Այս տարի ճանապարհորդների թիվն ամբողջ աշխարհում գերազանցել Է 1 միլիարդը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականի առաջին ինն ամսվա ընթացքում միջազգային տուրիստական ժամանումների թվաքանակը տարեկան արտահայտությամբ ավելացել Է չորս տոկոսով, սեկտորի դինամիկան առաջվա պես գերազանցում Է համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան (ՌՏՕԱ): Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) տվյալներով՝ 2019 թվականի հունվար-սեպտեմբերին աշխարհում գրանցվել Է 1,1 մլրդ միջազգային տուրիստական ժամանում:
Դա 43 միլիոնով ավելի Է, քան անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանում: Փորձագետները ճշտում են, որ գլոբալ տնտեսական անկումը, աշխարհաքաղաքական լարվածությունը եւ Brexit-ի շուրջ ստեղծված երկարատեւ անորոշությունը ճնշում են գործադրել միջազգային զբոսաշրջության վրա: Արդյունքում, ամառային լարված տարեշրջանի (հուլիս-սեպտեմբեր) ընթացքում այն ցուցաբերել Է աճի ավելի չափավոր տեմպեր: Դրա հետ մեկտեղ զբոսաշրջությունը եկամուտներով երրորդ արտահանական ճյուղն Է աշխարհում: 2018 թվականի դրությամբ սեկտորի եկամուտները գնահատվում են 1,7 տրլն ԱՄՆ-ի դոլար: Այդ ցուցանիշով ինդուստրիան զիջում Է միայն նավթի-գազի ու քիմիական արդյունաբերությանը: Միջազգային զբոսաշրջությանը բաժին Է ընկնում ծառայությունների համաշխարհային արտահանման 29 տոկոսը եւ ընդհանուր արտահանման յոթ տոկոսը: Առանձին տարածաշրջաններում այդ հարաբերակցությունները գերազանցում են համաշխարհային միջինը, հատկապես Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայում, որտեղ զբոսաշրջությունը կազմում Է ծառայությունների համաշխարհային արտահանման ավելի քան 50 տոկոսը եւ ընդհանուր արտահանման մոտավորապես ինը տոկոսը: Ամենաբարձր աճն արձանագրել են Ավստրալիան (+9 տոկոս), Ճապոնիան (+8 տոկոս) եւ Իտալիան (+7 տոկոս) այն դեպքում, երբ Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան եւ Միացյալ Նահանգները նվազում են գրանցել: Միջերկրածովյան ուղղությունները եկամուտների տեսակետից ամենաուժեղներից մեկն են եղել ինչպես Եվրոպայում, այնպես Էլ Մերձավոր Արեւելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջաններում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число путешественников во всем мире превысило миллиард в этом году
За девять месяцев 2019 года количество международных туристических прибытий увеличилось в годовом выражении на четыре процента, динамика сектора по-прежнему опережает темпы роста мировой экономики, сообщает АТОР.
По данным Всемирной туристской организации (UNWTO), в январе-сентябре 2019 года в мире зафиксировано 1,1 миллиарда международных туристских прибытий. Это на 43 миллиона больше, чем за тот же период прошлого года.
Правда, эксперты уточняют, что глобальный экономический спад, геополитическая напряженность и длительная неопределенность вокруг Brexit оказывали давление на международный туризм. В итоге в ходе летнего пикового сезона (июль-сентябрь) он показал более умеренные темпы роста, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
При этом, туризм — третья по доходам экспортная отрасль в мире. По состоянию на 2018 год доходы сектора оцениваются в 1,7 триллиона долларов США. По этому показателю индустрия уступает только нефтегазовой и химической промышленности.
На долю международного туризма приходится 29 процентов мирового экспорта услуг и семь процентов общего экспорта. В некоторых регионах эти пропорции превышают среднемировые, особенно на Ближнем Востоке и в Африке, где туризм составляет более 50 процентов экспорта услуг и около девяти процентов экспорта в целом.
Самый высокий рост показали Австралия (+9 процентов), Япония (+8 процентов) и Италия (+7 процентов), в то время как Китай, Великобритания и Соединенные Штаты зафиксировали снижение. Средиземноморские направления были одними из самых сильных с точки зрения доходов как в Европе, так и в регионе Ближнего Востока и Северной Африки.