Վարչապետը և «Յանդեքս»-ի գլխավոր տնօրենը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է WCIT 2019 մասնակից, «Յանդեքս» ընկերությունների խմբի  համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արկադի Վոլոժին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով «Յանդեքս» ընկերությունների խմբի  գլխավոր տնօրենի մասնակցությունը ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ վարչապետը նշել է, որ այս տարի հունիսին Սանկտ Պետերբուրգում արդյունավետ քննարկում է ունեցել «Յանդեքս»-ի ղեկավարության հետ համատեղ հնարավոր ծրագրերի շուրջ, և պարոն Վոլոժի հետ հանդիպումը խոսում է առկա համագործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:  «Մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի «Յանդեքս»-ը հաջող գործունեություն ծավալի մեր երկրում և նոր ներդրումներ կատարի, մասնավորապես, արհեստական բանականության ոլորտում, որի մասին քննարկում ունեցանք Սանկտ Պետերբուրգում», -ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Յանդեքս» ընկերությունների խմբի  համահիմնադիրը, գլխավոր տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին՝ համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար, ինչը լավ առիթ է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման և Հայաստանի հետ փոխգործակցության օրակարգի շուրջ մտքեր փոխանակելու համար: Արկադի Վոլոժը նշել է, որ «Յանդեքս»-ն արդյունավետ է գնահատում Հայաստանում, մասնավորապես, տաքսի ծառայությունների ոլորտում կատարված ներդրումները և հետաքրքրված է ինչպես այս, այնպես էլ փոխշահավետ այլ ոլորտներում նոր ծրագրերի իրականացմամբ: Նա, մասնավորապես, ներկայացրել է «Յանդեքս»-ի կողմից մի շարք երկրներում նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ առանց վարորդ տաքսի ծառայության ներդրման փորձը և վիճակագրությունը՝ այն համարելով հաջողված:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը ՏՏ ոլորտը հռչակել է առաջնահերթություն, Հայաստանը շարժվում է տեխնոլոգիական երկիր դառնալու ճանապարհով, և այս առումով տարբեր, ներառյալ՝ ծառայությունների ոլորտում նորարարական տեխնոլոգիաների տարածումը հետաքրքրական է մեր երկրի համար: Վարչապետն առաջարկել է աշխատանքային խմբի ձևաչափով առավել առարկայական քննարկումներ սկսել և հետագա անելիքների առնչությամբ համապատասխան հանձնարարական տվել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը:

Armenian PM, Yandex CEO discuss expansion of cooperation in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today received Yandex founder and CEO Arkady Volozh, who is in Yerevan on the sidelines of the World Congress on Information Technology (WCIT 2019), the PM’s Office told Armenpress.
Welcoming Mr. Volozh’s participation to the 23rd WCIT, the Armenian PM said this year in June he had a productive discussion with the Yandex executives on possible joint programs, and today’s meeting proves the bilateral readiness to further expand the existing partnership. “We are interested in the successful operation of Yandex in our country and the company’s making news investments, in particular, in the field of artificial intelligence over which we had a discussion in St. Petersburg”, Pashinyan said.
Yandex CEO Arkady Volozh thanked the Armenian PM for the invitation to attend the Congress which is a good opportunity to exchange views on the technology development and partnership agenda with Armenia. He stated that Yandex effectively assesses the investments made in Armenia, in particular, in taxi service field and is interested in implementing new mutually beneficial programs. He in particular introduced the experience of introduction of taxi service without driver by Yandex in several countries, as well as its statistics, considering it as successful.
PM Pashinyan said the Armenian government has declared IT as a priority, and Armenia is moving on the path of becoming a technological country. He proposed to start more substantive discussions through a working group and gave respective instructions to the ministry of high technological industry over the future actions.