Հայաստանի պայքարը հողի և ինքնության համար Կովկասում․ Deutsche Welle-ն իր ֆիլմում ներկայացրել է Հայաստանի պատմությունն ու ԼՂ հակամարտությունը
Deutsche Welle-ն հրապարակել է «Հայաստանի պայքարը հողի և ինքնության համար Կովկասում» վերտառությամբ վավերագրական ֆիլմ, որում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի պատմությանն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վավերագրական ֆիլմում ներկայացվել են թեմայի վերաբերյալ որոշ փորձագետների և պաշտոնյաների կարծիքներ։
Վավերագրական ֆիլմում իրենց մասնակցությունն են ունեցել Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն, ԵԱՀԿ խմբի ֆրանսիացի նախկին համանախագահ Ժակ Ֆորը, Րաբբի Ավիդան Ֆրիդմանը, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը, պատմաբան Կլեր Մուրադյանը, լրագրող Տիգրան Եղավյանը և քաղաքագետ Կայծ Մինասյանը։
«Հայաստան, լեռնային տարածք՝ Կովկասի սրտում։ Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որ մեր թվարկության 301 թվականին քրիստոնեությունն ընդունել է որպես պաշտոնական կրոն»,-այս տողերով է հեղինակը սկսում ֆիլմը։
Այն պատմում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմության մասին, այն մասին, թե ինչպես է երկրամասը հայտնվել Ադրբեջանի կազմում։
Ֆիլմում մանրամասն ներկայացված է, որ 2020-2023 թվականների ընթացքում Ադրբեջանը ռազմական գործողությունների, էթնիկ զտումների ու զենքի սպառնալիքների միջոցով տեղաբնիկ ժողովրդին՝ հազարամյակներով իրենց հայրենի Լեռնային Ղարաբաղում ապրած հայ ժողովրդին, ստիպել է հեռանալ հայրենի բնօրրանից։
Ֆիլմում իրենց մասնակցությունն ունեցած անձինք ներկայացրել են Հայաստանի պատմությունը, մշակութային հզոր ժառանգությունը տարածաշրջանում և դարերի ընթացքում Հարավային Կովկասում մղած պայքարը։
Ֆիլմի հեղինակը նշել է․ «Հայաստանը պարտվել է պատերազմում, և Ադրբեջանի հետ խաղաղություն չի երևում, ուստի պետք է վերանայի իր պաշտպանությունը: Ռուսները դավաճանել են նրանց։ Ամերիկան հույսը դնում է Թուրքիայի վրա, իսկ Եվրոպան օգտագործում է Բաքվի գազը»։

Deutsche Welle releases documentary on Armenia’s history and Nagorno-Karabakh conflict
Deutsche Welle has released a documentary titled Armenia’s Struggle for Land and Identity in the Caucasus, exploring Armenia’s history and the Nagorno-Karabakh conflict. The film presents the perspectives of various experts and officials on the topic.
Among those featured in the documentary are Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani, French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies, Member of the European Parliament Nathalie Loiseau, former French Co-Chair of the OSCE Minsk Group Jacques Faure, Rabbi Avidan Friedman, Richard Giragosian, Founding Director of the Regional Studies Center, historian Clare Muradyan, journalist Tigran Yeghavian, and political scientist Kaits Minasyan.
“Armenia, a mountainous region in the heart of the Caucasus. Armenia was the first country in the world to adopt Christianity as its official religion in 301 AD,” the author starts the film with these lines.
The documentary also examines the Nagorno-Karabakh conflict and how the region became part of Azerbaijan. It details how, between 2020 and 2023, Azerbaijan used military operations, ethnic cleansing, and threats of force to the indigenous Armenian population, who had lived in Nagorno-Karabakh for millennia to leave their homeland.
The experts featured in the film discuss Armenia’s history, its rich cultural heritage in the region, and its centuries-old struggle in the South Caucasus.
The filmmaker notes: “Armenia has lost the war, and there is no peace in sight with Azerbaijan, so it will have to reconsider its defense. The Russians have betrayed them. America relies on Turkey, and Europe uses Baku’s gas.”