Tesla-ն Կալիֆոռնիայում ներկայացրել Է իր Сybertruck առաջին Էլեկտրապիկապը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Tesla ընկերությունը նոյեմբերի 21-ին Լոս Անջելեսում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) առաջին անգամ ցուցադրել Է Сybertruck Էլեկտրամոբիլը: Շնորհանդեսը հեռարձակել են ընկերության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավտոմոբիլի փորձնական նմուշը ցուցադրել են բեմից: Ինչպես հայտնել Է Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասքը, Сybertruck-ի թափքը եւ լուսամուտներն աչքի են ընկնում առանձնահատուկ ամրությամբ: Մուրճով դռանը հասցված հարվածները տեսանելի հետքեր չեն թողել դրա վրա: Ձեռնարկիչը հավաստիացրել Է, որ երեսվածքը գնդականթափանց Է:
Ինչպես հայտնել Է Մասքը, Էլեկտրամոբիլը՝ կախված շարժիչի հզորությունից եւ հաղորդակից, մատչելի Է երեք տիպի լրակազմով: Դրանցից առավել կատարյալով այն կարող Է առանց լրալիցքավորման անցնել ավելի քան 800 կիլոմետր, ինչպես նաեւ 2,9 վայրկյանում զարգացնել ավելի քան 96 կիլոմետր/ժամ արագություն: Сybertruck-ի բեռնախցիկի ծավալը կազմում Է շուրջ 2,8 հազար լիտր:
Tesla-ի ղեկավարի խոսքով՝ ամենահասարակ լրակազմով Էլեկտրամոբիլը կարժենա սկսած 40 հազար դոլարից: Ավտոմեքենաներն արդեն մատչելի են պատվերի համար: Դրանք ունեն ավտոպիլոտի գործառույթ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Tesla представила в Калифорнии свой первый электропикап Сybertruck
Американская компания Tesla впервые продемонстрировала в четверг в Лос-Анджелесе (штат Калифорния) электропикап Сybertruck. Презентацию транслировали на сайте компании.
Опытный образец автомобиля показали со сцены. Как сообщил глава Tesla Илон Маск, кузов и окна Сybertruck отличаются особой прочностью. Удары молотом по двери не оставили на ней видимых следов. Предприниматель заверил, что обшивка является пуленепробиваемой,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщил Маск, электрокар в зависимости от мощности двигателя и привода доступен в трех типах комплектации. В наиболее совершенной из них он может проехать без подзарядки свыше 800 км, а также за 2,9 секунды развить скорость свыше 96 км/ч. Объем багажника Сybertruck составляет около 2,8 тыс. л.
По словам главы Tesla, в самой простой комплектации электропикап будет стоить от $40 тыс. Машины уже доступны для заказа. В них поддерживается функция автопилота.