Nothing has been conceded – Pashinyan on draft peace deal with Azerbaijan
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan has assured that Armenia has not conceded anything in the draft peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
In response to a question from “Civil Contract” faction deputy Sisak Gabrielyan about whether the text of the draft peace agreement contains even one percent of a threat to the Republic of Armenia or whether anything is being conceded, Pashinyan replied that it depends on the criteria.
“If we consider the issue from the perspective of historical Armenia, we could say that it is a concession or a capitulation, or we could call it any other name. However, if we are talking about the sovereign territory of the Republic of Armenia, meaning the Republic of Armenia itself, nothing has been conceded. Moreover, not just from the perspective of the peace agreement, but in general,” the Prime Minister said.