Թեհրանն ավարտել է վրեժխնդրությունը Սոլեյմանիի համար. ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ավարտելէ վրեժխնդրությունը գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության համար եւ նոր ռազմական գործողություններ չի ձեռնարկի ԱՄՆ-ի կողմից ագրեսիայի բացակայության դեպքում: Այդ մասին հայտարարելէ ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Մաջիդ Թահթ Ռավանչին՝ պատասխանելով ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ելույթին Թեհրանի արձագանքի վերաբերյալ՝ ՏԱՍՍ-ի հարցին, տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը:
«Մեր բոլոր գործողությունները համաչափ էին Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությանը: Դրանք ավարտված են: Եթե ԱՄՆ-ն այլեւս ռազմական գործողություններ չձեռնարկի Իրանի նկատմամբ, մեր կողմից մենք նույնպես չենք ձեռնարկի նման գործողություններ»,- ընդգծելէ նա:
Մինչ այդ Մաջիդ Թահթ Ռավանչին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին եւ Անվտագության խորհրդինէ հղել երրորդ նամակը Մերձավոր Արեւելքում ճգնաժամի սրման պահից ի վեր: Ուղերձում Իսլամական Հանրապետությունն իրազեկումէ իրականացված գրոհի մասին եւ հավաստում, որ «հակամարտության էսկալացիա չի փնտրում»:

YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. Iran has completed its revenge for the killing of General Qassem Soleimani and won’t take any new military steps if there is no US aggression, Iranian Permanent Representative to the United Nations Majid Takht-Ravanchi has said, TASS reported.
“Our action was proportionate to the assassination of Qassem Soleimani. Our action was completed. So if the Americans do not act militarily against Iran, as far as Iran is concerned we are not going to act in return”, Majid Takht-Ravanchi said answering a TASS question on Tehran’s reaction to US President Donald Trump’s statement.
US President Donald Trump addressed the nation at the White House on Wednesday saying that the US was ready to embrace peace with Iran and was hoping that Tehran would live in harmony with all states around the world. At the same time, Trump announced that new "punishing sanctions" would be imposed on Iran.