Արմեն Սարգսյանն Իսրայելում այցելել է Technion տեխնոլոգիական ինստիտուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի Պետություն աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Technion տեխնոլոգիական ինստիտուտ, որը դասվում է աշխարհի առաջատար գիտական և տեխնոլոգիական հետազոտական հաստատությունների շարքը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այն Իսրայելի հնագույն բուհն է, աշխարհում միակ տեխնոլոգիական ինստիտուտը, որն ունի հարակից բժշկական դպրոց:
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ինստիտուտի ղեկավարության, այնուհետև՝ հանդիպել ուսանողության հետ: Ինստիտուտի նախագահ, պրոֆեսոր Ուրի Սիվան ասել է, որ մեծ պատիվ է հյուրընկալել Հայաստանի նախագահին և կրկնակի պատիվ՝ հյուրընկալել գիտնական-նախագահի:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ինքն առաջին անգամ այս համալսարան է այցելել դեռ անցյալ դարի 90-ականների սկզբին, երբ հետազոտություն էր անում աստղաֆիզիկայի և ձգողականության ոլորտում։«Այս համալսարանի նման համալսարանները կդառնան աշխարհի զարգացման հիմքը»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանի նախագահը նշել է, որ այսօր երիտասարդների մեծ մասը ցանկանում է ստարտափ ստեղծել, ունենալ նոր տեխնոլոգիաների ընկերություն:«Այս աշխարհը նոր ստարտափ է, և յուրաքանչյուր երիտասարդ ստեղծագործելու հնարավորություն ունի,- ասել է նախագահը։-Աշխարհը դառնում է մի վայր, որտեղ նորարարությունը և գաղափարն են կարևորվում։ Նույնիսկ մեծ ընկերությունները մեծ տեղ են հատկացնում նորարարությանը, ստարտափերին։ 21-րդ դարում նորարարությունները և նոր գաղափարներն են քաջալերվելու։ Սա նոր աշխարհ է, որը շատ արագ է փոփոխվում։ Մենք փոփոխության խաչմերուկում ենք։ Այդ փոփոխությունը տպավորիչ է և հետագայում ավելի դրամատիկ կլինի»։
Նախագահի խոսքով՝ այսօր մենք ապրում ենք նոր աշխարհում.«Մեզանից յուրաքանչյուրը փոխկապակցված է, ինչպես տարրական մասնիկները։ Մենք հաղորդակցվում ենք լույսի արագությամբ և սկսում ենք քվանտային առարկաների վարքագիծ դրսևորել։ Այսօր մենք բոլորս փոխկապակցված և շաղկապված ենք, գլոբալ ռիսկերը դառնում են քվանտային»։Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ասվածը վերաբերում է նաև քաղաքականությանը:«Եթե 100 տարի առաջ գիտնականները բացահայտեցին, որ բնությունը դասական չէ, այլ՝ քվանտային, այժմ ես փորձում եմ փոխանցել այն ուղերձը, որ մարդկային վարքագիծը ևս այսօր քվանտային է: Ուստի, գնալով ավելի ու ավելի դժվար է լինելու բացահայտել մարդկային վարքագիծը դասական ձևերով: Աշխարհը նույնպես գնալով դառնում է քվանտային: Մենք պետք է փոխենք մեր տրամաբանությունը՝ ինչպես ենք մենք ղեկավարում քաղաքականությունը, արտաքին հարաբերությունները, ինչպես ենք դիտարկում ապագան: Նոր աշխարհում շատ բաներ անկանխատեսելի են, և եթե մենք փոխենք մեր տրամաբանությունն ու փիլիսոփայությունը, հնարավոր կլինի շատ բաներ հասկանալ: Քվանտային աշխարհը գրավիչ է, քանի որ մեծ հեռանկարներ է բացում նոր տրամաբանություն գործի դնելու համար»:
Խոսելով արհեստական բանականության մասին և անդրադառնալովաշխարհի վրա նրա ազդեցությանը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ արհեստական բանականության զարգացման պայմաններում ևս ամենակարևոր էակը մնալու է մարդ արարածը:«Եթե մենք կորցնենք պարզ մարդկային զգացմունքները՝ սեր, հարգանք, ազնվություն, բարոյական արժեքները, ապա կստեղծենք դժոխք այս մոլորակի վրա: Ուստի բարոյականությունը մնալու է մարդկային ամենամեծ արժեքներից մեկը»,- նշել է նա:
Անդրադառնալով հայաստանյան համալսարանների հետ համագործակցությանը՝ նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքստում խոսել է նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության մասին:«Այն նպատակ ունի համախմբելու միջազգային մեծ ընկերությունների արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտներում, ինչպես նաև կամուրջներ ստեղծել հայտնի համալսարանների հետ: Ես կցանկանամ այս հաստատությունը ևս տեսնել մեր գործընկերների ցանկում»,-ասել է Հայաստանի նախագահը:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել և զրուցել է նաև Technion տեխնոլոգիական ինստիտուտում սովորող հայ ուսանողների հետ:

В Израиле Армен Саркисян посетил технологический институт Technion
В рамках своего рабочего визита в Государство Израиль президент Республики Армения Армен Саркисян посетил технологический институт Technion, который является одним из ведущих научно-технических исследовательских институтовв мире. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, это старейший вуз в Израиле, единственный в мире технологический институт, при котором есть медицинская школа.
Президент Саркисян провел встречу с руководством института, а затем - со студентами. Президент института, профессор Ури Шива сказал, что это большая честь принять президента Армении и двойная честь - президента-ученого.
Выразив благодарность за гостеприимство, президент Саркисян отметил, что впервые посетил этот университет еще в начале 1990-х годов прошлого века, когда занимался исследованиями в области астрофизики и гравитации. «Такие университеты станут основой для развития мира», - сказал Армен Саркисян.
Президент Армении отметил, что большинство молодых людей сегодня хотят создать стартапы, новую технологическую компанию. «Этот мир –это новыйстартап, и каждый молодой человек имеет возможность творить. Мир становится местом, где значение имеют инновации и идеи. Даже крупные компании уделяют большое внимание инновациям и стартапам. В 21 веке будут поощряться инновации и новые идеи. Это новый мир, который быстро меняется. Мы находимся на перекрестке перемен. Это изменение впечатляет и будет более драматичным в будущем», - сказал президент.
По словам президента, сегодня мы живем в новом мире. «Каждый из нас взаимосвязан, как элементарные частицы. Мы общаемся со скоростью света и начинаем вести себя как квантовые объекты. Сегодня мы все взаимосвязаны, и глобальные риски становятся квантовыми».
Президент Саргсян отметил, что это относится и к политике. «Если 100 лет назад ученые обнаружили, что природа вовсе не классическая, а квантовая, и сейчас я пытаюсь донести до людей мысль, что человеческое поведение все еще остается квантовым. Поэтому становится все труднее вывить поведение человека классическими способами. Мир также становится квантовым. Нам нужно изменить нашу логику того, как мы управляем политикой, международными отношениями, как мы смотрим в будущее. В новом мире многие вещи непредсказуемы, и если мы изменим нашу логику и философию, мы сможем понять многие вещи. Квантовый мир привлекателен, потому что он открывает большие перспективы для применения новой логики».
Говоря об искусственном интеллекте и его влиянии на мир, президент Саркисян сказал, что в условиях развития искусственного интеллекта человек станет самым важным существом. «Если мы потеряем простые человеческие чувства - любовь, уважение, честность, моральные ценности,то мы создадим ад на этой планете. Поэтому мораль останется одной из величайших человеческих ценностей», - сказал он.
Говоря о сотрудничестве с армянскими университетами, президент Саргсян рассказал обпрезидентской инициативе ATOM (AdvancedTomorrow). «Проект призван объединить крупные компании международных компаний в области искусственного интеллекта и математического моделирования, а также навести мосты с известными университетами. Я также хотел бы видеть этотауз в списке наших партнеров», - сказал президент Армении.
Президент Саркисян также встретился с армянскими студентами, обучающимися в технологическом институте Technion.