ԵՄ-ն ամբողջովին աջակցում է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունն ամբողջովին աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի 2-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշեց Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դևինը:
«Մենք միշտ հակամարտությունների խաղաղ լուծման կողմնակից ենք, մեր կարծիքով՝ ռազմական լուծումներ չկան, կան միայն ռազմական դեմագոգիաներ: Կոնկրետ այս հակամարտության հարցում, որպես Եվրոպական միություն, մենք հակամարտության կողմ չենք, բայց ամբողջովին աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: Նրանցից մեկը ԵՄ անդամ պետությունից է»,- ասաց Դևինը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունը շատ բարձր է գնահատում ԵՄ մոտեցումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ:

YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. The EU fully support the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ efforts aimed at the settlement of Nagorno Karabakh conflict, ARMENPRESS reports Deputy Managing Director for Europe and Central Asia of the European External Action Service Luke Devine said during a press conference dedicated to the 2nd anniversary of the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the EU.
“We always support peaceful settlements of conflicts. We think there are no military solutions, but there are only military demagogies”, he said, adding that they fully support the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs, one of which is an EU member state.
Deputy foreign minister of Armenia Avet Adonts mentioned that the Government of Armenia highly appreciates the position of the EU on NK conflict settlement.