Մոսկվան եւ Բաքուն փոխզիջման հնարավորություն են տեսնում ԼՂ կարգավորման հարցում. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում փոխզիջում գտնելու հնարավորություն կա: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, դեկտեմբերի 3-ին Բաքվում հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք ունենք ըմբռնում, որ գոյություն ունեն փոխզիջման հասնելու հնարավորություններ: Գործը դյուրին չԷ: Այդ հակամարտությունը առավել երկարատեւներից մեկն Է ԱՊՀ տարածքում»,-նշել Է ՌԴ ԱԳ նախարարը: «Այսօրվա եւ երեկվա շփումները մեզ թույլ տվեցին ավելի լավ հասկանալ՝ ինչպես ջանալ առաջ շարժվել: Հուսով եմ, որ արդյունքներ կլինեն»,-ասել է Լավրովը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը դեկտեմբերի 2-ին Լավրովի հետ կայացած հանդիպմանը հայտարարել Է, որ ադրբեջանական կողմն առաջընթաց չի տեսնում Լեռնային Ղանրաբաղի շուրջ իրադրության կարգավորման հարցում, բայց ակնկալում Է, որ Ռուսաստանը կշարունակի ակտիվորեն մասնակցել հակամարտության լուծմանը:

Russia and Azerbaijan see chance for compromise in NK conflict settlement, says Lavrov
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Russia and Azerbaijan believe that an opportunity for finding compromise exists in the Nagorno Karabakh conflict settlement issue, Russian FM Sergey Lavrov said on December 3 in Baku during a joint press conference with his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov, according to TASS.
“We have an understanding that there are opportunities for reaching compromise. This isn’t easy work. This conflict is one of the most protracted ones in CIS territory,” Lavrov said. “The talks of today and yesterday allowed us to better understand how to try to move forward. I hope there will be results,” the Russian FM said.
On December 2, Azerbaijani President Ilham Aliyev said during a meeting with Lavrov that Azerbaijan doesn’t see progress in the NK conflict settlement issue. Aliyev said they expect Russia to continue actively participating in resolving the conflict.