Հայաստանը Սերբիայի քաղաքացիների համար սահմանում է առանց մուտքի վիզայի ռեժիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց Սերբիայի Հանրապետության քաղաքացիների համար առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ սահմանելու որոշման նախագծին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ 2019թ. հոկտեմբերի 25-ին Սերբիայի կառավարությունը միակողմանի որոշում է ընդունել վերացնելու սովորական անձնագրեր կրող ՀՀ քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի պահանջը։ Որոշումն ուժի մեջ է մտել ս.թ. նոյեմբերի 2-ին։
«ՀՀ քաղաքացիները կարող են Սերբիայի Հանրապետության տարածքում առանց մուտքի արտոնագրի պահանջի մնալ առավելագույնը 90 օր ժամկետով՝ 180 օրվա ընթացքում։ Ելնելով փոխադարձության սկզբունքից՝ անհրաժեշտություն է առաջացել Սերբիայի քաղաքացիներին նույնպես ազատել ՀՀ մուտքի վիզայի պահանջից: Նախագծի ընդունման արդյունքում՝ Սերբիայի քաղաքացիների համար կսահմանվի առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ: Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը»,- ասաց Ադոնցը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց որոշման ընդունումը: «Լավ որոշում է, և այս միտումը՝ տարբեր երկրների հետ վերացնել վիզային ռեժիմը, կարծում եմ, լավ ուղղություն է մեր երկրի համար»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Ի պատասխան վարչապետի հարցի՝ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ ներկայումս առանց մուտքի վիզային ռեժիմ ունենք 63 պետության հետ:
Միաժամանակ ՀՀ ԱԳՆ-ի համար գերակայություն է մնում ԵՄ-ի հետ առանց մուտքի վիզային ռեժիմ սահմանելու շուրջ բանակցություններ սկսելը:

Армения вводит безвизовый режим для граждан Сербии
Правительство Армении одобрило проект решения о введении безвизового режима для граждан Республики Сербия.
Как передает «Арменпресс», замминистра ИД Армении Авет Адонц отметил, что 25 октября правительство Сербии приняло одностороннее решение об отмене визового режима для граждан Армении с обычными паспортами. Решение вступило в силу со 2 ноября.
“Граждане Армении могут пребывать на территории Сербии без виз максимум 90 дней в течение 180 дней. Исходя из принципа взаимности, возникла необходимость освободить и граждан Сербии от требования въездной визы в Армению. В результате принятия проекта для граждан Сербии будет введен режим безвизового въезда в Армению. Данное решение вступает в силу на десятый день после его официального опубликования”, - сказал Адонц.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил важность принятия этого решения. Хорошее решение и хорошая тенденция - отменять визовые режимы с разными странами, это хорошая направленность для нашей страны”, - отметил Никол Пашинян. В ответ на вопрос премьер-министра, Авет Адонц отметил, что в настоящее время безвизовый режим осуществляется с 63 странами.