Քոչարյանին չեն մեղսագրվում գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից. դատախազ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանի որոշման ուժով պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 12-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ ընթացող դատական նիստի ժամանակ շեշտեց Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն՝ անդրադառնալով պաշտպանական կողմի միջնորդությանը, որը վերաբերվում է Սահմանադրական դատարանի որոշման ուժով Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը անհապաղ դադարեցնելուն և ընտրված խափանման միջոցը  վերացնելուն:
Դատախազը խնդրեց դատարանից մերժել պաշտպանական կողմի միջնորդությունը:
«Ըստ Սահմանադրական դատարանի` հետևանքները կարող են տեսականորեն առաջանալ այն դեպքում, երբ սովորական դատավարական ընթացակարգի պայմաններում կարձանագրվի, որ պաշտոնաթող նախագահը մեղադրվում է այնպիսի գործողությունների և արարքի մեջ, որի հետ կապված  նա օժտված է գործառութային անձեռնմխելիությամբ: Այսինքն` այն դեպքում, երբ դա կապված է նրա կարգավիճակի հետ: Տվյալ  դեպքում բոլոր իրավիճակներում, ի վերջո , դատարանները արձանագրել են, որ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվող գործողությունները չեն բխում նրա կարգավիճակից»,- ընդգծեց Բաղդասարյանը:
Դատախազի խոսքով`  այդ հանգամանքն իրենց իրավասության սահմաններում գնահատել են նաև դատարանները:
«Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բավարարում է իրավաչափության նախնական և պարտադիր պահանջին, որում նաև խոսվում է Սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ: Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում նրա անձեռնմխելիությանը ու նրան մեղսագրվող արարքները չեն կարող դիտվել որպես նախագահի կարգավիճակից բխող: Հետևաբար` ՍԴ-ի որոշման ուժով Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքերը չկան: Խնդրում ենք մերժել պաշտպանական կողմի միջնորդությունը»,- եզրափակեց Բաղդասարյանը:

Кочаряну не инкриминируются действия, исходящие из его статуса: прокурор
Как сообщает «Арменпресс», 12 сентября в Шенгавитском суде общей юрисдикции города Еревана, в ходе судебного заседания под председательством судьи Анны Данибекян, об этом отметил прокурор города Ереван Геворг Багдасарян, касаясь ходатайства стороны защиты, которое касается немедленного прекращения уголовного преследования в отношении Кочаряна силой решения Конституционного суда и отмены избранной меры пресечения.
Прокурор попросил суд отклонить ходатайство стороны защиты.
“По мнению Конституционного суда, последствия теоретически могут возникнуть в том случае, когда в условиях обычной процессуальной процедуры будет зафиксировано, что бывший президент обвиняется в таких действиях и деяниях, в связи с которыми он обладает функциональной неприкосновенностью. То есть в том случае, когда это связано с его статусом. В данном случае во всех ситуациях суды констатировали, что инкриминируемые экс-президенту Роберту Кочаряну действия не исходят из его статуса”, - подчеркнул Багдасарян.
По словам прокурора, это обстоятельство в пределах своей компетенции оценили также и суды.
“Обвинение, выдвинутое Роберту Кочаряну, удовлетворяет предварительное и обязательное требование правомерности, о котором говорится также и в решении Конституционного суда. Обвинение, выдвинутое Кочаряну, не касается его неприкосновенности, и инкриминируемые ему деяния не могут рассматриваться как вытекающие из статуса президента. Следовательно, нет оснований для освобождения Роберта Кочаряна силой решения КС. Просим отклонить ходатайство стороны защиты”, - заключил Багдасарян.