Ճապոնիայում տեղադրվել է հայկական առաջին խաչքարը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ Ճապոնիայի Միջազգային քրիստոնեական համալսարանի տարածքում դեկտեմբերի 22-ին տեղադրել է Խաղաղության խաչքար։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, խաչքարի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան Հրանտ Պողոսյանը, Միջազգային քրիստոնեական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կակուտարո Կիտաշիրոն և համալսարանի ռեկտոր Ջունկո Հիբիյան, ներկա են եղել Ճապոնիայի հասարակական ու մշակութային կառույցների ներկայացուցիչներ, համալսարանների դասախոսներ, ուսանողներ, հայ համայնքի անդամներ։
Ելույթներում, մասնավորապես, նշվել է, որ Ճապոնիայում հայկական առաջին խաչքարի տեղադրումը կարևոր և խորհրդանշական քայլ է, հաշվի առնելով, որ այն իրականացվել է քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած երկրի կողմից և խաղաղության ու բարեկամության պատգամ է հանդիսանում ժողովուրդներին և գալիք սերունդներին։ Նշվել է նաև, որ խաղաղության խաչքարի տեղադրումը հայ-ճապոնական բարեկամության շարունակության և ամրապնդման վկայությունն է։

YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Peace cross-stone (Armenian: khachkar) was installed in the territory of Japan’s International Christian University on December 22 at the initiative of the Embassy of Armenia to Japan, on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. As “Armenpress” was informed by the Department of Press, Information and Public Relations of Armenia Foreign Ministry, the cross stone opening ceremony was attended by representatives of social and cultural structures, lecturers of the university, students, representatives of the Armenian community. Armenia Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Japan H.E. Mr. Grant R. Pogosyan, President of the International Christian University Junko Hibiya and Chair of the university’s Board of Trustees Kakutaro Kitashiro gave speeches during the opening ceremony.
They particularly emphasized in their speeches that the erection of the first Armenian cross-stone in Japan is symbolic and significant, taking into account that it was being realized by a country which was the first to adopt Christianity as the state religion. It was also noted that the erection of the peace cross-stone is the testimony of continuity and strengthening of the Armenian-Japanese relations.