Քոչարյանին չեն մեղսագրվում գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից. դատախազ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանի որոշման ուժով պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 12-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ ընթացող դատական նիստի ժամանակ շեշտեց Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն՝ անդրադառնալով պաշտպանական կողմի միջնորդությանը, որը վերաբերվում է Սահմանադրական դատարանի որոշման ուժով Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը անհապաղ դադարեցնելուն և ընտրված խափանման միջոցը  վերացնելուն:
Դատախազը խնդրեց դատարանից մերժել պաշտպանական կողմի միջնորդությունը:
«Ըստ Սահմանադրական դատարանի` հետևանքները կարող են տեսականորեն առաջանալ այն դեպքում, երբ սովորական դատավարական ընթացակարգի պայմաններում կարձանագրվի, որ պաշտոնաթող նախագահը մեղադրվում է այնպիսի գործողությունների և արարքի մեջ, որի հետ կապված  նա օժտված է գործառութային անձեռնմխելիությամբ: Այսինքն` այն դեպքում, երբ դա կապված է նրա կարգավիճակի հետ: Տվյալ  դեպքում բոլոր իրավիճակներում, ի վերջո , դատարանները արձանագրել են, որ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվող գործողությունները չեն բխում նրա կարգավիճակից»,- ընդգծեց Բաղդասարյանը:
Դատախազի խոսքով`  այդ հանգամանքն իրենց իրավասության սահմաններում գնահատել են նաև դատարանները:
«Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բավարարում է իրավաչափության նախնական և պարտադիր պահանջին, որում նաև խոսվում է Սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ: Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում նրա անձեռնմխելիությանը ու նրան մեղսագրվող արարքները չեն կարող դիտվել որպես նախագահի կարգավիճակից բխող: Հետևաբար` ՍԴ-ի որոշման ուժով Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքերը չկան: Խնդրում ենք մերժել պաշտպանական կողմի միջնորդությունը»,- եզրափակեց Բաղդասարյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. There are no grounds to release ex-president Robert Kocharyan free based on the Constitutional Court’s decision, Yerevan prosecutor Gevorg Baghdasaryan said at the first day of Kocharyan’s trial. Baghdasaryan was addressing Kocharyan’s motion whereby the ex-president is arguing that he must be released from pre-trial detention and the criminal prosecution should be suspended based on the recent CC decision.
The prosecutor requested the court to dismiss the motion.
“According to the Constitutional Court the consequences can theoretically arise in the event when during a usual court procedure it will be recorded that the former president is accused in the kind of actions and acts in regard to which he has immunity. Meaning, in the event when it will be connected to his status. In the given case in all situations, after all, the courts have recorded that the actions of which ex-president Robert Kocharyan is accused in do not stem from his status,” the prosecutor said.
“The charges pressed against Kocharyan aren’t related to his immunity and the actions he is accused in can not be viewed as actions stemming from a president’s status. Therefore there are no grounds to release Robert Kocharyan free based on the Constitutional Court’s decision,” Baghdasaryan added.