Հայաստանը Սերբիայի քաղաքացիների համար սահմանում է առանց մուտքի վիզայի ռեժիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց Սերբիայի Հանրապետության քաղաքացիների համար առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ սահմանելու որոշման նախագծին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ 2019թ. հոկտեմբերի 25-ին Սերբիայի կառավարությունը միակողմանի որոշում է ընդունել վերացնելու սովորական անձնագրեր կրող ՀՀ քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի պահանջը։ Որոշումն ուժի մեջ է մտել ս.թ. նոյեմբերի 2-ին։
«ՀՀ քաղաքացիները կարող են Սերբիայի Հանրապետության տարածքում առանց մուտքի արտոնագրի պահանջի մնալ առավելագույնը 90 օր ժամկետով՝ 180 օրվա ընթացքում։ Ելնելով փոխադարձության սկզբունքից՝ անհրաժեշտություն է առաջացել Սերբիայի քաղաքացիներին նույնպես ազատել ՀՀ մուտքի վիզայի պահանջից: Նախագծի ընդունման արդյունքում՝ Սերբիայի քաղաքացիների համար կսահմանվի առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ: Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը»,- ասաց Ադոնցը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց որոշման ընդունումը: «Լավ որոշում է, և այս միտումը՝ տարբեր երկրների հետ վերացնել վիզային ռեժիմը, կարծում եմ, լավ ուղղություն է մեր երկրի համար»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Ի պատասխան վարչապետի հարցի՝ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ ներկայումս առանց մուտքի վիզային ռեժիմ ունենք 63 պետության հետ:
Միաժամանակ ՀՀ ԱԳՆ-ի համար գերակայություն է մնում ԵՄ-ի հետ առանց մուտքի վիզային ռեժիմ սահմանելու շուրջ բանակցություններ սկսելը:

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The Armenian government approved today the draft decision on abolishing visa requirements for the citizens of Serbia.
During today’s Cabinet meeting deputy foreign minister Avet Adonts said on October 25, 2019 the government of Serbia adopted a unilateral decision to abolish visa requirements for the Armenian citizens holding ordinary passports. This decision came into force on November 2, 2019.
The Armenian government’s today’s decision will enter into force on the tenth day after its official publication.
Prime Minister Nikol Pashinyan attached importance to the adoption of this decision. “It’s a good decision, and I think that this trend of eliminating visa regime with different countries is a good reaction for our country”, the PM said.
In response the deputy FM said Armenia currently has a visa-free regime with 63 states, adding that in line with this the launch of talks on setting visa-free regime with the EU remains a priority for the Armenian foreign ministry.