Արմեն Սարգսյանն Իսրայելում այցելել է Technion տեխնոլոգիական ինստիտուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի Պետություն աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Technion տեխնոլոգիական ինստիտուտ, որը դասվում է աշխարհի առաջատար գիտական և տեխնոլոգիական հետազոտական հաստատությունների շարքը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այն Իսրայելի հնագույն բուհն է, աշխարհում միակ տեխնոլոգիական ինստիտուտը, որն ունի հարակից բժշկական դպրոց:
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ինստիտուտի ղեկավարության, այնուհետև՝ հանդիպել ուսանողության հետ: Ինստիտուտի նախագահ, պրոֆեսոր Ուրի Սիվան ասել է, որ մեծ պատիվ է հյուրընկալել Հայաստանի նախագահին և կրկնակի պատիվ՝ հյուրընկալել գիտնական-նախագահի:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ինքն առաջին անգամ այս համալսարան է այցելել դեռ անցյալ դարի 90-ականների սկզբին, երբ հետազոտություն էր անում աստղաֆիզիկայի և ձգողականության ոլորտում։«Այս համալսարանի նման համալսարանները կդառնան աշխարհի զարգացման հիմքը»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանի նախագահը նշել է, որ այսօր երիտասարդների մեծ մասը ցանկանում է ստարտափ ստեղծել, ունենալ նոր տեխնոլոգիաների ընկերություն:«Այս աշխարհը նոր ստարտափ է, և յուրաքանչյուր երիտասարդ ստեղծագործելու հնարավորություն ունի,- ասել է նախագահը։-Աշխարհը դառնում է մի վայր, որտեղ նորարարությունը և գաղափարն են կարևորվում։ Նույնիսկ մեծ ընկերությունները մեծ տեղ են հատկացնում նորարարությանը, ստարտափերին։ 21-րդ դարում նորարարությունները և նոր գաղափարներն են քաջալերվելու։ Սա նոր աշխարհ է, որը շատ արագ է փոփոխվում։ Մենք փոփոխության խաչմերուկում ենք։ Այդ փոփոխությունը տպավորիչ է և հետագայում ավելի դրամատիկ կլինի»։
Նախագահի խոսքով՝ այսօր մենք ապրում ենք նոր աշխարհում.«Մեզանից յուրաքանչյուրը փոխկապակցված է, ինչպես տարրական մասնիկները։ Մենք հաղորդակցվում ենք լույսի արագությամբ և սկսում ենք քվանտային առարկաների վարքագիծ դրսևորել։ Այսօր մենք բոլորս փոխկապակցված և շաղկապված ենք, գլոբալ ռիսկերը դառնում են քվանտային»։Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ասվածը վերաբերում է նաև քաղաքականությանը:«Եթե 100 տարի առաջ գիտնականները բացահայտեցին, որ բնությունը դասական չէ, այլ՝ քվանտային, այժմ ես փորձում եմ փոխանցել այն ուղերձը, որ մարդկային վարքագիծը ևս այսօր քվանտային է: Ուստի, գնալով ավելի ու ավելի դժվար է լինելու բացահայտել մարդկային վարքագիծը դասական ձևերով: Աշխարհը նույնպես գնալով դառնում է քվանտային: Մենք պետք է փոխենք մեր տրամաբանությունը՝ ինչպես ենք մենք ղեկավարում քաղաքականությունը, արտաքին հարաբերությունները, ինչպես ենք դիտարկում ապագան: Նոր աշխարհում շատ բաներ անկանխատեսելի են, և եթե մենք փոխենք մեր տրամաբանությունն ու փիլիսոփայությունը, հնարավոր կլինի շատ բաներ հասկանալ: Քվանտային աշխարհը գրավիչ է, քանի որ մեծ հեռանկարներ է բացում նոր տրամաբանություն գործի դնելու համար»:
Խոսելով արհեստական բանականության մասին և անդրադառնալովաշխարհի վրա նրա ազդեցությանը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ արհեստական բանականության զարգացման պայմաններում ևս ամենակարևոր էակը մնալու է մարդ արարածը:«Եթե մենք կորցնենք պարզ մարդկային զգացմունքները՝ սեր, հարգանք, ազնվություն, բարոյական արժեքները, ապա կստեղծենք դժոխք այս մոլորակի վրա: Ուստի բարոյականությունը մնալու է մարդկային ամենամեծ արժեքներից մեկը»,- նշել է նա:
Անդրադառնալով հայաստանյան համալսարանների հետ համագործակցությանը՝ նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքստում խոսել է նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության մասին:«Այն նպատակ ունի համախմբելու միջազգային մեծ ընկերությունների արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտներում, ինչպես նաև կամուրջներ ստեղծել հայտնի համալսարանների հետ: Ես կցանկանամ այս հաստատությունը ևս տեսնել մեր գործընկերների ցանկում»,-ասել է Հայաստանի նախագահը:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել և զրուցել է նաև Technion տեխնոլոգիական ինստիտուտում սովորող հայ ուսանողների հետ:

YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian visited the Technion – Israel Institute of Technologyon the sidelines of his working visit in Israel, the Presidential Office told Armenpress. The Technion is the oldest universityof Israel, the only technological institute in the world to have a medical school.
The Armenian President met with the teaching staff and students of the Institute. President of the Technion Uri Sivan said it’s a great honor to host the Armenian President and a double honor to host him as a scientist-president.
President Sarkissian thanked for the reception and stated that he first time visited this Institute in early 90s of the 20th century when he was conducting research on astrophysics and gravity field. “Institutes like this one will become the base for the world development”, Armen Sarkissian said.
He said today most of the youth wants to create a startup, have a company of new technologies. “This world is a new startup, and each young man has an opportunity to create”, he said. “The world is becoming a place where innovation and idea are the most important. Even the large companies pay a great importance to innovation and startups. In the 21st century innovations and new ideas will be encouraged. This is a new world that is changing quite rapidly. We are at the crossroad of change. This change is impressing and will be more dramatic in the future”.
The Armenian President continued his remarks, adding that “today we live in a new world”. “Each of us is mutually connected like the elements. We are communicating with the pace of light and start showing the behavior of quantum subjects. Today we all are mutually connected, the global risks are becoming quantum risks”, he said, adding that this also relates to politics. “If 100 years ago the scientists discovered that nature is not classical, but quantum, now I am trying to convey the message that the human behavior today is a quantum behavior”, he said. “We need to change our logic on how we manage politics, foreign relations and how we look at the future. In the new world many things are unpredictable, and if we change our logic and philosophy, it would be possible to understand many things. The quantum world is attractive as it opens new prospects to operate a new logic”.
Speaking about the artificial intelligence and its impact on the world, the Armenian President said in the conditions of artificial intelligence development the most important person will be the man. “If we lose the simple human feelings, such as love, respect, honesty, moral values, we will create a hell on this planet. Thus, morality will remain one of the greatest human values”, he said.
Touching upon the cooperation with the Armenian universities, the President introduced one of the presidential initiatives ATOM (Advanced Tomorrow) on science and technology development. “It aims at gathering major international companies in the field of artificial intelligence and math modelling, as well as creating bridges with the famous universities. I would like to see this institute as well in the list of our partners”, President Sarkissian said.