Ժամանակն է, որ Հայաստանը նոր Մետաքսի ճանապարհի մաս կազմի. Արմեն Սարգսյանը՝ ՉԺՀ պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 4-ին հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ տիկին Շեն Յուեյուեի և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը և Չինաստանը հնագույն պետություններ են, որոնց միջև համագործակցությունը դարերի պատմություն ունի և գալիս է դեռ Մետաքսի ճանապարհի գոյության ժամանակներից: Նա կարևորել է արդեն 21-րդ դարում այդ համագործակցության զարգացումը Չինաստանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից իրականացվող «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծի շրջանակում: «Ժամանակն է, որ Հայաստանը նոր Մետաքսի ճանապարհի մաս կազմի»,- ասել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շեն Յուեյուեն կարևորել է Հայաստանի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերությունները՝ խոսելով առկա համագործակցությունն ակտիվացնելու անհրաժեշտության մասին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանի ու Չինաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման, երկկողմ կապերի ամրապնդման մեծ ներուժ կա, որը պետք է կյանքի կոչել: Նրանք մասնավորապես կարևորել են համագործակցության ընդլայնումը ենթակառուցվածքների զարգացման, հանքարդյունաբերության, շրջակա միջավայրի պահպանության և զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների ու արհեստական բանականության ոլորտներում:

It’s time for Armenia to become part of new Silk Road – Armenian President meets with Chinese delegation
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian received on April 4 the delegation led by Mrs. Shen Yueyue, Vice-Chairwoman of the National People's Congress Standing Committee of China.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, greeting the guests President Sarkissian noted that Armenia and China are ancient countries with centuries-old tradition of cooperation since the times of the existence of the Silk Road. The President highlighted the development of the cooperation already in the 21st century in the sidelines of the One Belt One Roadprogram initiated by the top leadership of China. “It’s time for Armenia to become part of the new Silk Road”, President Armen Sarkissian said.
Speaking about the necessity to activate the existing cooperation, the Vice-Chairwoman of the National People's Congress Standing Committee highlighted the friendly relations with Armenia.
The sides underlined that there is huge potential for developing relations between the two states. They particularly highlighted the expansion of cooperation in the spheres of development of infrastructures, mining industry, protection of the environment, tourism, high technologies and artificial intelligence.