ՀՀ վարչապետը մեկնաբանել է Արտակ Զեյնալյանի հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է արդարադատության նախարարի պաշտոնից Արտակ Զեյնալյանի հրաժարականին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետն Արտակ Զեյնալյանի հրաժարականին անդրադարձել է Shantnews-ին տված հարցազրույցում:
«Խնդիրները և  միջավայրը որոշակի փոխվում են: Բոլորիդ աչքի առաջ է եղել դատաիրավական համակարգի շուրջ ձևավորված միջավայրը, և այդ միջավայրի փոփոխության արդյունքում առաջ են գալիս նաև կադրային փոփոխություններ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Հարցին, թե ի՞նչ խնդիրներ են առաջ եկել, որոնք Արտակ Զեյնալյանը չի կարող լուծել, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է. «Կա աշխատանքի ոճի, ընկալումների, գործիքակազմի, դրանց կիրառման ինտենսիվության վերաբերյալ պատկերացումներ և պրակտիկա: Եվ այդ պատկերացումների ու պրակտիկայի գնահատման արդյունքում մենք եկել ենք այդպիսի եզրակացության»:
Արտակ Զեյնալյանը հունիսի 7-ին հրաժարական տվեց ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնից: Հունիսի 12-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով Արտակ Զեյնալյանն ազատվեց ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնից:

Justice Minister’s resignation was connected to judicial reforms, implies PM
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has commented on the resignation of his Justice Minister Artak Zeynalyan, indicating that it had to do with the environment surrounding the judicial system.
“The problems and the environment are somewhat changing. The environment that developed around the judicial system happened in front of everyone, and as a result of these changes of environment staffing changes are also emerging,” the Prime Minister told Shant News in an interview.
Asked what problems have emerged that Zeynalyan was unable to solve, the PM said: “There are perceptions and practices of working style, perceptions, toolbox and the intensity of applying them. And we reached this conclusion as a result of assessing these very perceptions and practice”.
Minister of Justice Artak Zeynalyan resigned on June 7. His resignation was approved and formalized on June 12 by the PM and the President.