ԵՄ-ն ամբողջովին աջակցում է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունն ամբողջովին աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի 2-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշեց Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դևինը:
«Մենք միշտ հակամարտությունների խաղաղ լուծման կողմնակից ենք, մեր կարծիքով՝ ռազմական լուծումներ չկան, կան միայն ռազմական դեմագոգիաներ: Կոնկրետ այս հակամարտության հարցում, որպես Եվրոպական միություն, մենք հակամարտության կողմ չենք, բայց ամբողջովին աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: Նրանցից մեկը ԵՄ անդամ պետությունից է»,- ասաց Դևինը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունը շատ բարձր է գնահատում ԵՄ մոտեցումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ:

ЕС полностью поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Европейский союз полностью поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции по случаю двухлетия подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС заявил заместитель управляющего директора по Европе, Центральной Азии, Восточному партнерству, России, региональному сотрудничеству и ОБСЕ в Европейской службе внешних связей Люк Девин.
«Мы всегда за мирное разрешение конфликтов. По нашему мнению, военных решений нет, есть только военные демагогии. Как Европейский союз в этом конкретном вопросе мы не являемся стороной в урегулировании конфликта, но мы полностью поддерживаем усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Один из них страна-член ЕС», - сказал Девин.
Заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц отметил, что правительство Армении высоко ценит подход ЕС к урегулированию нагорно-карабахского конфликта.