество, а также с удовлетворением отметил, что в 2021 году заседание Совета управляющих ЕБРР состоится в Ереване, и сказал, что ожидает содействие правительства в организации на высоком уровне этого мероприятия с участием высокопоставленных гостей. Пьер Хейлбронн подчеркнул необходимость шагов для эффективной реализации совместных программ и выразил надежду на то, что, программы, намеченные, в частности, в сфере развития инфраструктур, поспособствуют реализации реформ правительства.