ԱՄՆ-ի հետազոտողները ՄԻԱՎ-ի նոր հիմնամանրԷ են հայտնաբերել. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի հետազոտողները 19 տարվա ընթացքում առաջին անգամ հայտնաբերել են մարդու իմունային անբավարարության վիրուսի (ՄԻԱՎ) նոր հիմնամանրԷ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 6-ին հայտնել Է The Wall Street Journal թերթը:
Հետազոտությունն անցկացրել են Abbott Laboratories ամերիկյան դեղագործական ընկերության աշխատակիցները, որը մշակում Է ախտորոշման տարբեր եղանակներ: Ինչպես պարզել են գիտնականները, նշված ՄԻԱՎ հիմնամանրԷով վարակվել են Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության երեք բնակիչներ:
Դրանից առաջ վերջին անգամ ՄԻԱՎ-ի այդ նոր հիմնամանրԷն հայտնաբերվել Էր 2000 թվականին: Հրատարակության՝ լրագրողների կողմից հարցված մասնագետների կարծիքով, նոր հիմնամանրԷի հայտնաբերումը հազիվ թե թույլ տա կարճաժամկետ հեռանկարում կատարելագործել ՄԻԱՎ-ի ախտորոշման կամ բուժման մեթոդները: Դրա հետ մեկտեղ բացահայտումը կարող Է ուսումնասիրողներին օգնել ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես Է վիրուսը Էվոլյուցիայի ենթարկվել եւ տարածվել: Ապագայում դա կարող Է մասնագետներին մոտեցնել ՄԻԱՎ-ի արդյունավետ եւ հասանելի պատվաստանյութի ստեղծմանը:
Այդպիսի պատրաստուկ ստեղծելու փորձերը ձեռնարկվում են ընդհանուր առմամբ մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում: 2018 թվականի մայիսին ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի գծով միացյալ ծրագրի (ՅՈւԷՅԴՍ) ներկայացուցիչներն արձանագրել են, որ նման պատվաստանյութի մշակումը լուրջ հաջողություն կլիներ մահացու վիրուսի դեմ պայքարի գործում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: исследователи в США выявили новый штамм ВИЧ
Американские исследователи впервые за 19 лет выявили новый штамм вируса иммунодефицита человека (ВИЧ). Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду газета The Wall Street Journal.
Исследования провели сотрудники американской фармацевтической компании Abbott Laboratories, которая разрабатывает различные средства диагностики. Как выяснили ученые, указанным штаммом ВИЧ были заражены три жителя Демократической Республики Конго. В последний раз до этого новый штамм ВИЧ был выявлен в 2000 году.
По мнению опрошенных журналистами издания специалистов, выявление нового штамма вряд ли позволит в краткосрочной перспективе усовершенствовать методы диагностики или лечения ВИЧ. Вместе с тем открытие может помочь исследователям лучше понять, как эволюционировал и распространялся вирус. В будущем это может приблизить специалистов к созданию эффективной и доступной вакцины от ВИЧ.
Попытки создать такой препарат предпринимают в целом ряде стран, в том числе в России. В мае 2018 года представители Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИД (ЮНЭЙДС) констатировали, что разработка такой вакцины стала бы серьезным успехом в борьбе со смертельно опасным вирусом.