Շվեդիայում միգրանտներին կբնակեցնեն թոշակառուների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայում թոշակառուների հետ երիտասարդ միգրանտների են բնակեցնելու օտարերկրացիների ինտեգրացման ծրագրի շրջանակում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Deutsche Welle-ն:
SՊllBo նախագծի հեղինակները հայտարարում են, որ դա կօգնի տարեց մարդկանց՝ ձերբազատվելու մենակության զգացումից, իսկ միգրանտներին՝ ընտելանալ նոր երկրին: Ծրագիրն անցկացվելու Է Հելսինգբորգ շվեդական քաղաքի հատուկ հանրակացարաններում: 31 բնակարան կհատկացնեն թոշակառուներին, եւս 20-ը՝ 18-ից մինչեւ 25 տարեկան միգրանտներին: Բնակարանների կեսը նախատեսված Է այն եկվորների համար, որոնք ապրում են երեխաների հետ:
«Տարաբնակեցման այս եղանակն աշխարհի ոչ մի երկրում դեռ չի կիրարկվել»,-ընդգծում են նախագծի ստեղծողները: Նրանք նշում են, որ հաճախ միգրանտները Շվեդիայում նույնիսկ չեն շփվում տեղի չափահաս ու տարեց բնակիչների հետ: Համարվում Է, որ համատեղ կեցությունը եկվորներին կօգնի ավելի լավ հասկանալ Շվեդիայի հասարակությանը:-0-/56/ 15.38

К шведским пенсионерам подселят мигрантов
К пенсионерам Швеции будут подселять молодых мигрантов в рамках программы интеграции иностранцев. Об этом сообщает Deutsche Welle.
Авторы проекта SällBo заявляют, что он поможет пожилым людям избавиться от чувства одиночества, а мигрантам — привыкнуть к новой стране. Программа будет проходить в шведском городе Хельсингборг в специальных общежитиях. 31 квартиру выделят для пенсионеров, еще 20 — для мигрантов возрастом от 18 до 25 лет. Половина квартир предназначена для приезжих, которые живут с детьми,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
«Подобный способ расселения еще не практиковался ни в одной стране мира», — подчеркивают создатели проекта. Они отмечают, что часто мигранты в Швеции даже не контактируют с взрослыми и пожилыми местными жителями. Считается, что совместное проживание поможет приезжим лучше понимать шведское общество.