Հայաստանի հասարակության 92 տոկոսը դրական է գնահատում ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները. Զոհրաբ Մնացականյան
Հայաստանի հասարակության 92 տոկոսը դրական է գնահատում ԵՄ-ի հետ
հարաբերությունները. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միության հետ մեր հարաբերություններում կարևորագույն դեր ունեցավ ողջամտության զգացումը, որը գերակայեց և հանգեցրեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, այս մասին իր ելույթում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված «ԱլԳ նոր քաղաքական տեսլականը» խորագրով նախարարական հանդիպմանը և պատասխանել է հարցերին:
«Ես հետադարձ հայացք եմ գցում Արևելյան գործընկերության ռազմավարական կարևորությանը, անցած տասը տարիներին, վերհիշում` թե ինչպես այդ գաղափարն առաջացավ, ինչի մասին կարելի է քննարկել և  խորհրդակցել մեր լեհ և շվեդ ընկերների հետ: Բայց հետ հայացք գցելով այս տասը տարիներին, դիտարկելով ներկա փուլը և հետագա տասը տարիները` կարծում եմ, որ դրա ռազմավարական կարևորությունը դժվար է գերագնահատել: Հիշեք 30  տարի առաջ, ուղիղ 30 տարի առաջ՝ Բեռլինի պատի փլուզումը, ազատության հաղթանակը, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների գաղափարախոսության գերակայությունը. այս ամենը նշանակություն ունեն նաև այսօր: Աշխարհի ռազմավարական դասավորվածությունը շատ տարբեր էր նրանից, ինչ մենք ունենք այսօր:  Կարծում եմ, տերմինաբանության առումով նույնպես առկա է իներցիա, թե ինչպես ենք մենք տեսնում Եվրոպան, Եվրամիությունը, ինչպիսին մենք գիտեինք այն 90-ականներին և ինչ ունենք այսօր: Ես պնդում եմ, որ Արևելյան գործընկերությունը հարևանություն չէ, այլ այն Եվրոպայի արևելյան հատվածն է: Եվ հենց դրանում է կայանում Արևելյան գործընկերության կարևորությունը: Այն Եվրոպայի արևելքը չէ, այլ ընկած է Եվրոպական Միության արևելքում, իսկ Եվրոպական Միությունն ամբողջ Եվրոպան չէ:
Մյուս կարևորագույն մարտահրավերն արժեքների, ընդհանուր արժեքների պահպանումն է: Մենք պետք է ընդունենք, որ առկա է մեր ընդհանուր արժեքների արժեզրկում: Այո, ես ներկայացնում եմ մի երկիր, որտեղ մեծ իրադարձություն է տեղի ունեցել՝ անցյալ տարվա թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը: Դա հնարավոր եղավ ընդհանուր արժեքներին հավատարիմ լինելու շնորհիվ: Այս 28 տարիների ընթացքում՝ սկսած Հայաստանի անկախությունից, մենք հայտարարել ենք դրա մասին: Եղել են բազմաթիվ սայթաքումներ, մենք անցել ենք բազում դժվարությունների, ողբերգության միջով, սակայն հնարավոր եղավ իրականացնել նմանօրինակ հեղափոխություն, որովհետև ձևավորվել էր համապատասխան հիմք, և եվրոպական մոդելը, եվրոպական ընդհանուր արժեքներն ընկած էին դրա առանցքում: Աստիճանաբար ձևավորվել էր մի սերունդ, որը ունակ եղավ դուրս գալու և իրականացնելու այդ հեղափոխությունը:
Սակայն ընդհանուր արժեքներն ենթարկվում են մեծ ճշնման և ոչ միայն Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: Այն, ինչ վերաբերում է ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, մեր հաշվետվողականությանը ժողովրդի առջև. դրանք շատ նպաստավոր են հակամարտությունների լուծման համար՝ ի տարբերություն ավտորիտար ռեժիմների: Մենք նաև պետք է ուշադրություն դարձնենք այն հանգամանքի վրա, թե ինչ է կատարվում ընդհանուր արժեքների առումով, ինչ է տեղի ունենում Եվրոպայում: Դրա մասին պետք է շատ բաց խոսենք:
Ոչ ազատական ժողովրդավարությունների երևույթը նույնպես արժանի է դիտարկման: Դուք բոլորդ տեղյակ եք Բրեքսիթի մասին: Դա Եվրոպական Միության վերջը չէ, այլ վկայում է Եվրոպայի բազմազանության մասին: Ուստի՝ սա այն է, ինչ մեզ դարձնում է մեծ պատկերի մի մասնիկ: Մենք բոլորս ունենք մեր անհատական օրակարգը: Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում, ես կարծում եմ, որ Եվրոպական Միության հետ մեր հարաբերություններում կարևորագույն դեր ունեցավ ողջամտության զգացումը, որը գերակայեց և հանգեցրեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը: Այն տարբերվում է Ասոցացման համաձայնագրերից, սակայն, ըստ էության, համադրելի՝ առանց Խորը և ընդարձակ ազատ առևտրի համաձայնագրի: Ուստի՝ այո, մենք ունենք երկկողմ տարբեր օրակարգեր, սակայն պատկանելության զգացումը, Եվրոպայի ավելի մեծ պատկերը հենց այն է, ինչն ընկած է Արևելյան գործընկերության հիմքում: Եվ ես այն դիտարկում եմ մարտահրավերների ավելի լայն պատկերի մեջ. մարտահրավերներ, որոնց մենք բախվում ենք այսօր աշխարհում՝ ոչ թե անհատապես, մենք բոլորս ունենք անվտանգության տարբեր մարտահրավերներ, ոչ միայն հավաքական, այլ գլոբալ մակարդակով՝ Եվրոպայի համատեքստում, կարծում եմ՝ ահա այստեղ մենք պետք է հաշվարկենք, թե ինչ է Արևելյան գործընկերությունը Եվրոպայի ավելի լայն համատեքստում:
Մենք ունենք շատ կարևոր գործիքներ և միջոցներ, և դուք անդրադարձաք դրանց: Սրանք բոլորը շատ կարևոր են՝ թվայնացումից մինչև TENT և մնացած ամենը, ինչ մենք ունենք՝ իրավունքի գերակայություն, ժողովրդավորություն, մինչև փոքր և միջին ձեռնարկատիրություն. սրանք ենք գործիքները: Սակայն ես անդրադառնում եմ Արևելյան գործընկերության ռազմավարական կարևորությանը և հենց դրանում եմ տեսնում վերջինիս արժեքը գալիք 10 տարիների համար: Շնորհակալություն:
Հարց. Դուք անձամբ վարել եք Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ Հայաստանի բանակցությունները, որից Հայաստանն այնուհետև հրաժարվեց և ստորագրեց ՀԸԳՀ-ը։ Սակայն Ձեր կարծիքով, առաջիկա հինգ, տասը տարում ինչպիսին կցանկանաք տեսնել Ձեր երկրի հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ։
Զոհրաբ Մնացականյան. Շնորհակալ եմ։ Նախքան հարցին անդրադառնալը, կցանկանայի նշել, որ Հայաստանի մասով լավ աշխատանք է կատարվել։ Այս ամռանն արված հարցման արդյունքները ցույց տվեցին, որ Հայաստանի հասարակության 92%-ը դրական է գնահատում ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները։ Այսինքն, լավ աշխատանք է տարվել հաղորդակցության մասով։ Ես լիովին համաձայն եմ արտահայտված տեսակետների հետ, դա հենց այն է, ինչ ես ի նկատի ունեմ, երբ խոսում եմ արդյունավետ բազմակողմանիության ռազմավարական կարևորության մասին, հատկապես մենք՝ փոքր պետություններս, կախված ենք դրանից: Սա արդյունավետ բազմակողմանիության չափազանց կարևոր հարթակ է, հատկապես այն պետությունների միջև, որոնք կիսում են ընդհանուր արժեքներ:
Հինգ, տասը տարվա հեռանկարի առնչությամբ այն է, թե մենք ինչպես ենք շարունակելու օգուտ քաղել Եվրոպական Միության, Եվրոպայի հետ, Եվրոպայի շրջանակներում հարաբերություններից։ Կարծում եմ՝ կարևոր մարտահրավերը Եվրոպայի արևելյան հատված լինելու գաղափարի տարածումն է Եվրոպայի այլ մասերում։ Լեհաստանն ու Շվեդիան կարևոր դեր են խաղացել՝ որպես Արևելյան գործընկերության հայեցակարգի զարգացման շարժիչ ուժ։ Կարծում եմ՝ փոխադարձ կախվածության զգացումի, ամբողջ Եվրոպայի համար Արևելյան գործընկերության կարևորության գաղափարի տարածումն ամենակարևոր մարտահրավերն է: Ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հարաբերությունների զարգացումը, մեր ՀԸԳՀ-ն, ըստ էության, մեզ տալիս է բացառիկ հնարավորություն բարձրացնելու մեր զարգացման մակարդակը՝ համաձայն այն մոդելի, որին մենք ձգտում ենք: ՀԳԸՀ-ով նախատեսված ոլորտային համագործակցությունը մեզ տալիս է այդ հնարավորությունը, ուստի պետք է դրանից առավելագույնս օգտվենք։ Մենք ի ցույց ենք դրել քաղաքական կամքի ուժը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման և այլ հարցերում։ Մենք գիտենք, որ դա բավարար չէ, մենք պետք է ինստիտուցիոնալ մակարդակով ամրապնդենք և առաջ մղենք այն։ Եվ դա հենց այն է, ինչ մենք անում ենք, և այստեղ է, որ Եվրոպական Միությունը եղել և մնում է մեր կարևոր գործընկերը, և դրանք մեր հարաբերությունների զարգացման օրինակներ են:
Մենք ունենք հարաբերությունների այս էվոլյուցիան, և դա շարունակական է: Մենք այն դիտարկում ենք մեր առջև ծառացած անվտանգության մարտահրավերների առավել լայն համատեքստում, իսկ մեր անվտանգության մարտահրավերները բավական ընդգրկուն են և նպատակահարմար չէ դրանք ներկայացնել քննարկման այս ձևաչափում: Սակայն անվտանգության տեսակետից ԵՄ-ը հանդիսանում է կարևոր դերակատար՝ ինստիտուտների ամրապնդման, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և արժեքների տեսանկյունից, որոնք նշանակություն են ունեցել քսանութ տարի և շարունակելու են կարևոր լինել առաջիկայում: Սա դաշտ է, որի կարևրությանը մենք հավատում ենք, որի շրջանակներում համատեղ աշխատում ենք և շարունակվելու են նույն ոգով: Շնորհակալություն։
Հարց․ Նախարար Մնացականյան, ի՞նչ կարող է Հայաստանն առաջարկել համագործակցության առումով։
Զոհրաբ Մնացականյան. Հայաստանը իրեն բավական հանգիստ է զգում իր ներկայիս դաշտում: Հայ ժողովուրդը նպաստում է ընդհանուր անվտանգության, ընդհանուր զարգացման կոլեկտիվ զգացողությանը։ Սա կարևոր է բոլորիս համար։ Չեմ նշում գինու, կոնյակի, ստեղծագործ կրթության, խելացի զարգացման լավ օրինակների մասին, որոնք հստակ, գործնական օրինակներ են։ Իսկ ի՞նչ ենք մենք տալիս այս համագործակցությանը։  Առաջարկում ենք այն, ինչին հենց ուղղված է համագործակցությունը։ Դա ընդհանուր եվրոպական տան զգացումն է։ Համաձայն եմ, որ իրականում գալիք տասը տարիների առնչությամբ մենք ունենք լավ կառուցվածքային երկխոսության փայլուն գործընթաց. դա պետք է պահպանվի: Գոյություն ունեն բազում լավ, հետաքրքիր գաղափարներ, որոնք ընդգծում են այն։ Այսօր ընդհանուր բնույթի քննարկում ենք անցկացնում, սակայն կարծում եմ նշածս կառուցվածքային երկխոսության ձևաչափում առկա են բազում հետաքրքիր գաղափարներ առ այն, թե ինչպես ենք միասնաբար նպաստելու ընդհանուր տան գաղափարին։ Սա է ամենակարևորը»:

92% of the Armenian public considers relations with the EU as very good, FM says at EaP ministerial
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. One of the greatest things of Armenia’s relations with the European Union is the sense of wisdom that prevailed and led to the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan said in remarks at Eastern Partnership 10th anniversary Ministerial meeting on “A new political vision for EaP”.
The minister delivered a speech and answered to questions at the event.
Below is the transcript of remarks as provided by the foreign ministry:
“Thank you very much. I look at the strategic significance of the Eastern Partnership, the past 10 years, the way in which the idea was incepted is something to debate and to work out, and with the Polish and Swedish friends - to consult. But looking back at 10 years and looking at it now and for the next 10 years, I think strategic significance of it just thrives me. Remember 30 years ago, exactly 30 years ago, the fall of the Berlin wall, the triumph of freedom, the prevalence of that ideology, democracy, human rights - these all matter now. The strategic map of the world was very different compared to what we have today.
I think there is also some inertia in the terminology we use regarding Europe, the European Union, as we knew it in the 90s and what we have today. I do claim that the Eastern Partnership is not a neighbourhood, it’s the eastern flank of Europe. That is the significance of Eastern Partnership. It’s not to the east of Europe, it’s to the east of the European Union, but the European Union is not the whole of Europe.
The other biggest challenge is values, shared values. We have to accept, we have to admit there is a devaluation of our shared values. Yes I represent the country, where we have been through a big event, the velvet non-violent revolution last year. It was possible, because of commitment to our shared values. For all 28 years, since the beginning of Armenia’s independence, we declared that; we tripped many times, we have been through big problems, we have been through tragedies, but it was possible to build-up that kind of revolution,since there was a process, at the heart of which stood the European concept, the European shared values. Building gradually the generation, which was capable to come out and come up with the revolution.
But shared values have a lot of pressures and not just in Eastern Partnership. Democracy, human rights, our accountability before people, and they are very good for resolving conflicts, unlike the authoritarian regimes. Then, we have to pay attention to it as well: shared values, what is happening in the European Union. We have to be very open about this.
The concept of illiberal democracy is something to reflect on. You all know about Brexit: it’s not the end of the European Union. But it’s about the diversity of Europe. So, this is what makes us a part of a bigger story. We all have individual agendas. Bilaterally, I think one of the greatest things of our relations with the European Union is the sense of wisdom that prevailed and brought us to the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. It’s different from Association Agreements, but it is basically everything Association minus DCFTA. So, yes we have different bilateral agendas, but the sense of belonging, the bigger picture of Europe is what Eastern Partnership makes up. And I am squaring it in the broader picture of the challenges, security challenges that we are facing in the world today, not individually only, we all have different security challenges, not merely collectively, but globally, in the context of Europe, I think, this is where we have to keep on calculating what is Eastern Partnership in the broader context of Europe. We have very important instruments and tools, and you have been discussing that. These are very important things: from digitalization to TENT to all the other things that we have, rule of law, democracy, to small and medium size enterprises - these are the instruments. But I’m looking at the strategic significance of the Eastern Partnership, and that’s where I see the value of it for the next 10 years. Thank you.
Question:You personally led negotiations of Armenia, regarding an Association Agreement, which Armenia then later opted out from and instead signed the CEPA agreement. But to your mind, looking ahead 5, 10 years, where would you like to see your country’s relations with the EU, in such a time frame?
Zohrab Mnatsakanyan:Thank you very much. Before going to that question, I would want to say - good job done so far as Armenia is concerned. I think this summer survey has shown 92% of the Armenian public considering relations with the EU as very good. That’s a good job done on communication. I absolutely agree with the points made on exactly what I have in mind when I talk about the strategic significance effective multilateralism, we, especially the small nations, we depend on that, this is an absolutely important platform for effective multilateralism, especially amongst countries who share values.
Five to ten years on, that’s exactly where we have been benefiting from, how we will continue to benefit from the relations with the European Union, relations with Europe, relations within Europe. I think the important challenge is to spread the sense of the Eastern flank of Europe further towards other parts of Europe. Poland and Sweden have been very important as the engine of developing the concept of the Eastern Partnership. But spreading that sense of mutual dependence, significance of the Eastern Partnership to every part of Europe, I think, that’s a very important challenge. Developing the shared, value-based relationship, our CEPA, basically, gives us that absolute opportunity to raise the level of our development according to the model we are striving at. Like the sectoral cooperation within CEPA gives us that opportunity, so let’s get the best of it. We have shown the powers of political will so far as anti-corruption is concerned, democratic institutions and so on, so forth. We know that’s not enough, we have to institutionally further strengthen and enhance them. And that’s what we are doing, and that’s where the Euroepan Union has been and remains an important partner to us and those are just examples of how we are evolving.
We have this evolution of relations, it carries on. We square into the bigger picture of those security challenges we are dealing with, and our security challenges are pretty complex, not exactly the subject to discuss now. But within that the European Union has been an important security provider in terms of both the institutional strength, institutional capacities, the values, that mattered for 28 years, it’s going to matter further on. This is the playground, we believe in, we work with, and this is very important. This is how it’s going to continue. Thank you.
Question:Minister Mnatsakanyan, what can Armenia offer in terms of cooperation?
Zohrab Mnatsakanyan:Well, Armenia is very comfortable in its playground, the Armenian people have been contributing to the collective sense of the shared security, the shared development. This is what is important for all. Let alone wine, brandy, good creative education, good smart development, but those are specific, practical things. What do we offer out of cooperation? Exactly what cooperation is for. That is the sense of a common house. And I do agree that in fact we have an excellent process on structured conversation, concerning the next 10 years. This has to be kept up. There are many good and interesting ideas, which make more tangible. Within this format it is a general talk, but I think within that structured conversation we have a plethora of interesting ideas about the way in which we find ways contributing mutually to what is good to all of us, the sense of common home. That is the biggest thing.