ՌԴ-ն Հայաստանին այնպիսի զենքեր է վաճառում, որոնք երբեք այլ երկրների չի մատակարարում. Կալաշնիկով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի Հանրապետությանն այնպիսի զինատեսակներ է վաճառում, որոնք երբեք որևէ այլ երկրի չի վաճառել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 5-ին Երևանում կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ, Եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը, պատասխանելով Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի հակառակորդ Ադրբեջանին զենք վաճառելու մասին հարցին:
«Ռուսաստանը զենք է վաճառում ոչ միայն Ադրբեջանին, այն զենք է վաճառում նաև իր դաշնակիցներին և գործընկերներին, այդ թվում` Հայաստանին վաճառում է ավելի շատ, այնպիսի զինատեսակներ, որոնք երբեք չի վաճառում այլ երկրների»,- ասաց Կալաշնիկովը:
Այս տարվա հունվարին հայտնի էր դարձել, որ «Կալաշնիկով» կոնցեռնն ԱԿ-12 50 նոր ինքնաձիգներ կմատակարարի Հայաստանին: Իսկ նախորդ տարի օգոստոսի 21-ին Royalsys Engineering ltd ընկերության նախագահ Դավիթ Գալստյանը և «Կալաշնիկով» կոնցեռնի փոխտնօրեն Անդրեյ Բարիշնիկովը ստորագրել էին պայմանագիր Հայաստանում «Կալաշնիկովի» նոր «АК-12» և «АК-15» նմուշների արտադրություն հիմնելու նպատակով։

Россия продает Армении такое оружие, которое никогда не поставляло другим странам: Калашников
Российская федерация продает Республике Армения такие виды оружия, которые никогда не продавала какой-либо другой стране.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 5 ноября после XII пленарного заседания Парламентской ассамблеи Организации договора о коллективной безопасности заявил глава комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников, отвечая на вопрос о продаже Россией оружия противнику Армении-члену ОДКБ Азербайджану.
“Россия продает оружие не только Азербайджану, но и своим союзникам и партнерам, в том числе и Армении, которой продает больше оружия, и такое, которое никогда не продает другим странам”, - сказал Калашников.
В январе этого года стало известно, что концерн “Калашников” поставит Армении новые автоматы АК-1250. А 21 августа прошлого года президент компании “Royalsys Engineering ltd” Давид Галстян и заместитель директора концерна “Калашников” Андрей Барышников подписали договор о создании в Армении производства новых образцов автомата Калашникова “АК-12 и “АК-15”.