ՀՀ օրաթերթ. Հայ-վրացական հարաբերություններն առանցքային նշանակություն ունեն Հայաստանի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթը գրում է. «Հայ-վրացական հարաբերություններն առանցքային նշանակություն ունեն Հայաստանի համար: Ըստ քաղաքագետ Դավիթ Պետրոսյանի, հարկավոր չէ փորձել խոչընդոտել Վրաստանի և նրա հարևան երկրների հարաբերությունների զարգացմանը կամ փորձել Վրաստանին ետ պահել դրանից: Ինչպես օրինակ Թբիլիսի-Ախալքալաք-Կարս երկաթուղու կառուցման ժամանակ որոշ ուժերի կողմից երկար տարիներ ընթանում էր տեղեկատվական արշավ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ջավախքում, որ այդ նախագիծն անընդունելի է Հայաստանի ու ջավախքահայության համար, բայց այդպես էլ այդ ուժերը ոչինչ չկարողացան անել այդ գործընթացներին միջամտելու առումով: Ըստ որում՝ չէին էլ կարող անել:
Փոխարենը հարկավոր է շեշտադրում անել տարածաշրջանային գլոբալ նախագծերին Վրաստանին մասնակից դարձնելու ուղղությամբ: Այս մոտեցումը ոչ միայն Վրաստանին կմոտեցնի Հայաստանին, այլև կմեծացնի Հայաստանի դերակատարությունը տարածաշրջանային քաղաքական ու տնտեսական գործընթացներում:
Նման նախագիծ կարող է դառնալ նաև Իրանին սևծովյան ավազանին կապելու նախագիծը, որում մեծ շահագրգռվածություն է դրսևորում Իրանը և որին կարող է նպաստել Հայաստանում կառուցվող Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհը: Այս հարցերը հավանաբար տեղ կգտնեն այսօր Վրաստանի նորանշանակ վարչապետ Գիորգի Գախարիայի՝ Հայաստան կատարելիք այցի ընթացքում»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Армяно-грузинские отношения для Армении имеют ключевое значение
Газета “Айастани Анрапетутюн” пишет: “Армяно-грузинские отношения для Армении имеют ключевое значение. По мнению политолога Давида Петросяна, не нужно пытаться препятствовать развитию отношений между Грузией и ее соседними странами или пытаться удержать Грузию от этого. Как, например, во время строительства железной дороги Тбилиси – Ахалкалаки - Карс некоторые силы долгие годы проводили информационную кампанию как в Армении, так и в Джавахке, что этот проект неприемлем для Армении и армян Джавахка, но этим силам так и не удалось вмешаться в эти процессы. При этом они и не могли сделать это.
Вместо этого необходимо акцентировать внимание на том, чтобы привлечь Грузию к участию в глобальных региональных проектах. Этот подход не только приблизит Грузию к Армении, но и повысит роль Армении в региональных политических и экономических процессах.
Таким проектом может стать и проект, связывающий Иран с Черноморским бассейном, в котором большую заинтересованность проявляет Иран и которому может способствовать строящаяся в Армении дорога Север – Юг. Эти вопросы, вероятно, будут обсуждены сегодня в ходе визита в Армению новоназначенного премьер-министра Грузии Гиоргия Гахария”.