Արմեն Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Իսրայելը մի օր կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը չի կարող հաղթել հակասեմիտիզմի դեմ պայքարում, քանի դեռ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, իսրայելական առաջատար «Երուսաղեմ փոստ» պարբերականին տված հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը, որն անցյալ շաբաթվա ընթացքում գտնվում էր Իսրայելում՝ մասնակցելու Աուշվից-Բիրկենաուի ազատագրման 75-ամյակը նշանավորող՝ Հոլոքոստի հիշատակի 5-րդ միջազգային ֆորումին, ասել է, որ հայ ժողովրդի մեծ մասի համար անհասկանալի է՝ ո՞րն է Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված՝ 1,5 միլիոն հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների զանգվածային սպանությունները Իսրայելի կողմից պաշտոնապես չճանաչելու տրամաբանությունը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են ավելի քան 30 երկրներ, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգները, որը համապատասխան բանաձև ընդունեց 2019 թվականի հոկտեմբերին: Սակայն Իսրայելը ընդդիմանում է այդ ոճրագործությունը պաշտոնապես «ցեղասպանություն» անվանել:
«Շատ հայեր հարց են բարձրացնում, թե ինչո՞ւ Իսրայելը, որի ժողովուրդը ևս նման մեծ ողբերգություն է տեսել, չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:-Այս հարցին տրամաբանական պատասխան չկա: Ես չեմ կարող ասել, որ պատճառը Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններ են»:Սակայն նա ընդունել է, որ 1949 թվականի մարտին ձևավորված իսրայելա-թուրքական հարաբերությունները, հավանաբար, կատալիզատոր են Իսրայելի լռության համար:
«Իսրայելը հարաբերություններ ունի Թուրքիայի հետ,-ասել է Հայաստանի նախագահը:-Այսօր այդ հարաբերությունները կարող են լինել լավ, վաղը կարող են վատանալ, և այդպես շարունակ, սակայն ճշմարտությունը մնալու է ճշմարտություն»:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ մարդկային ողբերգությունը ճանաչելը բացառապես բարոյականության հարց է, ուստի ինքը կարող է միայն հուսալ, որ մի օր Իսրայելը կճանաչի Ցեղասպանությունը, և «մարդկային, բարոյական արժեքներն ու պատմության կարևորությունը կհաղթեն»:«Ճանաչումը չպետք է կապված լինի Իսրայելի Պետության այս կամ այն շահի կամ մեկ այլ բանի հետ, որը կարևոր է միայն այդ պահին»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Նա նաև կարծում է, եթե Իսրայելը շարունակի կարեկից չլինել Հայաստանին՝ իրենց միանման ողբերգություններին, ինչպիսիք են Հայոց ցեղասպանությունը և Հոլոքոստը, դա ինքնին վնասում է հենց Իսրայելի և հրեա ժողովրդին՝ ջանքերին ընդդեմ համաճարակի նման ահագնացող հակասեմիտիզմի:
Նա նաև հավատացած է, որ Իսրայելի չկամությունը կանգնել Հայաստանի կողքին այս երկու բաղդատելի ողբերգությունների՝ Հոլոքոստի և Հայոց Ցեղասպանության հարցում, վնասում է Իսրայելի և հրեա ժողովրդի ջանքերին համաճարակի պես տարածվող հակասեմիտիզմի դեմ նրանց պայքարում:«Տեղի ունեցածի բոլոր պատճառները դեռևս վերացած չեն,-պարբերականին ասել է Հայաստանի նախագահը՝ անդրադառնալով և՛ Հոլոքոստին, և՛ Հայոց ցեղասպանությանը:-Հակասեմիտիզմը դեռևս առկա է: Ծայրահեղ ազգայնականությունը գործում է աշխարհի բոլոր անկյուններում...Դրանք բոլորը կարող են վերադառնալ»:
Նախագահի խոսքով՝ մարդկությունը միտում ունի մոռանալ պատմության դասերը՝ ի շահ ներկայի հարմարավետության: Նախագահ Սարգսյանը կարծում է, որ Թուրքիան Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել, քանի որ դա «անհարմարություններ է ստեղծելու իր համար. միլիոնավոր մարդիկ զրկվել են կյանքից, մշակույթ է ոչնչացվել: Թուրքիան, հավանաբար, վախենում է և՛ նյութական, և՛ բարոյական պահանջներից»:«Միգուցե, նրանք վախենում են, քանի որ տարիներ շարունակ ճշմարտությունը չեն ասել իրենց երեխաներին և թոռներին դպրոցներում,- շարունակել է նախագահը:-Ինձ համար անձնապես նշանակություն չունի՝ այս կամ այն երկիրը կճանաչի՞ Հայոց ցեղասպանությունը, թե՞ ոչ: Դա չի փոխելու ոչ իմ, և ոչ էլ այն միլիոնավոր հայերի կյանքը, որոնք զրկվել էին իրենց օջախներից և սփռվել ողջ աշխարհով մեկ: Սակայն, չճանաչելը կարող է հակառակ ազդեցություն ունենալ»:
Նախագահի խոսքով՝ այս կամ այն երկրի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը կամ չճանաչումը խոսում է այն մասին, թե որքանով արդյո՞ք տվյալ երկիրը կարող է կառուցել հանդուրժող հասարակություն.«Ցեղասպանությունը չճանաչող երկիրն այն երկիրն է, որն ի վերջո անհանդուրժող է լինելու այլոց կրոնի, ազգության, հավատքի և մշակույթի հանդեպ»:
«Մարդկության մեծագույն հիվանդությունն այսօր Չինաստանում հայտնաբերված վիրուսը չէ,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:-Այն ՁԻԱՀ-ը կամ քաղցկեղը չէ: Նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացման շնորհիվ մենք ավելի ու ավելի լավ ենք սովորում, թե ինչպես պայքարել քաղցկեղի դեմ կամ հաղթել վիրուսներին,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:-Սակայն տեխնոլոգիաները չեն կարող մեզ սովորեցնել՝ ինչպես բուժել անգթության ախտը»:
«Չկա որևէ դեղամիջոց, որը հնարավոր է ընդունել և դառնալ ավելի մարդկային ու ավելի հանդուրժող: Սա շատ ավելի խնդրահարույց թեմա է»,-նշել է նախագահը: Նա ասել է, որ երբ Իսրայելը ճանաչի ցեղասպանությունը, միայն այդ պահից իրապես կկարողանա ստանձնել աշխարհում հակասեմականության և ծայրահեղականության դեմ պաարի առաջամարտիկի իր արդարացի դերը:
«Իսրայելի դեպքն ավելի մեծ հնչեղություն կունենա, երբ այդ երկիրը լինի Հայաստանի, Ռուանդայի և Կամբոջայի գործընկերը,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:-Այդ ժամանակ, մենք կարող ենք համախմբվել և ասել. «Բավական է»: Եթե մենք դա չենք անում համախմբված ձևով, այլ յուրաքանչյուրն իր սեփական խաղն է առաջ տանում, ապա մենք տանուլ ենք տալու մարտը»:
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ մասնակցում է Հոլոքոստի հիշատակի համաշխարհային ֆորումին, քանի որ չի կարծում, որ «յուրաքանչյուր հայի համար ճիշտ կլիներ Հոլոքոստի ողբերգության հիշատակը կապել այն հանգամանքի հետ», թե Իսրայելի խորհրդարանը ճանաչո՞ւմ է Հայոց ցեղասպանությունը, թե՞ ոչ:«Բացառվում է, որ ես, որպես Հայաստանի նախագահ, երբևէ պետք է մտածեի այստեղ չլինելու մասին»,- ասել է նախագահը:
Անդրադառնալով լրագրողի այս հարցին, թե Հայաստանը երկակի չափանիշներ է կիրառում Միավորված ազգերի կազմակերպությունում դեմ քվեարկելով իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության առնչվող շատ բանաձևերի՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է.«Հայկական պետությունը պետք է մտածի հայ ժողովրդի կյանքը պաշտպանելու մասին, հրեական պետությունը պետք է մտածի հրեաների կյանքը պաշտպանելու մասին: Ե՛վ հայերը, և՛ հրեաները մարդկային արարածներ են, սակայն քաղաքականությունն է շատ բաներորոշում»:
«Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է: Այն ունի 4 հարևան՝ Թուրքիան, որի հետ մեր հարաբերությունները հայտնի են ձեզ, Ադրբեջանը, որի հետ մեր հարաբերությունների մասին դուք նույնպես տեղյակ եք,-շարունակել է նախագահը:-Հայաստանն աշխարհի հետ հաղորդակցվելու միայն երկու ճանապարհ ունի՝ մեկը Վրաստանի միջոցով է, մյուսը՝ Իրանի: Ես այստեղ կանգ կառնեմ»:
Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ մինչ տարբերությունների շուրջ համաձայնության գալը՝ երկու երկրները կկարողանան նախանշել այն ոլորտները, որտեղ ընդհանուր հետաքրքրություններ ունեն: Հայաստանի նախագահը Հոլոքոստի ֆորումից հետո հանդիպումներ է ունեցել Իսրայելի առաջատար համալսարաններում ու Իսրայելի նորարարությունների կենտրոնում և նշել է, որ համագործակցության ծրագրեր կան արհեստական բանականության ոլորտում:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև զբոսաշրջային այցելությունների աճ կլինի:«Երբ Իսրայելի քաղաքացիներն ավելի շատ այցելեն Հայաստան և ծանոթանան մեր երկրի պատմությանն ու մշակույթին, մեր գեղեցիկ բնաշխարհին ու հիանալի սննդին, երբ ավելի շատ հայեր այցելեն Իսրայել ու այստեղ անցկացնեն իրենց արձակուրդը, այդ ժամանակ աշխարհն ավելի լավը կդառնա»,- եզրափակել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը:

President Sarkissian hopes that one day Israel will recognize the Armenian Genocide
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Israel will not win the battle against antisemitism until it recognizes the Armenian Genocide, President of Armenia Armen Sarkissian said in an interview to The Jerusalem Post.
Sarkissian, who was in Israel over the past week for the Fifth World Holocaust Forum, which marked the 75th anniversary of the liberation of Auschwitz-Birkenau, said that most of the Armenian population does not understand the logic behind Israel’s refusal to officially recognize the mass killing of more than 1.5 million Armenian men, women and children by the Ottoman government between 1915 and 1917.
The Armenian Genocide is recognized by more than 30 countries, including the United States as it adopted a respective resolution in October 2019, but Israel has resisted formally naming the genocide for what it is.
“A lot of Armenians ask, ‘Why on earth would Israel, a country whose people have seen their own huge tragedy, not recognize the Armenian Genocide?’” Sarkissian said. “There is no logical answer. I cannot say that Israel has relations with Turkey and that is why – I cannot say that.” But he acknowledged that Israel-Turkey relations, which were formalized in March 1949, are likely the catalyst for Israeli silence.
“Israel has relations with Turkey,” Sarkissian said. “Today, those relations are good, tomorrow they are bad, and then the other way around. But the truth will remain the truth.”
He said that recognizing human tragedy is a matter of morality more than anything else, and he can only hope that one day Israel will recognize the genocide and that “human values, moral values and the importance of history will prevail. “Recognition will not be connected with this or that interest of the State of Israel or something else that is important only in the moment”, the Armenian President said.
But he also believes that Israel’s failure to commiserate with Armenia over their comparable tragedies – the Holocaust and the Armenian Genocide – is harming Israel and the Jewish people’s efforts to combat an ever-expanding epidemic of antisemitism.
“All of the reasons why this happened have not disappeared,” Sarkissian told the Post, referring to both the Holocaust and the Genocide. “Antisemitism is alive. Extreme nationalism is alive everywhere in the world.... It can all come back.”
He said that human tendency is to forget the lessons of history for the convenience of the present.
Sarkissian believes that Turkey has not recognized the Genocide because it would be “inconvenient: millions of people lost their lives; a culture was destroyed; and Turkey is probably afraid of claims – material and moral claims.
“Maybe they are afraid because for years they didn’t tell the truth to their children and grandchildren in their schools,” he continued. “It does not matter to me personally whether this country or that country will or will not recognize [the genocide]. It will not change my life or the lives of the millions of Armenians who lost their homes and are scattered all over the world in the Armenian diaspora. But it is going to backfire.”
He said that a country’s recognition of the Genocide or not will decide if that country is able to build for itself a tolerant society. A country that does not recognize the Genocide, he said, is a country that will ultimately lack tolerance for other people’s religion, nationality, faith and culture.
“The biggest disease of humanity today is not a virus in Hong Kong,” Sarkissian said. “It is not AIDS or cancer. With new technologies we are learning more and more how to fight cancer and defeat viruses. But technology will not teach us how to cure the disease of inhumanity.
“No medicine can be taken with water to help you become more human, more tolerant – this is much more problematic,” he explained. And he said that only in the moment that Israel recognizes the Genocide will it truly be able to move into its rightful role as the worldwide leader in the fight against antisemitism and extremism.
“It will make Israel’s case much stronger when it partners with Armenia, Rwanda, Cambodia,” Sarkissian stressed. “Then, we can come together and say, ‘This is enough.’ If we don’t do that and everyone plays the game on their own, we are going to lose the battle.”
President Sarkissian said that he attended the World Holocaust Forum because he does not think “it would have been right for any Armenian to connect the remembrance of the Holocaust tragedy” with whether the Israeli parliament recognizes the Armenian Genocide or not. “There is no way that, as president of Armenia, I would ever consider not being here,” he said.
Asked that Armenia has held Israel to a double standard in its conflict with the Palestinians, voting against many resolutions in the UN relating to this conflict, President Sarkissin stated: “The Armenian state has to think of protecting Armenian life, and the Jewish state has to think about protecting Jewish life. Both Armenians and Jews are human, and yet politics decides many things. Armenia is a landlocked country; it has only four neighbors: Turkey – and you know our relations with them; Azerbaijan – and you know our relations,” he continued. “Armenia has only two ways of communicating with the world: One is Georgia, and the other is Iran. I’ll stop there. Don’t take me into the jungle of politics.”
Until the countries come to terms on these differences, Sarkissian said, he hopes that they will identify other areas in which they share common ground.
After the Holocaust Forum the Armenian President met with top Israeli universities and with the Israel Innovation Authority, for example, and noted there are plans to collaborate on new projects in the artificial intelligence arena.
He also said he hopes to increase tourism between the two countries. “Once we have Israeli citizens traveling to Armenia and learning about its history and culture, our beautiful land and fantastic food, and once more Armenians come to Israel and spend the holidays here, the better the world will be,” he concluded.