Դոնալդ Տուսկն այցելեց Սևանավանք. սպասվում է նրա շրջայցը Նորատուսի խաչքարերի համալիրում
ՍԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն այցելեց Սևանի թերակղզու վրա գտնվող Սևանավանք վանական համալիր։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»֊ի թղթակիցը, ԵԽ նախագահին դիմավորեց Սևանավանքի վանահայր Տեր Մինաս քահանա Մարտիրոսյանը, ով ներկայացրեց վանքի հիմնադրման և գործունեության պատմությունը։ Տուսկը շրջայց կատարեց վանքի և Սևանի թերակղզու տարածքով, որտեղից նրա առջև բացվեց Սևանա լճի համայնապատկերը։
Սևանավանքից հետո Դոնալդ Տուսկն այցելելու է Նորատուս և շրջայց է կատարելու 9֊17-րդ դարերով թվագրվող խաչքարերի համալիրում։
Առանց փողկապի այս այցը Եվրոպական խորհրդի նախագահի՝ Հայաստան այցելության մշակութային մասն է: Նա արդեն հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ, շրջել Երևանի Հյուսիսային պողոտայում, եղել Եվրոպայի հրապարակում:

SEVAN, JULY 10, ARMENPRESS. President of the European Council Donald Tusk visited Sevanavank monastery during his visit in Armenia on July 10, Armenpress correspondent reports.
Donald Tusk was welcomed by Priest Minas Martirosyan who introduced the history of the construction and activity of the monastic complex.
Mr. Tusk toured the complex. Thereafter, he will visit Noratus to tour the complex of cross-stones dating back to the 9-17th centuries.
Donald Tusk arrived in Armenia on July 10. He already met with Prime Minister Nikol Pashinyan and President Armen Sarkissian.