First Armenian cross-stone installed in Japan
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Peace cross-stone (Armenian: khachkar) was installed in the territory of Japan’s International Christian University on December 22 at the initiative of the Embassy of Armenia to Japan, on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. As “Armenpress” was informed by the Department of Press, Information and Public Relations of Armenia Foreign Ministry, the cross stone opening ceremony was attended by representatives of social and cultural structures, lecturers of the university, students, representatives of the Armenian community. Armenia Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Japan H.E. Mr. Grant R. Pogosyan, President of the International Christian University Junko Hibiya and Chair of the university’s Board of Trustees Kakutaro Kitashiro gave speeches during the opening ceremony.
They particularly emphasized in their speeches that the erection of the first Armenian cross-stone in Japan is symbolic and significant, taking into account that it was being realized by a country which was the first to adopt Christianity as the state religion. It was also noted that the erection of the peace cross-stone is the testimony of continuity and strengthening of the Armenian-Japanese relations.