Կառավարությունը Սևանա լճից լրացուցիչ ջրառը բացառող նախագիծը չի համարում բավարար հիմնավորված
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանի ներկայացրած նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը չի համարում բավարար հիմնավորված: Նախագծով առաջարկվում է Սևանա լճից տարեկան սահմանված 170 խոր. մետրից ավելի ջրառի հնարավորությունը բացառել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության այս տեսակետը խորհրդարանում «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագծի քննարկմանը ներկայացրեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային կոմիտեի նախագահ Վարդան Մելքոնյանը:
Նա նախ շեշտեց՝ ջրաառաջարկի առկա համապատասխան առաջարկներից բացի, այլ ջրաղբյուրներ չլինելու պայմանում դեֆիցիտը մեղմելու նպատակով Սևանա լճից ջրառ իրականացվում է այլընտրանք չունենալու պայմաններում՝ անկախ լճի տվյալ ժամանակի հաշվեկշռից: «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և օգտագործման միջոցառումների տարեկան ծրագրի 6.1 կետի առաջին պարբերության թե գործող նորմի, թե նախագծով առաջարկվող լրացման ընդունման պայմաններում շարունակելու է գործել նույն կետի երկրորդ պարբերությունը, որի համաձայն տնտեսական խիստ անհրաժեշտության, ինչպես նաև չնախատեսված արտակարգ իրավիճակների դեպքում ՀՀ կառավարությունը օրենքով սահմանված կարգով կարող է ԱԺ-ի քննարկմանը ներկայացնել չափաքանակի փոփոխման մասին ժամանակավոր ծրագիր: ՀՀ կառավարությունը այս ժամանակում գտնում է, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը բավարար հիմնավորված չէ ներկայացված հիմնավորումներով»,-ասաց կոմիտեի նախագահը:
Նա նշեց՝ Արարատյան դաշտի և հարակից նախալեռնային գոտիների ինտենսիվ գյուղատնտեսության տարածքներում հողագործության արդյունքը մեծապես պայմանավորված է ոռոգման ջրամատակարարմամբ: Մելքոնյանը հիշեցրեց նաև, որ լրացուցիչ ջրառի իրականացումը հնարավոր է միայն գործադիր և օրենսդիր բարձրագույն մարմինների համաձայնությամբ՝ միայն օրենքում տվյալ գյուղատնտեսական տարվա ձախողում թույլ չտալու և գյուղատնտեսական արդյունքներով պայմանավորված սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման նպատակով:

Правительство проект, исключающий дополнительный забор воды из Севана, не считает обоснованным
Правительство РА необходимость принятия проекта, представленного депутатом от фракции “Мой шаг” Вараздатом Карапетяном, не считает достаточно обоснованной. Проект предлагает исключение возможности забора воды из озера Севан более метра 170 кубометров воды в год. Как передает Арменпресс, такое мнение в парламенте представил председатель Водного комитета Министерства территориального управления и инфраструктур РА Вардан Мелконян на обсуждении проекта Закона “Об утверждении годовой и комплексной программ мероприятий по восстановлению, сохранению, воспроизводству и использованию экосистемы озера Севан”. Он, в первую очередь, подчеркнул, что, помимо соответствующих предложений по водозабору, в условиях отсутствия других водных источников, для смягчения дефицита воды водозабор из озера Севан осуществляется в условиях отсутствия альтернативы, независимо от баланса озера на данный момент.
“При принятии первого абзаца пункта 6.1 годовой программы мероприятий по восстановлению, сохранению, воспроизводству и использованию экосистемы озера Севан, как действующей нормы, так и предлагаемого проектом дополнения, продолжит действовать второй абзац того же пункта, согласно которому в случае крайней экономической необходимости, а также непредвиденных чрезвычайных ситуаций правительство РА в установленном законом порядке может представить на обсуждение НС временную программу об изменении нормы. Правительство Армении считает, что необходимость принятия проекта недостаточно обоснована представленными обоснованиями”, - сказал председатель комитета.
Он отметил, что на территориях интенсивного сельского хозяйства Араратской долины и близлежащих предгорных зон результат земледелия во многом обусловлен оросительным водоснабжением. Мелконян также напомнил, что осуществление дополнительного забора возможно только с согласия высших органов исполнительной и законодательной власти, только с целью недопущения провала данного сельскохозяйственного года и решения социально-экономических проблем, обусловленных сельскохозяйственными результатами.